معاون پارلمانی رییس‌جمهور:مجلس دهم روند قانون‌گذاری را اصلاح کند

  مجید انصاری گفت: پیشنهاد می‌کنم مجلس برای چهارسال آینده برنامه‌ای برای اصلاح قوانین و سازمان‌دهی امر نظارت داشته باشند تا به آسیب‌های مجالس گذشته دچار نشود. به گزارش ایسنا، معاون پارلمانی رییس‌جمهور در نشست هم‌اندیشی برگزیدگان مرحله اول و نامزدهای مرحله دوم ائتلاف امید در انتخابات مجلس دهم که در محل کتابخانه‌ ملی برگزار […]

 

مجید انصاری گفت: پیشنهاد می‌کنم مجلس برای چهارسال آینده برنامه‌ای برای اصلاح قوانین و سازمان‌دهی امر نظارت داشته باشند تا به آسیب‌های مجالس گذشته دچار نشود.

به گزارش ایسنا، معاون پارلمانی رییس‌جمهور در نشست هم‌اندیشی برگزیدگان مرحله اول و نامزدهای مرحله دوم ائتلاف امید در انتخابات مجلس دهم که در محل کتابخانه‌ ملی برگزار شد، اظهار کرد: بنای دولت تعامل حداکثری با مجلس دهم است و دولت خواهان همکاری و تعامل با این مجلس است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: مجلس دارای ابزارهای مهمی در حوزه قانون‌گذاری و نظارت است. اما در حوزه قانون‌گذاری مجلس دچار آسیب بزرگی است. اکنون بیش از ۱۱ هزار عنوان قانونی با هزاران ماده قانونی وجود دارد و این امر موجب وجود حجم بسیار زیادی از قوانین است. این آسیب، مجریان را با تزاحم قانونی مواجه کرده و دستگاه نظارت را هم در تطبیق عملکرد مجریان با قانون دچار مشکل کرده و راه را برای قانون‌گریزان هموار کرده است.

انصاری در ادامه با بیان این‌که «سؤال و تذکر حق نمایندگان مجلس است» خاطرنشان کرد: ما در این مدت شاهد ۳ هزار و ۵۰۰ سؤال نمایندگان مجلس نهم بودیم و هر روز وزرا برای پاسخگویی به مجلس رفته‌اند که این مسأله هم وقت مجلس را گرفته و هم وقت دولت را. سؤال اگر بخواهد اثرگذاری داشته باشد باید فرایند بهتری را طی کند. در این مدت همچنین بیش از ۱۱ هزار تذکر به رییس‌جمهور و وزرا داده شده به گونه‌ای که دیگر اهمیت تذکر از بین رفته و به امری عادی تبدیل شده است.

 

معاون پارلمانی رییس‌جمهور در پایان با تبریک به منتخبان مردم تهران اظهار کرد: اکنون می‌توان آینده پر امیدتر و پر فروغ‌تری را پیش‌بینی کرد و امیدواریم مجلس دهم بهتر و بیش‌تر از مجالس گذشته در مسیر توسعه کشور و تحکیم مبانی انقلاب و آرمان‌های امام (ره) قدم‌بردارد.