ورود نیم میلیارد دلار کفش قاچاق به کشور

  روابط عمومی سازمان بسیج سازندگی با اعلام قاچاق نیم‌میلیارد دلار کفش به کشور، اعلام کرد: هر جفت کفش وارداتی مساوی با بیکاری یک کارگر است، واردات بی‌رویه کفش ۶ هزار کارگر را بیکار کرد. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی سازمان بسیج سازندگی، در حالی صنعت تولید کفش در کشور قدمت تاریخی […]

 

روابط عمومی سازمان بسیج سازندگی با اعلام قاچاق نیم‌میلیارد دلار کفش به کشور، اعلام کرد: هر جفت کفش وارداتی مساوی با بیکاری یک کارگر است، واردات بی‌رویه کفش ۶ هزار کارگر را بیکار کرد.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی سازمان بسیج سازندگی، در حالی صنعت تولید کفش در کشور قدمت تاریخی دارد که این روز‌ها پسابرجام نه تنها سبب هجوم ترک‌ها و چشم بادامی‌ها به این بازار شده است بلکه ایتالیایی‌ها و آلمانی‌ها نیز خیز بلندی برداشته و گوی کار را از ۶ هزار کارگر ایرانی ربوده‌اند.

در حالی در سال‌های اخیر چشم بامدادی‌ها پا در کفش صنعت کفش کشور کرده و کفاشان ایرانی را زمینگیر کرده بودند که قرار بود با ابزار تعرفه جلوی واردات کفش‌های چینی به کشور گرفته شود اما همان‌طور که آمار رسمی کشور چین نشان می‌دهد، با وجود این تعرفه‌ها در ۵ ماهه اول میلادی ۱۱۰ میلیون دلار به ایران وارد شده است. با این وجود داستان به این‌جا ختم نمی‌شود و این روز‌ها پسابرجام هم دروازه‌های واردات را به روی کفش‌های ایتالیایی، آلمانی و ترکی گشوده تا ۶ هزار و ۴۰۰ کارگر ایرانی خانه‌نشین شوند.

یک تولیدکننده کفش به یکی از رسانه‌ها در خصوص کاهش میزان تولید در کشور گفته بود که: تولید ما به دلیل واردات بی‌رویه محصولات چینی نسبت به سال‌های ۸۹ و ۹۰ به نصف رسیده است. چین در حالی بازارهای کشور را قبضه کرده که شاهدیم محصولات چینی از مبادی رسمی و غیررسمی وارد کشور می‌شوند.

هر یک جفت کفش وارداتی مساوی با بیکاری یک کارگر

حسینعلی حاجی‌دلیکانی، نماینده شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به واردات و قاچاق کفش‌های چینی به ایران، گفت: واردات و قاچاق کفش‌های خارجی به‌ویژه کفش چینی ضربه بزرگی به واحدهای تولیدی داخلی خواهد زد و واردات هر یک جفت کفش مساوی با بیکاری یک کارگر خواهد بود.

وی ادامه داد: مسؤولان باید به چنین معضلی بسیار توجه داشته باشند، اگر چنین وضعیتی ادامه پیدا کند شاهد بیکار شدن کارگران خواهیم بود.

وی تصریح کرد: واردات و قاچاق کالا فقط مختص به صنعت کفش نیست بلکه در دیگر کالا‌ها نیز وضعیت به همین شکل است و شاهد واردات کالاهای خارجی به‌ویژه کالاهای چینی به داخل کشور هستیم.

بی‌توجهی مسؤولان به واردات بی‌رویه

نماینده شاهین شهر، در مجلس گفت: به عنوان مثال در حوزه کشاورزی گزارشی ارایه شده است که کشاورزان محصولی را کشت کرده‌اند اما مسؤولان به جای تضمین برای خرید محصول کشاورز داخلی، اقدام به واردات بی‌رویه محصول مشابه داخلی کرده‌اند.

حاجی دلیکانی با بیان این‌که واردات و قاچاق کالا کمر تولیدکننده‌های داخلی را خم می‌کند، اضافه کرد: اگر نسبت به این وضعیت بی‌توجه باشیم کارگران زیادی بیکار و سپس این افراد برای امرار معاش به سمت شغل‌های کاذب و کارهایی که در شأن شهروندان نیست، سوق پیدا خواهند کرد.

قاچاق نیم‌میلیارد دلار کفش به کشور

رییس اتحادیه کفش دست‌دوز با بیان این‌که تولید کفش در کشور بیش از نیاز داخلی است، گفت: با وجود این، در سال گذشته نیم‌میلیارد دلار کفش به کشور قاچاق شده است.

 رسول شجری در خبر ۲۱ شبکه یک سیما، گفت: در سال گذشته، ۶ میلیون و ۷۴۰ هزار دلار معادل ۲۰۰ هزار جفت کفش از گمرک ترخیص شده است اما اکنون حدود ۲۰ میلیون جفت کفش در بازار وجود دارد.

رییس اتحادیه کفش دست‌دوز افزود: براساس سالنامه آمار تجارت خارجی ایران در سال ۹۳ نیم میلیارد دلار کفش به کشور قاچاق شده است.

واردات بی‌رویه بیش از ۶ هزار کارگر را بیکار کرد

وی گفت: برای ساخت هر هزار جفت کفش ۴۰۰ نفر مشغول به‌کار هستند اما با واردات بی‌رویه کفش به کشور روزانه ۶هزار و ۴۰۰ کارگر بیکار می‌شوند.

شجری با بیان بیش از نیاز کشور تولید کفش داریم و در پی بازارهای بین‌المللی هستیم، افزود: سال گذشته ۱۱۶ میلیون دلار کفش صادر کردیم.

وی گفت: در مواد اولیه و بخش کارگاهی صنعت کفش با مشکل روبه‌رو است.

سیل واردات در حالی صنعت تولید داخلی را فلج کرده است که آمار‌ها نشان می‌دهد با اندکی حمایت می‌توان حدود نیم میلیون جوان را در این حوزه مشغول به‌کار کرد. حال اگر با توجه به تأکیدات در خصوص اقتصاد مقاومتی، همت جدی در این حوزه صورت بگیرد علاوه بر اشتغال‌زایی و حمایت از تولید داخلی، بار سنگینی از دوش مسؤولین برداشته خواهد شد.