برنامه موشکی یکی از مصادیق توان دفاعی است که ما به آن نیاز داریم

    وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به ادعاهای غرب علیه آزمایش‌های موشکی اخیر ایران، تأکید کرد: برنامه موشکی یکی از مصادیق توان دفاعی است که ما به آن نیاز داریم. به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با رادیو نیوزیلند به ادعاهای غرب و آمریکا علیه آزمایش‌های موشکی اخیر […]

    وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به ادعاهای غرب علیه آزمایش‌های موشکی اخیر ایران، تأکید کرد: برنامه موشکی یکی از مصادیق توان دفاعی است که ما به آن نیاز داریم.

به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با رادیو نیوزیلند به ادعاهای غرب و آمریکا علیه آزمایش‌های موشکی اخیر ایران واکنش نشان داد و گفت که تهران با این آزمایشات قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را نقض نکرده است.

وی تأکید کرد: بنابراین ایران نباید به خاطر این فعالیت‌هایش تحریم شود.

وزیر امور خارجه ایران افزود: ما در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه تنها بخش ناچیزی را صرف توان دفاعی می‌کنیم و برنامه موشکی یکی از مصادیق توان دفاعی است که ما به آن نیاز داریم.

ظریف تصریح کرد: ما همواره گفته‌ایم که به توسعه ظرفیت‌های دفاعی خود ادامه می‌دهیم و این تجهیزات دفاعی ارتباطی با تسلیحات هسته‌ای ندارند. ما بهترین تضمین را ارایه کرده‌ایم که ایران هرگز قصد دستیابی به سلاح هسته‌ای را ندارد و این موشک‌های آزمایش شده با هدف حمل کلاهک‌های هسته‌ای مورد آزمایش قرار نگرفته‌اند.

وی ادامه داد: این موشک‌‌ها تنها برای اهداف دفاعی هستند. ما به هیچ کشوری تجاوز نکرده و نخواهیم کرد.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان که به نیوزیلند سفر کرده بود، در ادامه این گفت‌وگو ضمن تأکید بر توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری میان تهران و ولینگتون گفت: به نفع هر دو کشور است که به دوران شرایط مناسب اقتصادی پیش از تحریم‌ها بازگردند.

وی بیان کرد: ما سطح خوبی از روابط تجاری داشتیم. نیوزیلند از واردکنندگان نفت و محصولات پتروشیمی ایران بوده و محصولات مختلفی از جمله گوشت و محصولات لبنی به ایران صادر می‌کرد. ما اکنون می‌توانیم روابط خود را با نیوزیلند در بخش‌های مختلف، شامل سرمایه‌گذاری و همکاری‌های بلندمدت افزایش دهیم.

ظریف در ادامه با اشاره به این‌که ایران یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان مواد پتروشیمی است، افزود: بنابراین فرصت‌هایی برای سرمایه‌گذاری در این بخش وجود دارد.

وی گفت: فرصت‌های دیگری نیز در بخش فن‌آوری‌های پیشرفته ازجمله فن‌آوری نانو و محیط‌زیستی که ایران پیشرفت‌های قابل توجهی در آن داشته است وجود دارد و می‌توانیم از تجربیات یکدیگر در این زمینه‌ها استفاده کنیم.

محمدجواد ظریف در خصوص مسایل حقوق بشری نیز که مقامات غربی و رسانه‌های آن‌‌ها علیه تهران مطرح می‌کنند، گفت: ما باید در این زمینه گفت‌وگوهایی داشته باشیم. ایران یک دموکراسی پرجنب و جوش در منطقه است. ایران مفتخر است که شاهد تغییرات در دولت از طریق دموکراتیک است. همان‌طور که مشاهده کردید ایران به تازگی انتخابات مجلس نمایندگان و خبرگان رهبری را با حضور مردم برگزار کرد. در این کشور تمامی منصب‌‌ها از طریق انتخابات تعیین می‌شوند، نه از راه‌های غیر از آن.

وی با اشاره به اظهارات احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، گفت: ایران تنها کشور منطقه است که تحقیقات حقوق بشر در آن انجام می‌شود. ولی این تحقیقات با انگیزه‌های سیاسی انجام می‌شوند و حقوق بشری نیستند.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سؤالی درباره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت که مردم آمریکا باید در این خصوص تصمیم‌گیری کنند و ما دخالتی در امور داخلی این کشور نمی‌کنیم.

وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره دیدگاه برخی نامزدهای انتخابات آمریکا مبنی بر بازگشت تحریم‌ها علیه ایران، گفت: ما بر این باوریم فردی که به کاخ سفید راه می‌یابد باید واقعیت‌هایی که در منطقه خاورمیانه رخ می‌دهد را در نظر بگیرد، همان گونه که باراک اوباما و جان کری نیز این قبیل مسایل را مد نظر داشته‌اند. واکنش ما نیز براساس اعمالی است که آن‌ها انجام می‌دهند.

ظریف در پاسخ به سؤال رادیو نیوزلند درباره حمایت تهران از بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه و این‌که اگر بهای صلح در سوریه برکناری اسد باشد، این امر را می‌پذیرید یا نه، گفت: نخست این‌که ما از هیچ شخصی حمایت نمی‌کنیم. ما با گروه تروریستی داعش که قصد دارد شرایط خطرناکی در منطقه به‌وجود آورد، مخالف هستیم.

 

وی افزود: ما به تلاش خود برای حل سیاسی مسأله در سوریه ادامه می‌دهیم. همان‌طور که می‌دانید قطعنامه ۲۲۵۴ و مذاکراتی که در حال حاضر ادامه دارد همان طور که جان کری وزیر امور خارجه آمریکا نیز در جلسه شورای امنیت بیان کرد، براساس طرحی است که دو سال و نیم پیش از سوی ایران ارایه شد. ما این طرح را که خوب هم هست، همچنان قابل قبول می‌دانیم و البته سرنوشت سوریه باید توسط مردم این کشور تعیین شود.