تحقق وعده مهاجرت بین اپراتورهای موبایل در سال ۹۵

پیمانکار در انتظار برگزاری مناقصه؟! طرح ترابردپذیری شماره‌های موبایل از جمله طرح‌هایی است که اجرای آن چند سالی به تعویق افتاده اما به هر صورت وعده داده شده که سرانجام این طرح در سال ۱۳۹۵ اجرایی می‌شود. به گزارش ایسنا، تا اواسط سال گذشته حدود ۷۰ کشور دنیا به ارایه خدمات ترابردپذیری شماره‌ها (Mobile Number […]

پیمانکار در انتظار برگزاری مناقصه؟!

طرح ترابردپذیری شماره‌های موبایل از جمله طرح‌هایی است که اجرای آن چند سالی به تعویق افتاده اما به هر صورت وعده داده شده که سرانجام این طرح در سال ۱۳۹۵ اجرایی می‌شود.

به گزارش ایسنا، تا اواسط سال گذشته حدود ۷۰ کشور دنیا به ارایه خدمات ترابردپذیری شماره‌ها (Mobile Number Portability) پرداخته‌ بودند، حدود ۱۴ کشور هم پیگیر این روند بودند و بدین ترتیب بیش از ۳۲۰ اپراتور دنیا به اجرای این طرح پرداخته و یا حداقل به دنبال عملیاتی کردن آن بودند.

در ایران نیز طی سال‌های گذشته بار‌ها چنین موضوعی مطرح شد اما هربار به دلایل متعددی که شاید مهم‌ترین آن‌ها نارضایتی و مخالفت‌ برخی اپراتورهای موبایلی بود اجرای این طرح به زمانی دیگر موکول شد.

حال حدود دو سال است دولت عزم خود را برای این نقل و انتقال بین اپراتوری مشترکان جزم کرده و از زمان اعطای مجوز ارایه خدمات نسل ۳ و ۴ موبایل (۳Gو ۴G) اجرای طرح ترابردپذیری شماره‌ها را به عنوان یکی از پیش‌شرط‌های اعطای این مجوز درنظر گرفته است.

بر همین اساس اواسط سال گذشته، تفاهم‌نامه‌ای در ارتباط با اصول حاکم بر خدمات ترابردپذیری شماره تلفن همراه (MNP) با تأکید بر لزوم فعالیت همزمان رگولاتوری و اپراتور‌ها در این زمینه منعقد شده و در قالب آن تأکید شد: لازم است این طرح به صورت همگام در بخش‌های مختلف پیش برود و بر همین اساس دهه فجر سال ۱۳۹۴ کار اجرایی و عملیاتی اولیه این طرح اجرایی شود.

در این میان وزیر ارتباطات از سرمایه‌گذاری ۶۴۰ میلیارد ریالی برای اجرای طرح ترابردپذیری شماره تلفن همراه خبر داده و گفت: سرمایه‌گذاری که طی سال‌های گذشته اپراتورهای موبایل برای توسعه انجام داده‌اند رقم خوبی است و در کل سرمایه‌گذاری در زمینه ICT در کشور رقم بالایی دارد و اکنون نیز برای اجرای طرح ترابردپذیری شماره‌ها به غیر از بخش‌های زیرساختی و امنیتی توسط اپراتور‌ها و سازمان تنظیم مقررات ارتباطات حدود ۶۴۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری برای این بخش در نظر گرفته شده که البته ممکن است این رقم بالا نباشد اما حاصل این کار به گونه‌ای خواهد بود که مردم برنده اصلی آن خواهند بود.

اما ترابردپذیری شماره‌های تلفن همراه طرحی است که به واسطه اجرای آن مشترکان می‌توانند با حفظ شماره، اپراتور ارایه‌دهنده خدمات خود را تغییر دهند.

در واقع Mobile Number Portabilityعنوان سیاستی است که با اجرایی شدن آن امکانی به وجود می‌آید که مشترکان می‌توانند بدون تغییر شماره خود اپراتور موبایلشان را تغییر دهند.

