گام مثبت مجلس در حذف همپوشانی بیمه‌ای،جلوگیری از هدررفت منابع با حذف چندبیمه‌ای ها

  نمایندگان مجلس با بیان این‌که استفاده از یک بیمه پایه همگانی از هدررفت منابع بیمه‌ای جلوگیری می‌کند، تأکید کردند: استفاده از چند بیمه ارایه خدمات درمانی به بیمه‌شدگان را دچار مشکل می‌کند. به گزارش خانه ملت؛ در برنامه پنجم توسعه برای ایجاد سیاست واحد در ارایه خدمات درمانی به همه آحاد مردم و نیز […]

 

نمایندگان مجلس با بیان این‌که استفاده از یک بیمه پایه همگانی از هدررفت منابع بیمه‌ای جلوگیری می‌کند، تأکید کردند: استفاده از چند بیمه ارایه خدمات درمانی به بیمه‌شدگان را دچار مشکل می‌کند.

به گزارش خانه ملت؛ در برنامه پنجم توسعه برای ایجاد سیاست واحد در ارایه خدمات درمانی به همه آحاد مردم و نیز ایجاد عدالت در دسترسی همگان به خدمات نظام سلامت مقرر شد که همه بیمه‌های درمانی در سازمانی به نام سازمان بیمه پایه سلامت ادغام شوند و سیاست‌گذاری در مورد روند هزینه‌ها و اداره‌کرد صندوق به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی واگذار شود، اما با وجود پایان یافتن برنامه ۵ ساله پنجم این سیاست یعنی استفاده از بیمه پایه همگانی هنوز اجرایی نشده است؛ نمایندگان مجلس براین باورند که استفاده از بیمه پایه همگانی برای آحاد مردم از وظایف حاکمیت بوده و این موضوع از هدررفت منابع حوزه سلامت جلوگیری می‌کند؛ از این رو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۵ طی روزهای اخیر مصوبه‌ای را جهت ضابطه‌مند کردن دفترچه‌های بیمه درمانی به تصویب رسانده به‌طوری که به تمامی اشخاصی که بیش از یک بیمه پایه درمانی دارند فرصت داده می‌شود تا پایان شهریور ۹۵ یک بیمه را به عنوان بیمه پایه درمانی انتخاب کنند و پس از پایان این مدت وزارت رفاه مجاز است اقدامات لازم برای یک دفترچه‌ای بودن اشخاص را لحاظ کند.

حمید رضا عزیزی فارسانی درگفت‌وگو با خانه ملت، در خصوص مصوبه کمیسیون تلفیق برای حذف متعدد دفترچه‌های بیمه، گفت: متأسفانه همپوشانی بیمه‌ها در حال حاضر مشکلات بسیاری را برای حوزه سلامت کشور به وجود آورده است، به‌طوری که سوابق بیماری‌ها و اقدامات صورت گرفته در جهت درمان شخص مشخص و قابل شناسایی نیست، به همین دلیل بهتر است برای جلوگیری از هرگونه مشکل همه افراد از یک بیمه پایه درمانی استفاده کنند.

نماینده مردم اردل، فارسان، کیار و کوهرنگ در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این‌که همه افراد جامعه باید از یک دفترچه بیمه پایه استفاده کنند، افزود: در برنامه پنجم توسعه نیز به این نکته اشاره شده است که باید در ارایه خدمات درمانی یک بیمه پایه درمانی در جامعه فعال باشد؛ اما متأسفانه تعدد دفترچه‌های بیمه و ارایه خدمات متفاوت به بیماران منابع بیمه‌ای بسیاری را هدر داده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم با اشاره به این‌که درحال حاضر تعداد بسیاری از افراد جامعه بیش از یک دفترچه بیمه درمانی دارند، تصریح کرد: به‌طور حتم دولت برای جلوگیری از هدر رفت منابع بیمه‌ای و منابع مربوط به حوزه سلامت باید با اتخاذ تدابیری ویژه افراد دارای چند دفترچه بیمه را شناسایی و در جهت استفاده مردم از یک بیمه پایه همگانی تلاش کند.

عزیزی فارسانی با بیان این‌که استفاده از چند بیمه، خدمات‌رسانی به بیمه‌شدگان را دچار مشکل کرده است، افزود: با توجه به این‌که مشخص نیست دولت در سال آینده تجمیع منابع بیمه‌ای را در دستور کار قرار دهد، حداقل باید با حذف دفترچه‌های بیمه متعدد و استفاده از یک بیمه پایه همگانی از هدررفت منابع جلوگیری کرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تأکید بر این‌که دفترچه‌های بیمه متعدد در دست بیمه‌شدگان بیش از آن که به ضرر فرد یا سازمان بیمه‌گر باشد به ضرر دولت است، گفت: دولت موظف است برای این موضوع به ازای هر دفترچه مبالغی را به سازمان‌های بیمه‌گر بپردازد.

