نوروز، سفر و ایران دل‌انگیز

  ناصر بهزادفر- دست خالق طبیعت بار دیگر با قلم قدرت و درایت، رنگ سبز و زندگی و حیات نو را در کالبد زمان به نقش بست و در اولین فصل سال، شروع بهار را به جریان انداخت و ترنم نو شدن را در گوش طبیعت و انسان زمزمه کرد. به گزارش مناقصه‌مزایده، در میان […]

 

ناصر بهزادفر- دست خالق طبیعت بار دیگر با قلم قدرت و درایت، رنگ سبز و زندگی و حیات نو را در کالبد زمان به نقش بست و در اولین فصل سال، شروع بهار را به جریان انداخت و ترنم نو شدن را در گوش طبیعت و انسان زمزمه کرد.

به گزارش مناقصه‌مزایده، در میان این دگرگونی‌ها، تحول و نو شدن طبیعت و سرسبزی دشت‌ها و شکوفه باران باغ و بستان‌ها و دیدار خویشاوندان، سفر مایه آرامش و دید و بازدیدهای نوروزی موجب رفع کدورت‌ها و افزایش مراودات است و تعطیلات نوروزی فرصت خوبی است تا خستگی‌های یکسال کار مداوم و بی‌وقفه از بین برود و آرامش و انرژی جایگزین شود.

سفر می‌تواند مایه تحول و پویایی در خانه و خانواده باشد و شکلی از مکتب تعلیم برای هر انسانی است.

خستگی‌های فکری، جسمی و استرس‌های کاری که در طول روز بر انسان مستولی می‌شود به تدریج باعث از بین رفتن نشاط و شادابی شده و افراد را به نوعی دچار فرسودگی روحی و جسمی روانی می‌کند. از این رو در چنین شرایطی بهره‌مندی از یک برنامه تفریحی در قالب سفر فرصتی مناسب و به‌ دور از کار و استرس را برای افراد فراهم می‌کند تا آن‌ها بتوانند تا اندازه‌ای به ارتقای بهداشت روان و سطح سلامت روانی خود کمک کنند.

در دین اسلام نیز به سفر و آثار مثبت فراوان آن تأکید شده؛ مشاهده نشانه‌های الهی و تدبر و تفکر درباره اقوام و ملت‌های مختلف از جمله فوایدی است که بر اساس قرآن، با سفر نصیب انسان می‌شود.

انسان خمود و افسرده به خوبی نمی‌تواند، در مسیر کمال قدم ‌بردارد از این رو باید قواعدی وجود داشته باشد تا به واسطه اجرای آن، نشاط ایجاد و استمرار یابد.

نوروز و سفرهای نوروزی به افراد فرصت می‌دهد تا از نظر روحی التیام یابند هرچند معاشرت با بستگان و اقوام در زادگاه اصلی خود، برای رفع کدورت‌های احتمالی التیام‌بخش است.

افراد در زمان سفر با افکار و رسوم مردم از اقوام مختلف آشنا می‌شوند، تلاش و فعالیت‌های آن‌ها را می‌بینند و می‌آموزند برای زیست بهتر چگونه بکوشند.

سفر با ایجاد فرصت برای استراحت ذهن و جسم، باعث استواری عزم و اراده افراد برای شروع یک زندگی تازه به‌ویژه بعد از تعطیلات نوروز و آغاز سال جدید می‌شود بنابراین گردش و سفر از شاخص‌های بهداشت روانی است که تأثیر به‌سزایی در توسعه یک جامعه دارد و به همان اندازه که افراد برای سلامت جسمی خود به مواد غذایی نیاز دارند، برای ارتقای روح و فکر خود نیازمند سفر هستند.

انسان در ابعاد جسمانی و روحانی

جسم آدمی برای رشد و تکامل نیاز به تغذیه دارد، بعد روحی و روانی او نیز برای رشد و شکوفایی نیازمند تغذیه است.

سفر در همه اعیاد، نیکو و پسندیده است و عید نوروز فرصت مناسبی برای پرداختن به این مقوله است هرچند مسافرت هراس و اضطراب را از افراد دور کرده و آرامش را جایگزین آن می‌کند.

شیخ ابوالحسن خرقانی در باب سفر گفته است: سفر در گرو ۵ عامل است، نخست به پای و دوم به دل، سوم به همت، چهارم به دیدار و پنجم در فنای نفس.

ایران، بهشت گردشگری نوروزی

ایران با جاذبه‌های فراوان تاریخی و طبیعی با آداب و رسوم گوناگون و با مردمانی خونگرم و مهمان‌نواز در تعطیلات نوروزی، بهشتی برای گردشگران است.

مشاهده دریای خزر و سواحل چشم‌نواز و دیدنی جنوب، شب‌های پرستاره کویر، دشت‌های پر از شقایق، لاله و نرگس، انواع جاذبه‌های گردشگری تاریخی در جای جای ایران و مهم‌تر از همه مهمان‌نوازی ایرانیان، همه بهانه‌هایی برای یک سفر خوب نوروزی است.

