امروز؛ رأی AFC درباره مناقشه فوتبالی ایران و عربستان

  کنفدراسیون فوتبال آسیا روز سه‌شنبه(امروز) حکم نهایی مناقشه فوتبالی ایران و عربستان را اعلام می‌کند، اعلامی که شاید به نفع فوتبال ایران نباشد اما واقعاً واکنش فوتبال ایران به این رأی چه خواهد بود. به گزارش ایسنا، کش و قوس‌های فراوان درباره میزبانی ایران از تیم‌های عربستانی در چارچوب رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا، روز […]

 

کنفدراسیون فوتبال آسیا روز سه‌شنبه(امروز) حکم نهایی مناقشه فوتبالی ایران و عربستان را اعلام می‌کند، اعلامی که شاید به نفع فوتبال ایران نباشد اما واقعاً واکنش فوتبال ایران به این رأی چه خواهد بود.

به گزارش ایسنا، کش و قوس‌های فراوان درباره میزبانی ایران از تیم‌های عربستانی در چارچوب رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا، روز سه‌شنبه(امروز) به پایان می‌رسد و AFC رأی نهایی خود را در این رابطه اعلام می‌کند.

جنجال برگزاری بازی‌های نمایندگان ایران با تیم‌های عربستانی بعد از اعدام شیخ نمر آغاز شد و مسؤولان این کشور عربی با ادعای ناامنی در ایران، به صورت رسمی خواهان برگزاری بازی‌های تیمشان و تیم‌های ایرانی در کشوری بی‌طرف شدند. تیم‌های عربستانی در این مدت با جوسازی شدید علیه ایران تلاش کردند تا AFC را مجاب کنند که به نظر آن‌ها رأی دهد و در همین راستا ورزشگاه‌هایی از کشور امارات و قطر را هم به عنوان زمین برگزاری بازی‌های نمایندگانشان با نماینده‌های فوتبال ایران معرفی کردند.

در این میان مسؤولان فدراسیون فوتبال ایران بعد از موضع انفعالی‌ خود در نشست کنفدراسیون فوتبال آسیا در قطر داشتند، پس از هفته‌ها سکوت و ادعای پیروزی در مذاکرات! با فشار افکار عمومی وارد رایزنی جهت حل این مشکل شدند. آن‌ها مکاتباتی را جهت تضعیف نگاه عربستانی‌‌ها به کنفدراسیون فوتبال آسیا انجام دادند و در این بین تیم‌های ایرانی هم با میزبانی بی‌نظیر از سایر تیم‌های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا تلاش کردند توطئه عربستانی‌‌ها را خنثی کنند.

این‌که اگر AFC حکم به برگزاری بازی در کشور ثالث بدهد، آیا تیم‌های ایرانی حاضر می‌شوند تن به این تصمیم بدهند یا نه؟ هنوز مشخص نیست ولی در آن سو تیم‌های عربستانی بار‌ها اعلام کرده‌اند که تنها در شرایطی به مصاف تیم‌های ایرانی می‌روند که این دیدار‌ها در زمینی بی‌طرف برگزار شود.

گزینه خروج از رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا نیز تهدیدی است که ابتدا عربستانی‌‌ها و بعد‌‌ها باشگاه‌های ایرانی مطرح کردند ولی اکنون باید دید که آیا مسؤولان فدراسیون فوتبال ایران می‌توانند بازی سیاسی آل‌سعود در زمین فوتبال را به بازی برد برای ایران تبدیل کنند، یا این‌که مطیع تصمیم و فشار عرب‌‌ها برای برگزاری رقابت‌های لیگ قهرمانان با نمایندگان عربستان در کشور ثالث خواهند شد.

گفته شده در صورتی که رأی AFC به ضرر تیم‌های ایرانی باشد، مسؤولان فدراسیون ایران کار را به فیفا می‌کشانند، هرچند که اکنون برای قضاوت زود است اما بی‌شک مسؤولان فدراسیون و دل‌سوخته‌های اعتبار و حیثیت ملی ایران بر این امر اتفاق نظر دارند که برگزاری بازی با عربستانی‌ها در زمینی بی‌طرف آن هم به ادعای ناامنی در ایران به هیچ وجه با منافع ملی هم‌‌خوانی ندارد.

کناره‌گیری ما به سود ایران تمام می‌شود

در همین ارتباط، یکی از نامزدهای ریاست فدراسیون فوتبال عربستان تأکید کرد تهدید به کناره‌گیری کردن از لیگ قهرمانان آسیا و دیگر رقابت‌های بزرگ، تصمیم درستی نیست و این اتفاق به سود فوتبال ایران خواهد بود.

