تفرجگاه‌های زنجان فرصت ارزشمند گردشگری

استان زنجان دارای تفرجگاه‌های مختلف است که همواره میزبان مسافران و گردشگرانی بسیاری از نقاط مختلف کشور است. به گزارش مهر، بی‌شک وجود فرصت‌های مناسب گردشگری طبیعی نقش مهمی در زمینه توسعه یک منطقه در حوزه گردشگری می‌تواند ایفا کند به گونه‌ای که در کنار آثار تاریخی سهم مهمی در توسعه سرانه گردشگری می‌تواند داشته […]

استان زنجان دارای تفرجگاه‌های مختلف است که همواره میزبان مسافران و گردشگرانی بسیاری از نقاط مختلف کشور است.

به گزارش مهر، بی‌شک وجود فرصت‌های مناسب گردشگری طبیعی نقش مهمی در زمینه توسعه یک منطقه در حوزه گردشگری می‌تواند ایفا کند به گونه‌ای که در کنار آثار تاریخی سهم مهمی در توسعه سرانه گردشگری می‌تواند داشته باشد.

دشت آهو‌خیز سهرین قسمتی از منطقه حفاظت شده سرخ‌آباد است که یکی از مناطق با ارزش و به عنوان آخرین زیستگاه آهوان شمالغرب و غرب ایران محسوب می‌شود.

«دشت سهرین» تنها مأمن آهوان شمال غرب کشور است

«دشت سهرین» در فاصله ۱۵ کیلومتری شمال غرب زنجان قرار دارد این دشت زیبا با وسعتی بیش از ۳۰ هزار هکتار در قسمت شمال شهر زنجان و تنها مأمن آهوان شمال غرب کشور است. در این دشت با چشمان غیرمسلح نیز می‌توان اعمال و نحوه زندگی آهوان را مشاهده کرد.

دشت سهرین زنجان تنها مأمن و زیستگاه آخرین بازمانده آهوی ایرانی در شمال غرب کشور محسوب می‌شود و طبق آخرین سرشماری‌ها ۱۴۵۰ رأس آهو در این دشت زندگی می‌کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: در حال حاضر یک هزار و ۳۹۱ رأس آهو در دشت سهرین استان زنجان زیست می‌کند.

ناصر جعفری افزود: دشت سهرین درقسمت شمال شهر زنجان قرارگرفته است و با ۳۰ هزارهکتار وسعت تنها پناهگاه آهوان شمال غرب کشور محسوب می‌شود .

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان زنجان گفت: گرگ، شغال، روباه، رودک، تشی، گراز، خرگوش و پرندگانی چون باقرقره شکم سیاه، کبوتر چاهی، کبک معمولی، سارگپه پابلند، عقاب طلایی، بحری، دلیجه، انواع چکاوک، زنبورخوار، جغدکوچک و سارصورتی از وحوش و پرندگانی است که درمنطقه سهرین زیست می‌کنند .

علاوه بر این محوطه طبیعی و منطقه آبگرم سهرین، دارای آثار تاریخی متعددی نیز هست که از آن جمله می‌توان به ارگ تاریخی سهرین، حمام قدیم دشت سهرین اشاره کرد علاوه بر این محوطه طبیعی و منطقه آبگرم سهرین، دارای آثار تاریخی متعددی نیز هست که از آن جمله می‌توان به ارگ تاریخی سهرین، حمام قدیم دشت سهرین اشاره کرد.

 دشت آهو خیز سهرین قسمتی از منطقه حفاظت شده سرخ آباد است که یکی از مناطق با ارزش ایران محسوب می‌شود، عرض متوسط این دشت ده تا دوازده کیلومتر و متوسط ارتفاع آن ۱۶۵۰ متر و شیب متوسط دشت سهرین دو تا سه درصد به سمت جنوب غربی است، این دشت جزو یکی از دشت‌های مهم استان زنجان است که در جذب و جلب گردشگران داخلی و خارجی تأثیر‌گذار است.