به هر جای ایران، سرزمین ۴ فصل و مهد نعمت‌های خدایی و تمدن‌های بشری سر بزنیم، زیبایی مختص به خود را دارد و هر وجب از خاک پاک ایران به قدری زیبا و دلنشین است که ساعت‌ها وقت می‌برد تا دقیق آن را ببینیم و از این همه زیبایی و شگفتی طبیعت لذت ببریم.

شمال ایران که استان‌هایی نامدارند، همیشه در بحث گردشگری حرفی برای گفتن دارند و بسیار مطرح هستند.

استان‌های گلستان، مازندران و گیلان با شهر‌ها و آبادی‌های متعدد و بیش‌ترین تراکم جمعیت و مردمانی خونگرم و آداب و رسوم خاص و مهمان‌نوازی آن‌ها که شهره خاص و عام است.

هرچند نسبت به دیگر نقاط ایران این ۳ استان از نظر گردشگری بیش‌تر مورد توجه مردم قرار گرفته‌اند، اما در همین استان‌ها هم بسیاری از نقاط دیدنی مغفول واقع شده‌اند.

دریای مازندران یا خزر و کوه‌های بسیار زیبا و ارتفاعات البرز، میراث کهن طبیعت ایران است و روح هر ایرانی را جلا می‌دهد و منظره‌های دلنوازش موجبات آرامش را فراهم می‌کند.

از دیگر نقاط دیدنی این ۳ استان می‌توان به پارک ملی گلستان و پارک جنگلی ناهارخوران گرگان، آبشارهای متعدد از جمله آبشارلوه، پارک شبنم نوده خاندوز، برج قابوس ابن وشمگیر و مسجد جامع گرگان اشاره کرد.

کاخ رامسر، آبگرم آن، دریاچه رویایی ولشت، پارک جنگلی نور، تأسیسات سیاحتی نمک‌آبرود، پناهگاه حیات‌وحش دشت‌ناز، مأمن آهوی زرد ایران، پل بسیار زیبای ورسک از جمله دیدنی‌های مازندران است که دیدار از آن‌ها خاطرات فرح‌بخشی را برای مسافران نوروز به یادگار می‌گذارد.

از مازندران که کمی به طرف غرب برویم، استان گیلان با مردمانی نجیب و سرزمینی شاد و سرسبز خودنمایی می‌کند.

املش، آرامگاه میرزا کوچک‌خان، تالاب انزلی، تی تی کاروانسرا، جواهر دشت، خانه‌های منجم باشی، دریابیگی و ابریشمی، ساحل زیبای گیسوم، قلعه رودخان، عمارت‌های کلاه فرنگی و صدری و شهر زیبا و تاریخی ماسوله از جمله نقاط دیدنی گیلان است.

همچنین مسافران نوروزی می‌توانند از موزه‌های گوناگون این استان شامل موزه رشت، گیلان، ماهی، کاخ میان پشته و تاریخ چای نیز دیدن کنند.

در آن سوی دیگر ایران دو استان آذربایجان شرقی و غربی با مردمانی صمیمی با برخورداری از فرهنگ غنی و مناظر بکر طبیعی و انواع جاذبه‌های تاریخی بر روی مسافران نوروزی آغوش گشوده و آماده پذیرایی از هموطنان است.

آبشارهای آسیاب خرابه جلفا، سرکنددیزج شبستر، عیش‌آباد مرند، آبگرم‌های بستان‌آباد، قلعه کندی کلیبر، متعلق کلیبر، پناهگاه حیات وحش کیامکی، تالاب‌های قره قشون و قوری گل بستان‌آباد، جزایر آرزو، اسپیر، اشک و کبودان، جنگل‌های ارسباران، چشمه‌های آبرس سراب، ا… حق سراب و صوفیان شبستر هم از جمله جاذبه‌های گردشگری در آذربایجان شرقی است.

دیدار از مقبره الشعرا تبریز، موزه آذربایجان، رصدخانه مراغه، پل‌دختر میانه، آرامگاه شیخ شهاب‌الدین اهری در اهر، روستای کندوان اسکو و کلیسای سن استپانوس جلفا نیز می‌تواند لحظات خوشی را در سال جدید برای مسافران نوروزی فراهم کند.

جاذبه‌های فراوان تاریخی استان آذربایجان‌شرقی هم از دیگر مناطقی است که همه ساله در بازدید‌ها و سفرهای نوروزی مورد توجه علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

استان آذربایجان غربی نیز با برخورداری از بهترین مناظر طبیعی و انواع جاذبه‌های تاریخی، محیطی بسیار زیبا و مفرح برای گذران تعطیلات نوروزی است.

