خطبه غدیر؛ میثاق مشترک مسلمین

فیض الله اکبری، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) گفت: در خطبه غدیر آمده است: ای مردم نماز برپا دارید؛ زکات خود را بپردازید که خداوند فرموده است اگر روزگاران بر شما طولانی شد

و فراموش کردید این اعمال و عبادات را انجام دهید، علی(ع) در میان شما هست او ولی شماست.
وی افزود: نام علی(ع) و نقش کاربردی ایشان به صراحت در خطبه غدیر آورده شده است. در این خطبه امام به عنوان ادامه دهنده مسیر اسلام در مقام امامت و ولایت یاد می‌شود. همان علی(ع) که خداوند بعد از من برای شما امین شما قرار داده است و تعبیر «نصرالله» را در برابر ایشان به کار می‌برند: «علی از من است و من از او هستم».
وی تصریح کرد: در خطبه غدیر به صراحت نام امامان معصوم شیعه یکایک و به شکل مشخص مطرح نشده است. اما امامت بعد از حضرت امیر(ع) تا مساله مهدویت و آخرین ولی خدا حضرت مهدی(ع) به صراحت در این خطبه آمده است.
این استاد دانشگاه اظهار کرد: در خطبه غدیر آمده است اگر کسی بیعت کند گویی با خدا بیعت کرده است. ای مردم اگر با علی بیعت کنید گویی با خدا بیعت کرده‌اید(که تعبیر بسیار ظریفی است) با علی (ع) و حسن و حسین و ائمه که بعد از اینها و  از نوادگان این بزرگواران خواهد آمد بیعت کنید.
وی افزود: متاسفانه تا به امروز حدیث پژوهان و علمای اهل سنت و به طور کلی مورخین آنها نتوانستند به طور کلی در برابر مطلب مهم و بزرگ عید غدیر پاسخ قانع کننده‌ای به شیعیان بدهند.
اکبری افزود: مرحوم علامه امینی صاحب و مولف «الغدیر» ؛غدیر را از سه زاویه قرآن، سیره و ادب عربی باز کردند. در پاسخ به ایشان هنوز کسی از علمای اهل سنت نیامده است که پاسخی به مرحوم علامه امینی بدهد. در صورتی که «علامه امینی» تمام اصل غدیر را با توجه به منابع و مستندات اهل سنت مطرح می‌کند.