حل بحران آب محور دولت در برنامه ششم توسعه

  شرایط بحرانی آب کشور توجه مقامات و مسؤولان عالی را به خود جلب کرده است تا جایی که در برنامه ششم توسعه توجه اساسی به این بحران شده و رییس‌جمهور نیز در آخرین صحبت‌های خود حل بحران آب را محور توجه دولت خوانده است. به گزارش ایسنا، تشدید بحران آبی توجه دولت را به […]

 

شرایط بحرانی آب کشور توجه مقامات و مسؤولان عالی را به خود جلب کرده است تا جایی که در برنامه ششم توسعه توجه اساسی به این بحران شده و رییس‌جمهور نیز در آخرین صحبت‌های خود حل بحران آب را محور توجه دولت خوانده است.

به گزارش ایسنا، تشدید بحران آبی توجه دولت را به خود جلب کرده به‌طوری که در بحث‌های مهم کشوری موضوع بحران آب توانسته جایگاه خود را پیدا کند که این مسأله نیز نوید خوشی برای نجات تشنگی کشور است.

رییس‌جمهور، بحران آب را واقعیتی که زندگی در خاورمیانه و از جمله ایران را تحت تأثیر قرارداده، می‌داند و تأکید دارد که تحقق برنامه‌های دولت برای مدیریت بحران آب، به علت فرابخشی و فرازمانی بودن آن و نیز آثاری که بر پیکره اقتصاد، اجتماع و محیط‌زیست و حتی امنیت کشور دارد، بدون مشارکت مؤثر همه بخش‌ها نتیجه‌بخش و منشأ اثر نخواهد بود.

وی با اشاره به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، معتقد است که دولت همچنان با جدیت بهبود مدیریت مصرف آب در کشور را در دستور کار خود قرارداده و این اراده در مفاد لایحه برنامه ششم توسعه و اقدامات جاری دولت متجلی است.

به گفته رییس‌جمهور، دولت تدبیر و امید برای مدیریت این بحران، از ابتدا فعالیت‌های عملی خود را، با تشکیل «کمیته نجات» دریاچه ارومیه آغاز کرد و سپس با فعال‌سازی شورای عالی آب، تصمیم‌های اساسی برای حل مشکل آب‌های زیرزمینی و رفع کم‌آبی برخی از رودخانه‌های کشور از جمله زاینده‌رود، ‌اتخاذ کرد.

روحانی با بیان این‌که ورود دولت به مسایلی همچون حفظ حقوق بین‌المللی آبی کشور و سرمایه‌گذاری در مأموریت فراموش شده مهار آب‌های مرزی، از نتایج ملموس توجه به امر مهار، ذخیره و مصرف آب به خصوص برای مناطق دورافتاده و کم‌تر توسعه یافته کشور است، اظهار‌کرد: دولت برای حمایت و بهره‌برداری از ظرفیت‌های موجود در حل بحران آب اعلام آمادگی می‌کند و انتظار می‌رود که همه دستگاه‌های مسؤول و بخش خصوصی ایده‌ها و راهکارهای خود را برای اجرای مناسب و موفق طرح تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی و ارتقای بهره‌وری آب ارایه کنند.

 

صحبت‌های رییس‌جمهور تدبیر و امید حاکی از مهم بودن بحران آبی کشور و لزوم وجود یک عزم همگانی برای حل این شرایط است و امید می‌رود که با توجه به صدا درآمدن آلارم‌های خطر آبی تدبیر‌های دولت یازدهم بتواند گره‌گشا باشد.