در این استان با مردمانی گشاده‌رو مانند بقیه جاهای ایران، اماکنی چون آبشار شلماش سردشت، تپه حسنلو، سه گنبد، دره شهدا، تخت سلیمان تکاب، قره کلیسا، غار سهولان مهاباد، فقرگاه مهاباد، شهر باستانی۳ هزارساله موصاصیر سردشت، سلطان یعقوب نقده، مسجد جامع ارومیه، سنگ کاظم‌خان، کلیسای ننه مریم و موزه ارومیه چشم هر بیننده‌ای را ساعت‌ها به خود مشغول می‌کند و سفر را به کام مسافران خوش می‌سازد.

استان آذربایجان غربی همچنین ده‌ها اثر تاریخی و طبیعی را در دل خود جا داده، اما دریاچه ارومیه با مناظر بسیار دیدنی که نقاش طبیعت در این گوشه از میهن گویی که طوری دیگر به طرز معجزه‌آسایی هنرنمایی کرده و تعجب را از سویی و تحسین را از سوی دیگر با شکر از این همه نعمت، برای دیدگان مسافران فراهم می‌کند.

در شمال شرقی ایران اسلامی ۳ استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی خودنمایی می‌کند و به واسطه وجود بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) در خراسان رضوی، دل‌های ایرانیان در لحظه تحویل سال بی‌واسطه در هر جایی که باشند راهی سرسرای آن حضرت می‌شود و اشک شوق و امید در چشمان هر ایرانی عاشق به حضرتش حلقه می‌زند و آن وجود نازنین را به درگاه خداوند واسطه قرار می‌دهد و برای همه دعا خیر و طلب شفاعت و سلامت می‌کنند.

مشهد مقدس مهم‌ترین مقصد ایرانیان برای سفر نوروزی است و همه ساله هزاران ایرانی عاشق به خاندان عصمت و ولایت قصد سفر به سرزمین خراسان و مشهدالرضا را می‌کنند.

صحن‌ها و موزه و ضیافتخانه حضرت رضا، بازارهای متعدد مشهد، پارک کوه سنگی، خواجه ربیع، هارونیه، فردوسی، شاندیز، موزه‌نادری، مجموعه وکیل‌آباد و ده‌ها منطقه دیدنی دیگر، هزاران مسافر نوروزی را از اقصی نقاط میهن اسلامی به خود جلب می‌کند.

باباامان، بش قارداش، پی قو، کمپ گلستان، آبشار حمید، اسفیدان، غار درق، آبشار بیار، دره جاج سست، کفترخانه، درکش روستاهای زوارم و گلیان شیروان وکوهستان پارک شیرکوه شیروان از جاذبه‌های طبیعی استان خراسان شمالی است.

قلعه جلال‌الدین جاجرم، آیینه خانه مفخم، چهارطاقی تیموری، تپه ارگ باستانی شیروان، عمارت مفخم، کلیسای اسپاخو، خواجه مهزیار، مسجدجامع، کوه بابا و تنگهو قلعه جلال‌الدین جاجرم نیز از جاذبه‌های تاریخی این استان است که مسافران نوروزی در سفرشان از استان خراسان شمالی می‌توانند از آن‌ها بازدید کنند.

از مناطق دیدنی استان خراسان جنوبی می‌توان به آبگرم معدنی فردوس، آرامگاه ابن حسام خوسفی، باغستان علیا، بنددره، چنشت، خراشاد، شوکت‌آباد، غارخونیک، قلعه فورگ، کوچ، ماخونیک، مدرسه شوکتیه و علمیه علیا، مسجد جامع تون، مصعبی، مقبره بوذرجمهرقاینی، قلعه کوه قاین، مسجدجامع قاین و افین اشاره کرد.

مقصد بعدی سفر نوروزی ما استان پهناور سیستان و بلوچستان است استانی با قدمت دیرینه که از استان‌های مرزی محسوب می‌شود و مرزداران غیرتمند سیستانی و بلوچستانی مانند جانشان از سرزمین مادری دفاع و حمایت می‌کنند.

سیستان مهد قهرمان اسطوره‌ای ایران رستم دستان است و بلوچستان در جنوب شرقی‌‌ترین نقطه‌اش، زادگاه طلوع خورشید در ایران زمین است.

در سفر به این استان پهناور می‌توان از قلعه سیب سراوان، بقایای آتشکده کرکویه، تخت عدالت، کوه خواجه، زاهدان کهنه، سه کوهه، شهر سوخته، دهانه غلامان، قلعه‌های رامرود، خاش، مچی، سام، تپه، رستم، کهک کهزاد، چاه نیمه، آرامگاه خواجه غلطان و زیارتگاه بی‌بی دوست بازدید کرد.

دریاچه بزرگ‌هامون بنادر زیبای چابهار و کنارک و سواحل زیبای بیکران دریای عمان، مقبره غلام رسول، قلعه پرتقالی‌ها، درخت انجیر معابد، جنگل‌های حرا، تالاب زیبای لیپار و صورتی، روستای تاریخی تیس، کوه‌های مینیاتوری(مریخی)، گل فشان و گونه کمیاب تمساح پوزه کوتاه ایرانی موسوم به «گاندو» از دیگر دیدنی‌های استان سیستان و بلوچستان است.