این اکو سیستم دشتی در گذشته از نظر اکولوژیکی به عنوان یک زیستگاه تابستانی و مهاجرتی برای آهوان محسوب می‌شد و این حیوانات به‌طور پراکنده از خردادماه تا آذرماه هر سال در این منطقه دیده می‌شوند اما به علت توسعه راه‌ها، خطوط انتقال برق و گاز و توسعه شهر‌ها و مراکز مسکونی، روند گذر آهوان را مختل و اثرات سوء خود را نمایان ساخت و لزوم حفاظت این منطقه اجتناب ناپذیر شد و در نهایت در بهمن ۵۷ با مصوبه شورای عالی حفاظت محیط‌زیست در قالب بخشی از منطقه حفاظت شده سرخ‌آباد تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط‌زیست قرار گرفت.

 مهم‌ترین گونه‌های گیاهی منطقه را پیچک، تاتوره، گون، خارشتر، ریش‌بز، گز، درمنه‌دشتی، بومادران، بابونه، کاکوتی، کاروانکش، درمنه، کلاه میرحسن، یولاف، ختمی، زرشک، ارغوان، داغداغان، شیرین‌بیان، گلپر و بید تشکیل می‌دهند.

 در ارتفاعات این دشت نیز قارچ‌های خوراکی (دنبلان) ، ریواس، کنگر، کاکوتی، آویشن و برخی دیگر از گیاهان که مصارف خوراکی و دارویی دارند می‌روید که همه ساله تعدادی از ساکنین اطراف را برای جمع‌آوری این گیاهان به خود جذب می‌کند.

وحوش و پستانداران دیگری نظیر گرگ، شغال، روباه معمولی، رودک، تشی، گراز، خرگوش و پرندگانی چون باقرقره شکم سیاه، کبوتر چاهی، کبک معمولی، سارگپه پابلند، عقاب طلایی، بحری، دلیجه، انواع چکاوک، زنبورخوار، جغدکوچک، سارصورتی و طرلان علاوه بر این آهوی زیبا در این زیستگاه زندگی می‌کنند.

 اقلیم منطقه از نوع خشک و سرد بوده و دمای متوسط این منطقه ۱۰ درجه سانتی گراد، حداکثر دمای مطلق هوا ۳۸ درجه و حداقل دمای آن ۲۹ درجه سانتی‌گراد و متوسط رطوبت نسبی این منطقه سالانه ۷۱ درصد است. منطقه حفاظت‌شده سرخ‌آباد در حد فاصل شهرستان طارم زنجان،جنوب‌غربی شهرستان طارم در امتداد رودخانه قزل‌اوزن و شمال‌غربی شهرستان زنجان در دشت سهرین با مساحتی معادل ۱۲۰ هزار هکتار واقع گردیده است.

منطقه حفاظت شده سرخ آباد دارای ۵جامعه گیاهی درختان و درختچه‌ها، گون‌ها و بوته‌ها، گندمیان و شبه گندمیان و جو، فورب‌‌ها و پهن‌برگ‌‌ها و بالشتکی‌ها است که علاوه بر این موارد، ۴۰۰ گونه گیاهی نیز در این منطقه شناسایی شده است.

منطقه سرخ‌آباد شامل حیوانات وحشی و پرندگان بسیاری از جمله آهو، بز، خوک، پلنگ، خرس، خرگوش، گرگ، روباه، لاک پشت و ۱۴ گونه خزنده و مار است. انواع پرندگان منطقه سرخ‌آباد را کبک دری، تیهو، کبک، کلاغ، کرکس، عقاب طلایی، زنگوله بال، باقری قره، جغد، سهره، انواع مرغابی و پرندگان شکاری تشکیل می‌دهند.

از آبزیان نیز می‌توان به انواع دوزیستان و ۶ گونه ماهی اشاره کرد.منطقه حفاظت شده سرخ‌آباد با توجه به وسعت و پوشش گیاهی و جانوری گوناگون به عنوان یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های حیات وحش استان محسوب شده و یکی از مراکز جلب گردشگر به شمار می‌آید.

