روایت فریز نفتی ایران از زبان زنگنه و نواک،ایران از طرح تثبیت تولید نفت مستثنی می‌شود

  وزیر نفت گفت: مواضع روسیه درباره بازگشت ایران و بازگرداندن ثبات به بازار نفت دلگرم‌کننده و بسیار مثبت بود. به گزارش شانا، بیژن زنگنه با اشاره به این که مذاکرات خصوصی و عمومی خوب و مفصلی با طرف روس انجام شد، گفت: بخشی از مذاکرات امروز مربوط به بازار نفت بوده است و تحلیلی […]

 

وزیر نفت گفت: مواضع روسیه درباره بازگشت ایران و بازگرداندن ثبات به بازار نفت دلگرم‌کننده و بسیار مثبت بود.

به گزارش شانا، بیژن زنگنه با اشاره به این که مذاکرات خصوصی و عمومی خوب و مفصلی با طرف روس انجام شد، گفت: بخشی از مذاکرات امروز مربوط به بازار نفت بوده است و تحلیلی که ما از بازار نفت داشتیم بسیار نزدیک به هم‌‌‌دیگر بود.

وی با بیان این که مواضع روسیه برای من چه درباره بازگشت ایران و چه درباره برگرداندن ثبات به بازار نفت دلگرم‌کننده و بسیار مثبت بود، اظهارکرد: روسیه درباره بازگشت ایران موضع روشنی داشت و تبلیغاتی که گاه در این زمینه انجام شد خلاف آن‌چه که امروز وزیر انرژی روسیه گفتند، بود.

زنگنه با بیان این که روسیه تصمیم گرفته است نقش مثبت و فعالی در زمینه بازگرداندن ثبات به بازار نفت داشته باشد، یادآور شد: حدود ١٧، ١٨ سال است که با مواضع روس‌ها آشنا هستم و این مثبت‌‌ترین موضعی بود که در این دیدار از سوی روسیه دیدم و این موضوع مرا به بهبود وضع بازار نفت در آینده امیدوار کرد.

بازار نفت در یک سال آینده به ثبات می‌رسد

وزیر نفت درباره این که روسیه پیش‌تر اعتقاد داشت که بازار خود تنظیم‌کننده است، آیا این موضع هم‌اکنون تغییری کرده است، اظهارکرد: هم اکنون اعتقادشان این است که اگر بازار را به حال خود ر‌ها کنیم یک سال تا ١,٥ سال زمان نیاز دارد تا به ثبات برسد، اما اگر تولیدکنندگان بزرگ در آن دخالت کنند کم‌تر از یک سال می‌توان شاهد ثبات در بازار بود.

وی تولید را ابزار طبیعی بازار نفت دانست و با بیان این‌که در زمان نبود تعادل میان عرضه و تقاضا، باید برای بهبود وضع بازار، عرضه را مهار کرد، افزود: در صورت مهار عرضه، تقاضا به‌طور طبیعی در طول سال‌های آینده افزایش می‌یابد.

زنگنه همچنین از اجرای طرح تثبیت تولید نفت به عنوان گام نخست بهبود شرایط بازار یاد کرد و افزود: این گام مثبتی است و از همکاری‌های روسیه و کشورهای عضو و غیرعضو اوپک حمایت می‌کنیم.

زنگنه درباره نشست اضطراری اعضای اوپک و روسیه با بیان این‌که هنوز برگزاری این نشست قطعی نشده است، خاطرنشان‌کرد: قرار است نشستی میان اعضای اوپک با برخی تولیدکنندگان غیرعضو اوپک برگزار شود.

وزیر نفت با بیان این‌که روسیه پذیرفته است که ایران از طرح تثبیت تولید نفت مستثنی شود، درباره پذیرفتن این موضوع از سوی برخی کشورهای عضو اوپک که اجرای این طرح را منوط به انجام آن از سوی ایران دانستند، گفت: آن‌ها نیز تا این حد قاطعانه مطرح نکرده‌اند.

افزایش تولید نفت، حق ایران است

 

در ادامه وزیر انرژی روسیه گفت: ایران حق دارد برای افزایش تولید نفت خود راهی منحصر به فرد داشته باشد و افزایش تولید نفت، حق ایران است.

الکساندر نواک درباره این‌که آیا اعتقاد دارید که ایران باید از طرح تثبیت تولید نفت مستثنی شود، تصریح‌کرد: این موضوع را امروز با وزیر نفت ایران بررسی کردیم، هماکنون شرایط بازار نفت بسیار متلاطم است و قیمت نفت طی یک سال و نیم اخیر پایین آمده است.

وی با تأکید بر پایین آمدن قیمت نفت اظهار‌کرد: تولیدکنندگان اصلی نفت باید با یکدیگر هماهنگ باشند، اما از آن‌جا که سطح تولید نفت ایران در دوران تحریم پایین آمده است، ما موضع ایران مبنی بر تلاش برای افزایش تولید و احیای سهم خود در بازارهای جهانی را به‌طور کامل درک می‌کنیم.

وزیر انرژی روسیه افزود: در چارچوب هماهنگی میان کشورهای تولیدکننده اصلی نفت (کشورهای عضو و غیراوپک) ایران حق دارد یک راه منحصر به فرد را برای افزایش تولید نفت خود داشته باشد.

نواک با اشاره به این که امروز توسعه همکاری‌های ایران و روسیه در بخش نفت و گاز بررسی شد، اظهارکرد: طرح‌های بهره‌برداری از میدان‌های نفت و گاز ایران، همکاری شرکت‌های روسیه در زمینه سوآپ و ال‌ان‌جی و همچنین قراردادهای جدید نفتی (IPC) از جمله مواردی بود که با وزیر نفت ایران دربار آن‌ها بحث و گفت‌و‌گو شد.

وی با اشاره به اهمیت بالای همکاری‌های نفتی از سوی روسیه، افزود: این موضوع در توافق‌های سران دو کشور گنجانده شده است و ما بسیار علاقه‌مند هستیم که شرکت‌های روسی در صنعت نفت و گاز ایران حضوری فعال داشته باشند.

وزیر انرژی روسیه درباره همکاری‌های روسیه در زمینه نفت و گاز ادامه داد: شرکت‌های روس و ایرانی هم‌اکنون در حال بررسی همکاری‌ها در میدان‌های نفت و گاز ایران هستند.

 

۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