استان زیبای هرمزگان استان دیگر ایران است که در کنار سواحل زیبای خلیج همیشه فارس بر روی مسافران نوروزی آغوش گشوده است.

کاروانسرا و حمام خانی بستک، عمارت کلاه فرنگی، معبد هندوها، آب گرم گنو، موزه آب، دوگنبدان، کاروانسرای کوخرد، پنجشنبه بازار میناب، سد تاریخی کوخرد، جنگل‌های حرا، شهر سیبه، تپه مارو، قلعه‌های پرتغالی‌ها و منطقه حفاظت‌شده گنو از جمله مناطق گردشگری استان هرمزگان است.

از میان ده‌ها دیدنی این استان شامل بازارهای محلی، اسلکه و باراندازهای تجاری و کاروانسرا‌ها می‌توان به جزایر بسیار زیبای کیش و قشم که امروزه از مناطق آزاد محسوب می‌شوند و امکانات گردشگری و گردشگری آن نام برد و گذران تعطیلات نوروزی در آن‌ها خاطرات خوشی را به همراه دارد.

استان بوشهر زادگاه و محل مبارزات رییسعلی دلواری به عنوان نمادی از یک ایرانی مبارز در مقابله با بیگانگان، جایگاه بسیار زیبا مفرحی برای گذران تعطیلات نوروزی است.

از میان انبوهی از دیدنی‌های این استان می‌توان به قلعه زائرخضرخان اهرمی، منطقه زیبای خاییز، چشمه‌های آبگرم معدنی اوباد اهرم، امامزاده بی‌بی بانو، قدمگاه عباس علی، جنگل گلوبردکان ریز، شهر باستانی سیراف، منطقه حفاظت شده شهرستان دیر (زیستگاه آهو و جنگل‌های حرا)، کنسولگری انگلستان و روسیه در بوشهر، عمارت ملک و کلیسای گرگوری اشاره کرد.

موزه رییسعلی دلواری، موزه مردم‌شناسی، کاخ تابستانی کورش و کشتی رافائل از دیگر جاذبه‌های دیدنی بوشهر است.

اما استان خوزستان که به دلیل سرسبزی در ایام نوروز، مورد توجه بیش‌تر گردشگری قرار می‌گیرد.

این روز‌ها با اعزام کاروان‌های راهیان نور به مناطق عملیاتی ۸ سال دفاع مقدس بسیاری از این مناطق مورد بازدید قرار می‌گیرد.

از جمله این مناطق که مورد بازدید قرار می‌گیرد می‌توان به یادمان شهید تندگویان، یادمان والفجر ۸(اروندکنار)، مناطق عملیاتی کربلای ۵ و بیت المقدس، یادمانهای شرق کارون، شهدای بهبهان، شهدای رمضان، شلمچه، خرمشهر، چزابه و شهید چمران اشاره کرد که مورد استقبال عاشقان انقلاب و اسلام قرار می‌گیرد.

قدمگاه خضر نبی (ع)، بقایای شهر باستانی لوور، پارک جنگلی گمبوعه (جاده سوسنگرد)، تالاب بام‌دژ(جاده شوش)، گورستان باستانی زرتشتیان، کتیبه‌های تنگ تکاب، آرامگاه بشیر و نذیر، آرامگاه یعقوب لیث صفاری و آرامگاه دانیال نبی(ع)، تنها بخشی از مناطق دیدنی خوزستان است که می‌توان اشاره کرد.

استان فارس با قدمت تاریخی مهد شعرا و دانشمندان ایرانی نیز این روز‌ها در انتظار مسافران نوروزی است تا با هوای بهاری و مناظر و مناطق دیدنی میزبانی خوب برای هموطنان باشد.

نقش رستم، ویرانه‌های بیشاپور، چشمه رسول‌ا… اقلید، قدمگاه امام رضا(ع)اقلید، تخت جمشید، آرامگاه حافظ، آتشکده کازرون، قلعه اژد‌ها پیکر، کاخ اردشیر بابکان، کاخ ساسانی سروستان، دروازه قرآن، بنای نارنجستان قوام‌الملک، باغ دلگشا، پاسارگاد، حوضچه دختر گبرار، مسجد، حمام و بازار وکیل از جمله مناطق دیدنی استان فارس است.

اما در میان این همه دیدنی‌های فارس، آرامگاه نورانی شاهچراغ برادر امام رضا(ع) مورد توجه ویژه مسافران نوروزی قرار می‌گیرد و ایرانیانی که به شیراز می‌آیند در زیارت این حضرت توشه‌ای از تقرب و معنویات را با خود به ارمغان می‌برند.