کنفدراسیون فوتبال آسیا هنوز جواب نهایی خود را درباره اختلاف فوتبالی ایران با عربستان اعلام نکرده است. سعودی‌ها اصرار دارند بازی در کشور ثالث برگزار شود. در غیراین صورت از لیگ قهرمانان آسیا کناره‌گیری خواهند کرد.

عماد الصقیر که یکی از نامزدهای انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال عربستان است، تأکید کرده کناره‌گیری از لیگ قهرمانان آسیا و دیگر رقابت‌ها به سود ایران است و نباید فدراسیون فوتبال عربستان چنین موضع‌گیری‌های را بر زبان آورد.

او در گفت‌وگویی که با الریاضیه داشت، اظهار کرد: فدراسیون فوتبال عربستان نباید به نامه‌نگاری به AFC اکتفا کند بلکه باید نشست خصوصی با شیخ سلمان و دیگر اعضای کمیته برگزاری رقابت‌ها داشته باشد. باید هرچه سریعتر این موضوع را حل کنیم چون این احتمال بسیار زیاد است که ایران با عربستان در انتخابی جام جهانی هم‌گروه شود. نباید اجازه دهیم که با هم در یک گروه قرار گیریم.

این نامزد ریاست فدراسیون فوتبال عربستان ادامه داد: عربستان یکی از تیم‌های پر افتخار آسیا در زمینه صعود به جام جهانی است و کناره‌گیری ما از این رقابت به بهانه ایران، تنها به سود آن‌ها خواهد بود. فدراسیون فوتبال عربستان باید با دیگر کشورهای عربی نشست برگزار کند تا در صورت مخالفت AFC موضع‌گیری واحدی داشته باشند.

شیطنت سعودی‌‌ها از فوتبال به بسکتبال رسید!

همچنین اتحادیه بسکتبال عرب به سردمداری عربستان خواستار گرفتن میزبانی مسابقات قهرمانی زیر ۱۸ سال آسیا از ایران شد.

اتحادیه بسکتبال کشورهای حوزه خلیج‌فارس جلسه‌ای را برای گرفتن برخی میزبانی‌‌ها از بسکتبال ایران با شیخ صعود آل‌ثانی، ‌رییس کنفدراسیون آسیا و هاکوپ خاجیریان دبیرکل این کنفدراسیون برگزار کردند و خواستار بودند که مسابقات قهرمانی زیر ۱۸ سال آسیا از ایران گرفته شود.

با توجه به این‌که میزبانی ۳ تورنمت زیر ۱۸ سال آسیا چلنج کاپ آسیا و باشگاه‌های آسیا به ایران داده شده است اتحادیه کشورهای خلیج‌فارس از کنفدراسیون آسیا زمانی را درخواست کرد تا جلسه‌ای را برای بررسی این موضوع تشکیل دهد.

روزنامه عکاظ عربستان در این باره نوشت: در صورتی که کنفدراسیون بسکتبال آسیا به برگزاری این مسابقات به میزبانی ایران تأکید کند برخی از کشورهای عضو اتحادیه خلیج‌فارس از حضور در این رقابت‌‌ها انصراف خواهد داد.

عربستانی‌‌ها که در فوتبال نیز حاشیه‌هایی را برای میزبانی ایران ایجاد کرده‌اند خواستار این هستند که میزبانی ایران در مسابقات ۱۸ سال آسیا گرفته شود.

محمدبن عبدالشکور اسلام، رییس فدراسیون بسکتبال عربستان رسما از کمیته اجرایی درخواست کرد تا جلسه‌ای را با مسؤولان کنفدراسیون بسکتبال آسیا برای گرفتن برخی از میزبانی‌‌ها از ایران برگزار کند تا حداقل مسابقات زیر ۱۸ سال در کشور دیگری برگزار شود.

وی افزود: تمام کشورهای عضو اتحادیه خلیج‌فارس توانایی میزبانی این رقابت‌‌ها را دارند. از کنفدراسیون بسکتبال آسیا خواستاریم که ۳ میزبانی را یک جا به ایران ندهد. حتی شنیده شده در صورتی که چین در یکی از مسابقات آینده نتواند میزبانی کند آن هم به ایران داده می‌شود که درست نیست.

رییس فدراسیون عربستان تأکید کرده است، میزبانی‌های داده شده به ایران به دستور هاکوپ خاجیریان بوده است.

 

گفتنی است، عربستانی‌‌ها در حالی این شیطنت‌‌ها را آغاز کرده‌اند که در بسکتبال آسیا حرفی برای گفتن ندارند.