منطقه حفاظت‌شده و پناهگاه حیات‌وحش انگوران

منطقه حفاظت‌شده و پناهگاه حیات‌وحش انگوران در شمال غرب کشور در ناحیه‌ای کوهستانی در رشته جبال زاگرس قرار گرفته است. این منطقه در جنوب غرب استان زنجان در مرز ۳ استان آذربایجان شرقی و غربی و کردستان واقع شده و از نظر تقسیمات کشوری قسمت عمده‌ای از شمال، شرق و جنوب آن در دو بخش انگوران و ماهنشان و قسمتی از جنوب غرب منطقه در بخش افشار شهر تکاب در استان آذربایجان غربی قرار گرفته است.

منطقه حفاظت شده انگوران در مساحتی معادل ۹۰ هزار هکتار و پناهگاه حیات‌وحش انگوران با مساحت ۳۵ هزار هکتار، دارای انوع پوشش گیاهی بوته‌ها و درختچه‌ها، فورب‌ها و پهن برگ‌ها و گندمیان و شبیه گندمان است. براساس مطالعات انجام شده، ۲۹ گونه بوته و درختچه، ۹۶ نوع علفی‌های پهن برگ و ۴۶ گونه گرامینه و شبه گرامینه در محدوده مورد مطالعه وجود دارد. همچنین تعداد ۳۳ گونه پستاندار، ۱۰۷ گونه پرنده، ۲۳ گونه خزنده، ۸ گونه آبزی، ۷ گونه دوزیست و ۷۸ گونه حشرات هوازی و خاکزی حیات وحش این منطقه را تشکیل می‌دهند. پستانداران عمده این منطقه عبارت از قوچ و میش، کل و بز، خوک، خرس، سیاه گوش، گرگ، روباه، شغال و خرگوش هستند.

همچنین برخی از پرندگان آبزی، بومی منطقه بوده و مهاجرت نمی‌کنند که می‌توان از این میان به آنقوت، تنجه و چنگر و… اشاره کرد. بعضی از مرغابی‌ها، لک‌لک سیاه، فلامینگو، قو، درنا و پلیکان از پرندگان مهاجری هستند که در بین سایر پرندگان از اهمیت برخوردارند. از سایر پرندگانی که در این منطقه و جود دارند می‌توان به کبک دری، کبک معمولی، کبک چیل،  قمری و فاخته اشاره کرد.

مار، مار آبی، آگاما، جکو یا مارمولک، گونه خاصی از لاک‌پشت‌ها از جمله خزندگان و دوزیستانی هستند که در این منطقه زیست می‌کنند.کپور، سس، سیاه کولی، زردپر یا سرخ پر، سیم، اسپله، ماشگ ماهی از انواع ماهیانی که می‌توان در منطقه حفاظت شده انگوران و مشاهده کرد.

چشمه شاه بلاغی

شاه بلاغی نام منطقه‌ای است خوش آب و هوا در نزدکی سلطانیه زنجان.نام این منطقه از نام چشمه شاه بلاغی گرفته شده. چشمه پر آب شاه بلاغی موجب سرسبزی و طراوت این منطقه شده است و با ساختن دریاچه‌های مصنوعی و آلاچیق‌هایی در مسیر آن تفرجگاهی زیبا برای اهالی و مسافران ایجاد شده است.

تفرجگاه محوطه ی سد تهم

سد تهم، در استان زنجان، در فاصله ۱۵ کیلومتری شمال غربی شهرستان زنجان و در ۸ کیلومتری پایین دست روستای تهم قرار دارد. دستیابی به محل سد، از طریق جاده‌های اصلی و راه‌آهن کشوری تا شهر زنجان و جاده فرعی آسفالته زنجان – تهم امکان پذیر است. محل احداث سد در فاصله حدود ۳۰۰ متری پایین دست، محل تقاطع رودخانه تهم و گله‌رود، که تشکیل‌دهنده رودخانه سارمساقلو می‌باشد، قرار گرفته است.