دیدار از آرامگاه شیخ اجل سعدی و حافظ و تفعل بر دیوان خواجه حتماً یکی از نکات مورد توجه در سفر هر مسافری به دیار شعرای شیراز است.

در بحث گردشگری استان فارس مجموعه تاریخی تخت جمشید، خود به تنهایی حکایتی بس عظیم و به قدمت یک تمدن را در خود جا داده و برای کسب اطلاعات و پیشینه تخت جمشید باید ساعت‌ها شاید روز‌ها و ماه‌ها وقت صرف کرد زیرا تخت جمشید بیان یک تاریخ با هویت ایرانی و تمدن کهن که هر ایرانی به خود می‌بالد را در خود جا داده است.

استان کرمان هم مانند بسیاری از نقاط میهن اسلامی در اولین روزهای بهار پذیرای خیل عظیمی از مسافران نوروزی است.

کرمان با تاریخ و فرهنگی غنی دارای آثاری چون بازارهای قدیمی، چهارسوق گنجعلی خان، اختیاری، سرداری، عطاری و مظفری است.

کاروانسرای وکیل، علینقی‌خان، تیمچه حاج آقا عبدا…، تیمچه کوزه‌گرها، سرای گلشن، سرای جر، آب انبار علیمردان‌خان، حاآقا علی و ابراهیم خان نیز از دیگر اماکن دیدنی کرمان است.

آرامگاه شاه نعمت ا… ولی، خواجه خضر، مقبره اتابک برغوچ(بزقش) مقبره میرحیدر، آرامگاه شاه فیروز، آرامگاه اخوند، آرامگاه میرزبیر، مزار شیخ علی بابا و آرامگاه شاهزاده حسین جوپار نیز در ایام نوروز مشتاقان بسیاری را برای بازدید دارد.

استان زیبای یزد را با بادگیرهایش و مردمانی خوب و نجیب با لهجه بسیار دلنشین را برای سفر نوروزی و گذران تعطیلات پیشنهاد می‌کنیم.

یزد با وقار که آرام در دل کویر آرمیده است، دیدنی‌های نظیر معبد مقدس زرتشتیان، پیر هرشت اردکان، منارجنبان خرانق، امامزاده سیدهاشم شریف آباد، نارین قلعه، کاروانسرای شاه عباسی و خانه سالار را در خود جا داده است.

آب انبار شش بادگیر، آتشکده یزدان، میدان امیر چخماق، باغ گلشن طبس، خانه لاری‌ها، دخمه زرتشتیان، رباط ساغند اردکان، زندان اسکندر، سرو کهن ابرکوه، غار چهارطاقی و قلعه مروست نیز از دیگر نقاط دیدنی استان یزد است که مسافران نوروزی می‌توانند از آن دیدن کنند.

اما این بار نوبت استانی است که خود به تنهایی نصف جهان است استانی که مهد معماری و بناهای اصیل ایرانی است.

اصفهان نه تنها در نزد ایرانیان بلکه در جهان نیز دارای شهرت خاصی است، این روز‌ها این استان در انتظار ورود خیل عظیمی از مسافران است که به قصد گذران ایام سال نو راهی این سرزمین می‌شوند.

گردشگاه و باغ‌های تاریخی چهارباغ، کاخ چهل ستون، کاخ هشت بهشت، عمارت عالی قاپو، منارجنبان، مناره باغ قوشخانه، مناره دارضیا، آتشگاه کوه سنگی، بازار اصفهان، مسجد امام و مسجدشیخ لطف ا… از جمله مناطق گردشگری اصفهان است.

آبشارکردعلیا، چشمه آب معدنی ورتون، زاینده رود، غارآهکی کلهرود، غار کوکولو، جلگه اصفهان، حیات وحش و منطقه حفاظت شده کلاه قاضی، دریاچه سد زاینده‌رود، سد چشمه مرغاب و باتلاق گاوخونی نیز از دیگر دیدنی‌های چشم‌نواز اصفهان است.

پل سی وسه پل، پل خواجو، خانه بروجردی‌ها، آرامگاه سهراب سپهری، آرامگاه باباافضل، آرامگاه محتشم کاشانی، آرامگاه فیض کاشانی، مدرسه آقا بزرگ، باغ وکاخ تاریخی فین و خانه طباطبایی نیز از جمله آثار دیدنی این استان است.

در سفر به استان اصفهان می‌توان شهر‌ها و روستاهای زیادی با آب و هوا و جاذبه‌های گردشگری خاص خود را دید.

در سفر به استان اصفهان از ابیانه روستایی در دامنه کوه کرکس که بلند‌ترین نقطه مسکونی در ایران است با معماری بومی و بناهای تاریخی پر تنوعش تا وزوان شهری در یکصد کیلومتری شمال اصفهان در مسیر جاده ارتباطی اصفهان – تهران را با جاذبه‌های کم نظیرش می‌توان به چشم دید.