بر این اساس به عنوان مثال اگر فردی مشترک همراه اول باشد و به دلایلی در محله سکونت خود آنتن‌دهی مناسب نداشته باشد، می‌تواند بدون تغییر شماره خود، از خدمات و تعرفه‌های ایرانسل استفاده کند یا اگر فردی رضایت کامل از خدمات ارایه شده در ایرانسل نداشته باشد می‌تواند با حفظ شماره به عنوان کاربر همراه اول به شبکه این شرکت مهاجرت کند.

این طرح که از دو سال قبل وعده اجرایی شدن آن از سوی وزارت ارتباطات مطرح شده پیش از این قرار بود در بازه زمانی ۱۸ ماهه و تا پایان سال ۱۳۹۴ عملیاتی شده و پس از اجرای طرح رومینگ ملی از دیگر طرح‌هایی باشد که تسهیلات بیش‌تری را برای مشترکان فراهم کرده و رقابت اپراتور‌ها در عرصه ارایه خدمات را تشدید می‌کنند.

البته حتی با اجرای این طرح هم قطعا برای مهاجرت مشترکان بین اپراتور‌ها محدودیت‌هایی در نظر گرفته خواهد شد. به عنوان مثال طبق آن‌چه تاکنون اعلام شده مشترک تنها با پرداخت هزینه‌های جابه‌جایی بین دو شبکه و تنها دوبار در سال می‌تواند این جابه‌جایی را انجام دهد.

بنابر اخبار منتشر شده مشترکان ۳ ماه پس از فعال‌سازی سیم کارت می‌توانند این مهاجرت را انجام دهند و اپراتور پذیرا نیز می‌تواند به ازای هر درخواست ترابرد شماره از سوی مشترک و همچنین پس از تکمیل عملیات ترابرد و برقراری خدمات، مبلغی را که از سوی کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تعیین شده از مشترک دریافت کند.

علی اصغرعمیدیان – رییس سازمان تنظیم مقررات ارتباطات – نیز آذر ماه سال گذشته در پاسخ به سؤالی که درباره زمان اجرایی شدن طرح ترابردپذیری شماره‌ها مطرح شده بود، توضیح داد: ما با جدیت به دنبال اجرای این طرح هستیم چرا که منافع متعددی برای مردم به دنبال دارد. در این زمینه نیز جلسات مختلفی برگزار شده و براساس تعهدات اپراتور‌ها جمع‌بندی‌هایی نیز صورت گرفته تا کار به شکل مناقصه آغاز شود البته در این خصوص مشکلاتی درباره زیرساخت و تلفن ثابت وجود دارد که امیدواریم این مشکلات هرچه سریع‌تر حل شود و ما بتوانیم در موعد مقرر این طرح را آغاز کنیم.

معاون وزیر ارتباطات در عین حال یادآور شد: احتمالاً برای اجرای این طرح مانند رومینگ ملی فازهای متعددی تعریف می‌شود و این گونه نیست که تمام کشور همزمان این طرح را اجرا کنند.

وی درباره این که چه تضمینی وجود دارد که اپراتور‌ها چنین کاری انجام دهند اظهار کرد: این درست نیست که فکر کنیم پس از آن که یک اپراتور مجوز گرفت دیگر حاکمیت نمی‌تواند بر روی خدمات آن اعمال نظر کند ما علاقه‌مند نیستیم با فضای رعب و وحشت با اپراتور‌ها تعامل کنیم بلکه ترجیحمان این است که قانونمند و با همکاری باشد.

اما وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات اواخر سال گذشته اعلام کرد که: این طرح از ۲۷ اردیبهشت سال ۹۵ به مرحله اجرایی می‌رسد. در فاز پایلوت این طرح فعلا هیچ قیمتی تعیین نشده است و مشترکان تلفن همراه با پرداخت مبلغ ناچیزی و با مراجعه به اپراتور دلخواه خود می‌توانند اقدام به تغییر اپراتور کنند.

 

وی افزود: دارندگان سیم‌کارت‌های تلفن همراه به دلایلی از قبیل قطعی ارتباط، اینترنت کم سرعت و برخی مشکلات دیگر می‌تواند با حفظ شماره قبلی خود اپراتور خود را عوض کنند.