تفرجگاه حسن ابدال زنجان

تفرجگاه سد حسن ابدال زنجان در ۱۰ کیلومتری شهر زنجان پس از عبور از روستای حسن ابدال واقع شده است.

آب این سد در مصارف کشاورزی منطقه استفاده می‌شود. در مسیر این سد رستوران‌ها و ویلاهای متعددی ساخته شده است و در ایام آخر هفته جمعیت زیادی جهت استفاده از این تفرجگاه به این منطقه می‌آیند.

 تفرجگاه و پل تاریخی میر بهاءالدین زنجان

در این تفرجگاه زیبا که در جنوبی‌‌ترین نقطه از شهر زنجان واقع شده است پل زیبا و تاریخی میربهاءالدین نیز نمای زیباتری به این مکان داده است. این اثر در تاریخ ۱۸ مهر ۱۳۵۶ با شماره ثبت ۱۴۸۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این پل تاریخی که به نام پل کهنه نیز معروف است در محور جنوبی حومه شهر بر روی زنجانرود در مسیر زنجان به کردستان ساخته شده است .

این پل از نظر قدمت متعلق به اواسط دوره قاجار و به زمان حکومت ناصر‌الدین شاه قاجار باز می‌گردد، که توسط یکی از متمکنین به نام حاج میرزا بهاءالدین زنجانی که از تجار به نام ناحیه خمسه بوده، به سال ۱۳۱۲ هجری قمری ساخته شده است.

پل تاریخی میر بهاءالدین تماماً آجری می‌باشد که در نمای داخلی بزرگ‌ترین طاق آن به خط معقلی بسیار زیبا تاریخ ساخت آن همراه با ذکر مقدس یا علی به‌صورت قرینه نقش شده است امکانات تفریحی موجود در این تفرجگاه وجود آلاچیق‌ها به همراه باغات میوه می‌باشد.

این تفرجگاه در دو فاز ساخته شده که قسمت غربی آن تکمیل شده و بخش شرقی نیز در حال تکمیل است.

مجموعه گاوازنگ زنجان

مجموعه گاوازنگ زنجان پرطرفدار‌ترین تفریحگاه مردم زنجان است که در ایام تعطیل به خاطر ازدحام بیش از اندازه مسیر آن با ترافیک روبه رو می‌شود، روزهای تعطیل به ویژه جمعه‌ها کوهپیمایی در گاوازنگ رنگ و بوی دیگری دارد و نزدیکی به شهر و زیبایی‌های خاص طبیعی این مجموعه و جاده آسفالته آن موجب توجه اهالی منطقه و مسؤولان به این مکان تفریحی شده است.

 وجود مزار شهدای گمنام در تپه نور بر ارزش معنوی این منطقه افزوده است که برنامه‌های مختلفی از جمله زیارت عاشورا، دعای تحویل سال، دعای عهد در آن قرائت می‌شود. از جمله امکانات دیگر این منطقه وجود نمایشگاه بین‌المللی کاسپین در کنار این مجموعه است که موجب رشد و ترقی این منطقه شده است. برگزاری جشنواره و نمایشگاه‌های مختلف موجب می‌شود تا شمار بازدیدکنندگان از این مجموعه تفریحی افزایش یابد.

 

 وجود سفره خانه‌های سنتی، آمفی تئاتر، رستوران پذیرایی، مجموعه بازی و تفریحی روباز، پارکینگ، مجموعه ورزشی، پیست دوچرخه سواری سینمای ۵ بعدی و سد خاکی از دیگر امکانات این مجموعه محسوب می‌شود. سد گاوازنگ زنجان تفرجگاهی برای مردم زنجان و مسافران است که در مجموعه ائل داغی زنجان چشم‌انداز بسیار زیبایی به این منطقه بخشیده است.