براساس مستندات، در وزوان قناتی به طول ۱۸۰۰ متر وجود دارد که عمق مادر چاه آن ۱۸ متر و دارای ۶۴ حلقه است.

قنات وزوان که در طول سال از سوی گردشگران خارجی زیادی بازدید می‌شود، به بزرگ‌ترین سد زیرزمینی ایران معروف بوده و از سوی یونسکو به عنوان یکی از اعجاب‌انگیز‌ترین قنات‌های جهان شناخته شده است.

قلعه شهر وزوان معروف به خانه اعظمی‌ها متعلق به دوران قاجار نیز از آثار تاریخی و جاذبه‌های دیدنی وزوان و مورد توجه گردشگران است.

این بنا با ۵۶ هزار متر مربع وسعت در یکی از محله‌های قدیمی و مرکزی شهر وزوان در مجاورت شهرستان میمه قرار دارد.

در ساخت این بنا از سنگ، خشت و گل استفاده شده که با وجود گذشت بیش از یک قرن از ساخت آن هنوز در برابر برف و باران محکم و پابرجاست.

مقصد بعدی سفر نوروزی ما استان سمنان است، استانی با فرهنگی غنی و مردمان ولایت‌مدار و اهل ادب و هنر.

بیش از نیمی از مسافت تهران تا مشهد در استان سمنان طی می‌شود و سالانه تعداد زیادی از زائران حضرت رضا(ع) از استان پهناور سمنان عبور می‌کنند و مردم این استان از این‌که خادم این زائرین هستند، مفتخرند.

سمنان دارای آثار طبیعی و تاریخی بسیاری است که در این‌جا فقط به بخشی از آن بسنده می‌کنیم.

مساجد جامع سمنان، امام، تاریخچه، برج کاشانه، بازارهای سنتی و قدیمی، دروازه‌ها، کارونسراها، امام زاده‌ها، موزه‌ها و آب انبارهای متعدد در این استان از جمله نقاط مهم جذب گردشگری محسوب می‌شوند.

مناطق حفاظت شده خوارتوران و خوش ییلاق شاهرود، غارهای شیربند و دربند و چشمه‌های قلقل و هفت‌رنگ مجن، شهر قدیمی و پلکانی مجن و آرامگاه بایزید بسطامی و آرامگاه خرقانی نیز از دیگر نقاط دیدنی است که مسافران می‌توانند از آن‌ها بازدید کنند.

اما یکی از جاذبه‌های بسیار بی‌نظیر طبیعی که در استان سمنان در شاهرود واقع شده، جنگل بی‌نظیر ابر یادگاری از جنگل‌های هیرکانی با گونه‌های کمیاب با اقیانوسی از ابر که تعجب هر بیننده‌ای را برمی انگیزد، در این جنگل هر لحظه‌‌اش به شکلی است، لحظه‌ای ابری و لحظه دیگر آفتابی… .

در ادامه سفر به ایران، سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد نیز با خاطرات خوشی همراه است، شهر توریستی و زیبای سی‌سخت همچون نگینی در دامنه کوه دنا با آب و هوای دلپذیر و سالم، میزبان مسافران نوروزی است.

رودخانه‌های مارون، چرام، نازمکان، بشار، زهره و مهریان به همراه هزاران چشمه‌سار دیگر و در کنار آن‌ها سدکوثر، شاه قاسم و شاه مختار یاسوج، ۴۰ قله بالای چهار هزار متر دنا، آبشارهای کمردوغ دیشموک، تنگه مهریان و گنجه‌ای یاسوج و تنگ سولک بهمیی نیز از دیگر نقاط دیدنی این استان زیباست.

استان چهار محال و بختیاری نیز مانند دیگر استان‌های کشور آماده پذیرایی و استقبال از مسافران نوروزی است.

سنگ نوشته پیرغار، غارسراب، آبشار آتشگاه، چشمه سندگل، چشمه سارهای متعدد کوهرنگ، آبشار دره عشق، تالاب سولقان، مناطق دیدنی برجن و دریاچه شلمزار از نقاط دیدنی استان چهار محال و بختیاری است که مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد.

استان مرکزی نیز برای سفرهای نوروزی بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد، مجموعه تاریخی بازار اراک، بنای تاریخی مدرسه سپهدار، بنای تاریخی حمام چهارفصل، شهر زیرزمینی ذلف‌آباد، بنای تاریخی پیر مرادآباد، روستای ساروق انجدان، امامزاده شاهزاده حسین، مرقد شاهزاده محمدعابد، آتشکده برزوی راهگرد، بنای تاریخی کاروانسرای اراک، امامزاده ابراهیم (اراک) و امامزاده حواخاتون از نقاط دیدنی استان مرکزی است.

از دیدنی‌های استان زنجان می‌توان به امامزاده سیدابراهیم، مسجد جامع، بازار، نمایشگاه و فروشگاه صنایع‌دستی، بنای رختشویخانه زنجان، مجموعه تفریحی گاوازنگ، کاروانسرای سنگی زنجان و گنبد‌سلطانیه واقع در سلطانیه را می‌توان نام برد.

