مدیرعامل بورس کالای ایران مطرح کرد:انعکاس اثر رفع تحریم‌ها بر اقتصاد از سال آینده

  راه‌اندازی فاز ۳ شرکت پتروشیمی پردیس از سال ۹۰ آغاز شده و براساس برنامه‌های اعلامی، قرار است در سال ۹۵ این فاز به بهره‌برداری برسد؛ از این رو این شرکت طی دو نوبت به میزان ۳۰۰ میلیارد تومان از طریق ابزار معاملاتی بورس کالا تأمین مالی می‌کند تا فاز ۳ این شرکت از سال […]

 

راه‌اندازی فاز ۳ شرکت پتروشیمی پردیس از سال ۹۰ آغاز شده و براساس برنامه‌های اعلامی، قرار است در سال ۹۵ این فاز به بهره‌برداری برسد؛ از این رو این شرکت طی دو نوبت به میزان ۳۰۰ میلیارد تومان از طریق ابزار معاملاتی بورس کالا تأمین مالی می‌کند تا فاز ۳ این شرکت از سال آینده آغاز به‌کار کند.

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، مراسم انتشار اوراق سلف موازی استاندارد اوره شرکت پتروشیمی پردیس با حضور حامد سلطانی نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران، علی سنگینیان، مدیرعامل تأمین سرمایه امین، علی اسکویی، مدیر مالی شرکت پتروشیمی پردیس و همچنین نبی‌زاده، مدیر مالی شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان در شرکت بورس کالای ایران برگزار شد.

مدیرعامل بورس کالای ایران در این مراسم گفت: شرکت پتروشیمی پردیس بزرگ‌ترین مجتمع تولیدکننده آمونیاک و اوره در خاورمیانه و نیز یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان این محصولات در سطح جهان است که امروز به منظور تکمیل فاز ۳ خود اقدام به انتشار اوراق سلف موازی اوره از طریق بورس کالای ایران کرده است.

حامد سلطانی‌نژاد افزود: راه‌اندازی فاز ۳ شرکت پتروشیمی پردیس از سال ۹۰ آغاز شده و براساس برنامه‌های اعلامی، قرار است در سال ۹۵ این فاز به بهره‌برداری برسد؛ از این رو این شرکت طی دو نوبت به میزان ۳۰۰ میلیارد تومان از طریق ابزار معاملاتی بورس کالا تأمین مالی می‌کند تا فاز ۳ این شرکت از سال آینده آغاز به‌کار کند.

مدیرعامل بورس کالای ایران افزود: اوراق سلف موازی استاندارد که امروز مورد توجه شرکت‌های تولیدی از صنایع مختلف قرار گرفته است، جزو کم ریسک‌‌ترین و شرعی‌‌ترین اوراق به حساب می‌آید چراکه این اوراق به پشتوانه تولید واقعی شرکت‌ها منتشر می‌شود و به‌طور حتم با فرهنگ‌سازی و آشنایی بیش‌تر شرکت‌ها در صنایع مختلف با این روش تأمین مالی، شاهد تحولی در تأمین مالی شرکت‌ها خواهیم بود.

سلطانی‌نژاد با بیان این‌که از کلیه شرکت‌های تولیدی دعوت می‌کنیم تا از ظرفیت‌های بورس کالای ایران برای تأمین مالی خود استفاده کنند، اظهار داشت: اوراق سلف موازی استاندارد بنا به شرایط محصولات و تولید می‌تواند با سررسید بیش از یکسال هم منتشر شود و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

تقویت ۲ ابزار بین‌المللی در بورس کالا

وی گفت: شرکت‌ها علاوه بر تأمین مالی و تأمین سرمایه در گردش خود از طریق انتشار اوراق سلف موازی استاندارد، می‌توانند از گواهی سپرده کالایی که ابزاری بین‌المللی و کارا در سایر بورس‌های کالایی دنیا است نیز استفاده کنند.

مدیرعامل بورس کالای ایران تصریح کرد: تقویت اوراق سلف موازی استاندارد و گواهی سپرده کالایی که دو ابزار مرسوم در بازارهای دنیا هستند، مسیر بین‌المللی شدن بورس کالای ایران را هموارتر می‌کنند به‌طوری که طی مذاکراتی که با بورس‌های کالایی دنیا انجام داده‌ایم، بحث تأمین مالی بین‌المللی از طریق دو ابزار سلف موازی و گواهی سپرده کالایی مورد استقبال قرار گرفته است.

پیوند بازار مالی و بخش واقعی اقتصاد

وی با اشاره به این‌که شرکت‌های تأمین سرمایه امید و امین جزو پیشگامان در حوزه معاملات اوراق بهادار و انتشار اوراق سلف موازی در طریق بورس کالا بوده‌اند، گفت: از سال آینده با انعکاس اثر رفع تحریم‌ها بر بخش‌های واقعی اقتصاد و به تبع بازار کالای کشور، شاهد توسعه پیوند بازار مالی و بخش واقعی اقتصاد و همچنین رونق معاملات بورس کالای ایران خواهیم بود تا رونق اقتصادی کشور به خوبی در بورس کالا نمود پیدا کند.

سلطانی‌نژاد در ادامه به هلدینگ نفت و گاز پارسیان اشاره کرد و اظهار داشت: هلدینگ‌ها از جمله هلدینگ نفت و گاز پارسیان به راحتی می‌توانند از طریق بازار سرمایه و ساختارهای مالی این بازار تأمین مالی کنند همان‌طور که انتشار اوراق سلف موازی پتروشیمی شیراز در دستور کار قرار دارد.

به گفته مدیرعامل بورس کالای ایران، با انتشار چندین نوبت اوراق سلف موازی از طریق بورس کالا برای صنایع مختلف و استقبال فعالان بازارهای مالی از این اوراق، زمان آن رسیده تا فعالان صنایع نیز در کنار سرمایه‌گذاران قرار گیرند و به جای خریدار و سرمایه‌گذاری روی کالاها، بر روی اوراق مبتنی بر کالا‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

 

وی گفت: این رویداد در انتشار اوراق سلف تیرآهن شرکت ذوب آهن رخ داد به‌طوری که بخشی از متقاضیان و خریداران اوراق سلف تیرآهن، فعالان صنعت فولاد و خریداران محصولات ذوب آهن بودند که به جای خرید کالا، سرمایه‌گذاری بر روی اوراق تیرآهن را انتخاب کردند؛ این رویداد همان پیوند حوزه مالی با بخش واقعی اقتصاد است که ثمرات بسیاری برای اقتصاد کشور خواهد داشت.