معاون درمان وزارت بهداشت:آمادگی کامل بیمارستان‌ها برای پذیرش مصدومان چهارشنبه‌سوری

  معاون درمان وزارت بهداشت گفت: در شب چهارشنبه آخر سال آمبولانس‌های اورژانس پیش بیمارستانی در میدان‌ها و نقاط پرتراکم شهری مستقر خواهند بود و همچنین تمامی بیمارستان‌ها جهت پذیرش مجروحان و مصدومان احتمالی آمادگی کامل دارند. محمد آقاجانی، معاون درمان وزیر بهداشت در گفت‌وگو با فارس گفت: متأسفانه در چهارشنبه آخر سال گذشته شاهد […]

 

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: در شب چهارشنبه آخر سال آمبولانس‌های اورژانس پیش بیمارستانی در میدان‌ها و نقاط پرتراکم شهری مستقر خواهند بود و همچنین تمامی بیمارستان‌ها جهت پذیرش مجروحان و مصدومان احتمالی آمادگی کامل دارند.

محمد آقاجانی، معاون درمان وزیر بهداشت در گفت‌وگو با فارس گفت: متأسفانه در چهارشنبه آخر سال گذشته شاهد جراحت و مصدومیت بیش از ۲۵۰۰ نفر از هموطنان عزیز بوده‌ایم که بیش‌ترین تعداد مصدومیت‌ها در گروه سنی بین ۵ تا ۱۹ سال بوده و میانگین سنی آسیب‌دیدگان ۲۲٫۴ سال بوده است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر بیش‌تر آسیب‌‌ها به دست و چشم واردشده است که در بعضی موارد غیرقابل جبران بوده و صدمات پایداری به همراه داشته است.

آقاجانی با اشاره به خدمات انجام‌شده در حوزه بیماران سوختگی در کشور گفت: در حال حاضر ۸۷۰ تخت سوختگی در کشور داریم که ۱۰۰ تخت از آن متعلق به آی‌سی‌یو ویژه سوختگی است.

وی اظهار داشت: براساس طرح سطح‌بندی خدمات درمانی، نیاز کشور به تخت سوختگی شامل ۲۰۰۰ تخت سوختگی و ۴۰۰ تخت BICU که امیدواریم در آینده نزدیک با تأمین اعتبارات لازم این تعداد تخت را به حوزه درمان بیماران سوختگی کشور اضافه کنیم.

معاون درمان وزیر بهداشت گفت: از سال ۹۳ تاکنون ۷ بخش ICU سوختگی در ۷ استان راه‌اندازی شده است و روند احداث این تخت‌ها نیز تا سال آینده ادامه دارد که در آینده نزدیک فاصله با استاندارهای جهانی را کاهش خواهیم داد؛ همچنین از زمان آغاز طرح تحول سلامت تعداد تخت‌های ویژه بخش سوختگی بیمارستان‌های دولتی ۲۱۵ تخت افزایش داشته است.

وی ادامه داد: در سال گذشته پرداخت ۲۳ میلیارد تومان از هزینه بیماران سوختگی توسط وزارت بهداشت انجام‌شده است

آقاجانی درباره آمار سوختگی در شب چهارشنبه آخر سال گذشته گفت: ۱۹۸۵ نفر از کل مصدومان گزارش‌شده مذکر و بقیه مؤنث بودند و از نظر نتیجه حادثه ۷۹٫۷ درصد موارد به‌صورت سرپایی در بخش اورژانس بیمارستان‌های وابسته به وزارت بهداشت بهبود یافته و مرخص شده‌اند و ۱۸٫۷ درصد نیازمند بستری طولانی‌مدت بوده‌اند.

 

وی در پایان گفت: امسال نیز آمبولانس‌های اورژانس پیش بیمارستانی در میدان‌ها و نقاط پرتراکم شهری و ایمن، جهت امدادرسانی سریعتر به مصدومان مستقر خواهند بود و همچنین تمامی بیمارستان‌ها جهت پذیرش مجروحان و مصدومان احتمالی آمادگی کامل داشته و تمامی متخصصان مقیم در اورژانس‌های بیمارستان و تعیین تکلیف بیماران حضور خواهند داشت.