استان قزوین یکی از استان‌هایی است که به دلیل قرار گرفتن بر سر راه بسیاری از استان‌های دیگر مورد توجه مسافران نوروزی است.

گراند هتل قزوین، مسجد جامع قزوین، عمارت شهرداری، خانه و حسینیه امینی‌ها، دروازه تهران، دروازه درب کوشک، حمام صفا، حمام قجر، حمام بلور، بازار قزوین، آب انبار حکیم، آب انبار زنانه بازار و عمارت سردار مفخم از دیدنی‌های استان قزوین است.

استان همدان به عنوان یکی از قدیمی‌‌ترین نقاط ایران از دیر باز تاکنون مورد توجه گردشگران است.

مقبره بوعلی سینا، کتیبه‌های گنجنامه، شهر باستانی هگمتانه و مجسمه شیرسنگی، گنبد علویان از دوره سلجوقی، برج قربان، آرامگاه استر و مردخای، بقعه خضر، بنای امامزاده یحیی، امامزاده حسین و امامزاده اسماعیل، پل آبشینه از دوره صفوی و مسجدجامع و بازار و میدان امام همدان از ابنیه استان همدان است.

تله کابین گنجنامه، دریاچه و مجتمع عباس‌آباد، آبشار گنجنامه، پیست اسکی تاریک دره، باغ‌های مصفای دامنه الوند به ویژه دره‌های عباس آباد، حیدره و امامزاده کوه، دریاچه سد اکباتان، پارک مردم و بوستان و شهربازی ارم از نقاط گردشگری و طبیعی همدان هستند.

غار علیصدر از شگفتی‌ها طبیعی این استان، مأمن و جایگاه برای رهایی از دنیای ماشینی و گذران لحظاتی خوش به دور از دنیای روی زمین و محو در تماشای تابلوهایی در قعر زمین است.

در گوشه دیگری از ایران اسلامی استان کردستان سرزمینی با مناظر بکر به روی تماشاگران نوروزی آغوش گشوده است.

بیش‌تر جنگل‌های استان کردستان در اطراف شهرهای بانه و مریوان واقع شده و بعد از جنگل‌های شمال کشور در درجه دوم اهمیت قرار دارد. این جنگل‌های بسیار زیبا با مناظری دلنشین می‌تواند اوقات خوبی را برای مسافران نوروزی فراهم کند.

از دیگر جاذبه‌های طبیعی این استان می‌توان به پارک جنگلی آبیدر، منطقه اورامان، دریاچه زریوار، آبشاربل، چهل چشمه، سراب قروه و آبشارکویله اشاره کرد.

عمارت آصف وزیری(خانه کرد)، تپه باستانی زیویه، سنگ نبشته اورامان، غارکرفتو، عمارت خسروآباد، عمارت مشیر دیوان، عمارت امجدالاشراف، عمارت وکیل‌الملک، عمارت سالار سعید(موزه سنندج)، عمارت آصف وزیری(خانه کرد)، حمام شیشه، حمام خان، حمام وکیل‌الملک، حمام قسلان، بازار سنندج، قلعه حسن‌آباد، قلعه قمچقای، پل قشلاق، برج اشقون بابا، برج اوچ گنبدخان و برج ینگی ارخ از دیگر نقاط دیدنی استان کردستان است.

استان لرستان مقصد بعدی سفر نوروزی دیار مردمان نجیب و مهربان جایگاهی مناسب برای گذران تعطیلات نوروزی است.

قلعه فلک الافلاک در مرکز شهر خرم‌آباد، ایوان جنوبی و گلدسته‌های مسجدجامع بروجرد، پل دختر، پل کشکان، پل شاپوری، دریاچه گهر، اشترانکوه، پارک جنگلی شورآب، منطقه گلدشت و دریاچه کیو از جاذبه‌های دیدنی استان لرستان است.

آبشار‌ها و چشمه‌ها و رودخانه‌های متعدد و مناظر بکر و بی‌نظیر از دیگر اماکن و جاذبه‌های گردشگری در این استان است.

استان ایلام نیز یکی دیگر از استان‌هایی است که همه ساله تعداد زیادی مسافر نوروزی را به خود جذب می‌کند.

آبشار چم آو، آبتاف، سرطاق، گچان و دریاچه دو قلوی سیاه گاو آبدانان، چشمه آبگرم دهلران، دشت‌های دهلران و موسیان، تالاب‌های سیاب دریوش، زمزم و چکر از نقاط دیدنی این استان است.

قلعه‌های سه کسان، هزارانی، سام و آبدانان، آتشکده‌های سیاهگل ایوان، موشکان و چهار طاقی و ده‌ها بنای تاریخی و فرهنگی در محوطه‌های باستانی نمونه‌ای از جاذبه‌های گردشگری در استان ایلام است.