وجود ۱۵ درصد همپوشانی بیمه‌ای در کشور

درهمین رابطه، عبدالرحمان رستمیان نیز، بر ضرورت رفع همپوشانی بیمه‌ای تأکید کرد و افزود: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید تمهیدات مناسبی را برای جلوگیری از همپوشانی بیمه‌ای افراد در نظر گیرد تا افراد همزمان نتوانند از خدمات چند شرکت بیمه‌گر استفاده کنند.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی، همپوشانی بیمه‌ای را از چالش‌های حوزه سلامت خواند و گفت: با رفع همپوشانی بیمه‌ای، خدمات رسانی به بیمه‌شدگان افزایش می‌یابد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، وجود شرکت‌های بیمه‌ای متفاوت را از عوامل همپوشانی بیمه‌ای در کشور خواند و گفت: اگر بیمه پایه برای همه افراد به‌طور یکسان خدمات‌رسانی کند همپوشانی بیمه‌ای به وجود نمی‌آید بنابراین بهتر است همپوشانی بیمه‌ای رفع و همه افراد از یک بیمه پایه استفاده کنند.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس نهم، با بیان این‌که بیمه پایه محل رقابت نبوده و مخصوص بخش بیمه تکمیلی است، افزود: افراد در صورت لزوم می‌توانند از چندین خدمت بیمه تکمیلی استفاده کنند یعنی بیمه‌های تکمیلی برخلاف بیمه پایه می‌توانند متعدد و با هم رقابت کنند؛ در کشورهای پیشرفته همه افراد تحت پوشش بیمه پایه هستند و حتی در برخی مواقع بیمه به صورت اجباری به افراد ارایه می‌شود.

رستمیان، ادامه داد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هنگام تمدید دفترچه‌های بیمه پایه به راحتی می‌توانند دو بیمه‌هایی را شناسایی و آنان را حذف کند.

وی جایگزینی کارت‌های الکترونیک را با دفترچه‌های درمان در رفع همپوشانی بیمه‌ای مؤثر خواند و گفت: با این کار از تخلفات همپوشانی بیمه‌ای جلوگیری می‌شود هر چند در شرایط فعلی این کار امکان‌پذیر نیست و نیازمند فراهم کردن زیرساخت‌ها است.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از این‌که برخی از سازمان‌ها برای پرداخت حق بیمه تکمیلی از منابع دولتی استفاده می‌کنند، تصریح کرد: در حالی که طبق قانون این کار تخلف است و جز در شرایط اضطرار نمی‌توانند این کار را انجام دهند.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با بیان این‌که حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد همپوشانی بیمه‌ای در کشور وجود دارد، بر ضرورت شناسایی دو بیمه‌ای‌‌ها تأکید کرد.

وجود ۷ میلیون همپوشانی بیمه‌ای نشانه ضعف دستگاه‌های اجرایی

محمدحسین قربانی نیز با اشاره به وجود ۷ میلیون همپوشانی بیمه‌ای در کشور، تصریح کرد: ضروری است شرکت‌های بیمه‌گر همپوشانی بیمه‌ای را مشخص و دو بیمه‌ای‌ها را حذف کنند.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی، نظارت بیش‌تر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را در جلوگیری از همپوشانی بیمه‌ای مؤثر خواند و افزود: وجود ۷ میلیون همپوشانی بیمه‌ای نشانه بی‌توجهی و ضعف دستگاه‌های اجرایی است.

وی با بیان این‌که همپوشانی بیمه‌ای هزینه‌های زیادی را متوجه نظام سلامت می‌کند، تصریح کرد: استفاده همزمان از چندین دفترچه کارایی خاصی ندارد و فقط سرمایه‌های اجتماعی گزافی را متوجه نظام سلامت می‌کند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، بر ضرورت تجمیع بیمه‌ها برای اجرای عدالت تأکید کرد و افزود: با تجمیع بیمه‌ای همپوشانی بیمه‌ای رفع و عدالت اجرا می‌شود.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس نهم، یادآور شد: ضروری است دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌های مرتبط با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هر چه سریعتر همپوشانی بیمه‌ای را حذف و با بروز رسانی فضای ساختاری بیمه‌ای مانع بروز تخلفات شوند.

 

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، نظارت ضعیف مسؤولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را در بروز همپوشانی بیمه‌ای مؤثر خواند و گفت: باید اقدامات مناسبی در جهت رفع همپوشانی بیمه‌ای میان سازمان‌های بیمه‌گر به وجود ‌آید.