فیبر نوری جایگزین سیم‌ مسی در مخابرات می‌شود

  نصب کافوهای نوری در انتظار مجوز شهرداری معاون مخابرات استان تهران با اشاره به جایگزینی فیبر نوری با سیم‌ مسی و کاهش فاصله تجهیزات با مشترک، گفت: کافوهای نوری OUT DOOR آماده شده‌اند، اما برای جانمایی و راه‌اندازی در انتظار مجوز شهرداری هستیم. کامران کاظمی در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: در روند جدید […]

 

نصب کافوهای نوری در انتظار مجوز شهرداری

معاون مخابرات استان تهران با اشاره به جایگزینی فیبر نوری با سیم‌ مسی و کاهش فاصله تجهیزات با مشترک، گفت: کافوهای نوری OUT DOOR آماده شده‌اند، اما برای جانمایی و راه‌اندازی در انتظار مجوز شهرداری هستیم.

کامران کاظمی در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: در روند جدید ارتباطات ثابت، تجهیزات هر چه بیش‌تر به سمت مشترک نزدیک می‌شود و فاصله نهایت به ۲۰۰ متر کاهش می‌یابد.

معاون تجاری شرکت مخابرات استان تهران ادامه داد: اگر فاصله بیش‌تر از این مقدار باشد، باز به افت کیفیتی که اکنون شاهد هستیم، دچار می‌شویم.

وی افزود: بیش‌تر مشکلات برای توسعه تلفن ثابت، تغییر تکنولوژی است که در پروژه در دست اجرا سیم‌های مسی جمع‌آوری و با فیبر نوری جایگزین می‌شوند.

کاظمی تصریح کرد: این پروژه شامل بهسازی شبکه فعلی و بهسازی مدل ارتباطی با مخابرات است که در نتیجه آن بهبود کیفیت در تمام سرویس‌‌ها حاصل می‌شود.

معاون تجاری شرکت مخابرات استان تهران توضیح داد: زیرساخت‌های فیبر نوری موجود است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد، کافوهای OUT DOOR نیز در حال تهیه است که در برخی مکان‌ها این امکانات موجود است و در مکان‌هایی که این امکانات وجود ندارد، باید مراحل نصب از ابتدا انجام شود؛ اما برای نصب و راه‌اندازی و جانمایی کافو‌ها با شهرداری دچار مشکل هستیم.

وی ادامه داد: مشکلات با شهرداری هنوز پابرجا است. البته مذاکراتی انجام و در نتیجه مجوزهایی به صورت مقطعی برای توسعه در چند منطقه اخذ شده است، اما نیاز به توسعه بسیار بیش‌تر است.

کاظمی گفت: در مورد مکان‌هایی که امکانات مورد نیاز موجود است شهرداری باید اجازه نصب تجهیزات در کنار کافوهای قدیمی را بدهد و سپس در یک فرایند حداقل دو ماهه، برگردان‌‌ها انجام شود، تا بتوانیم سرویس قبلی را جابه‌جا کنیم که این فرصت داده نمی‌شود.

معاون شرکت مخابرات استان تهران درباره سختی کار برگردان‌ها، توضیح داد: ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار مشترک تلفن ثابت در تهران وجود دارد که جابه‌جایی این تعداد مشترک پیچیدگی‌هایی دارد و معتقدم تنها راه‌حل موجود تعامل با شهرداری برای تسریع در صدور مجوزهای توسعه است.

 

وی گفت: به نظر می‌رسد با توجه به تغییرات تکنولوژی، پس از نصب این تجهیزات تا سال‌های آینده نیاز به توسعه جدیدی نباشد.