استان کرمانشاه نیز در غرب ایران اسلامی منتظر ورود مسافران نوروزی در ایام تعطیلات سال جدید است.

طاق بستان، شکارگاه خسرو پرویز، سنگ نبشته بیستون، بازار کرمانشاه، خانه خواجه باروخ، تکیه معاون الملک، مسجد عمادالدوله، مسجدجامع کرمانشاه، مسجدجامع شافعی، تکیه بیگلربیگی، مسجدحاج شهبازخان، مسجد شاهزاده، مسجد دولتشاه و خانه خواجه باروخ از آثار کرمانشاه است.

استان اردبیل نیز با برخورداری از آثاری چون آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی و مسجد جامع اردبیل، دریاچه شورابیل و بقعه شیخ جبراییل و دریاچه نئور، جنگل فندق لو و پیکره سنگی بابا داوود عنبران و شهر توریستی سرعین پذیرای مسافران است.

آب‌های معدنی که اغلب مزین به زیبایی‌های بی‌نظیر طبیعی است نظیر خلخال سویی، قطورسویی، دودو، مشه سویی، شابیل، قینرجه، ویلادره و سرداب‌ها از مناطق دیگر دیدنی استان اردبیل است.

استان البرز نیز به دلیل نزدیکی به تهران در بحث گردشگری علاقه‌مندان خاص خود را دارد.

مناظر طبیعی، ارتفاعات مشرف به شهر، رودخانه‌ها، کاروانسراها، پیست اسکی دیزین و خور، عمارت کاخ سلیمانیه، باغ لاله و ده‌ها جاذبه دیدنی دیگر موجب جذب پایتخت‌نشینان به استان البرز می‌شود.

استان معنوی قم و مهد علوم دینی به دلیل وجود بارگاه ملکوتی حضرت فاطمه معصومه(س) در تمام فصول سال و به خصوص در نوروز مورد توجه و استقبال ویژه قرار می‌گیرد.

بارگاه حضرت معصومه(س)، بازار قم، باغ گنبد سبز، چهل اختران، حمام حاج عسگرخان، خانه قدیمی امام خمینی(ره)، خانه ملاصدرا، غار وشنوه، قلعه خورآباد، مدرسه فیضیه قم، مسجد جمکران، مسجد صرم، دریاچه نمک و حوض سلطان و غار کهک از جمله مناطق دیدنی استان قم است.

همچنین می‌توان مناظر شگفت‌انگیز و دیدنی نمک، تپه‌های طلایی، شن‌های روان از دشت کویر را از دیگر دیدنی‌های قم بیان کرد.

آخرین استان مقصد سفر نوروزی ما استان تهران است، استانی که شاید به نوعی بیش‌تر ساکنان آن در ایام تعطیلات نوروز خود مسافر دیگر نقاط میهن اسلامی هستند.

استان تهران و به‌خصوص پایتخت به دلیل این‌که در ایام نوروز با تردد و ازدحام کم‌تری مواجه است شاید بهترین زمان ممکن برای گردشگری و گذراندن تعطیلات نوروزی باشد زیرا در این زمان تردد و ترافیک کم‌تر و هوا نسبتاً پاک‌تر است و این سکوت و خلوتی مجالی را فراهم می‌کند که بهتر تهران را بشناسیم و از آن لذت ببریم.

از مهم‌ترین دیدنی‌ها تهران می‌توان به آرامگاه حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، امام زاده صالح(ع)، بی‌بی شهر بانو و حرم ملکوتی و نورانی امام خمینی(ره) و گلزار شهدای بهشت زهرا (س)اشاره کرد.

برج دیدنی آزادی و برج میلاد، مجموعه دیدنی کاخ موزه سعدآباد، شمس‌العماره، برج طغرل، کاخ گلستان، سر در باغ ملی، صاحبقرانیه، دروازه دولت و بازار تهران از نقاط دیدنی تهران است.

پارک‌های دیدنی جنگلی آزادگان، پردیسان، توسکا، سرخه حصار، فرحزاد و لویزان نیز می‌توانند محیطی بسیار مناسب برای سپری کردن تعطیلات در پایتخت باشند.

قله بلند و بام ایران اسلامی دماوند، تنگه واشی و آبشار ساواشی و ده‌ها منطقه دیدنی دیگر از استان تهران می‌تواند خاطره خوبی را از سفر نوروزی از این استان را به همراه داشته باشد.

برای معرفی جاذبه‌ها و نقاط گردشگری ایران به قطره‌ای از دریا اشاره کردیم، امیدواریم تک‌تک ما ایرانی‌ها با استفاده از این امکانات بی‌نظیر طبیعی و تاریخی ایران اسلامی، سرزمین مادری خود را بهتر بشناسیم و با تمام نقاط آن از نزدیک آشنا شویم.

منابع:

ایرنا

دکتر علی اصغر رضوانی

حسین علیزاده (کوزه کنان)

سید افشین طباطبایی