موج بلند موسیقی در نوروز ۹۵

پیام نوروزی محمدرضا شجریان و اعلام خبر بیماری‌اش، بازگشت علی رهبری به ارکستر سمفونیک تهران و حواشی‌اش و… رویدادهایی بودند که نوروزی خبرساز برای موسیقی کشور ایجاد کردند. به گزارش ایسنا، آغاز نوروز با انتشار پیامی از سوی استاد آواز ایران همراه شد. پیامی که شجریان در آن علاوه بر تبریک سال نو، از حضور […]

پیام نوروزی محمدرضا شجریان و اعلام خبر بیماری‌اش، بازگشت علی رهبری به ارکستر سمفونیک تهران و حواشی‌اش و… رویدادهایی بودند که نوروزی خبرساز برای موسیقی کشور ایجاد کردند.

به گزارش ایسنا، آغاز نوروز با انتشار پیامی از سوی استاد آواز ایران همراه شد. پیامی که شجریان در آن علاوه بر تبریک سال نو، از حضور مهمانی خبر داد که ۱۵ سال است هم‌نشین اوست. در این پیام، ظاهری متفاوت از این هنرمند پیشکسوت دیده می‌شد و خبر بیماری سرطان شجریان به سرعت فضای خبری رسمی و غیررسمی کشور را پر کرد. در تعطیلات نوروز، تصاویر او در شبکه‌های مجازی منتشر شد و ابراز احساسات مردم و سایر هنرمندان را درپی داشت.

موج احساسات مردم به‌قدری زیاد بود که همایون شجریان را به انتشار پیامی وادار کرد که در بخشی از آن آمده بود: «امن‌‌ترین و گرم‌‌ترین جای دنیا، همون جایی که دیگه نیاز به هیچ‌چیز و هیچ‌کس نداری. جایی که از هیچ‌چیز نمی‌ترسی و بهت آرامش می‌ده و عزیزت می‌داره. جایی که آخر هر تلاشی باید آرزو کنی اونجا باشی و وقتی اونجا بودی دیگه همه تلاشت رو برای اون می‌کنی. جایی که قانونش فراتر و پرقدرت‌تر از هر قانونیه. جایی که کسی نمی‌تونه بهش حکمرانی کنه و براش تصمیم بگیره. جایی که اونجا جاودانه میشی، هر لحظه متولد می‌شی و هرگز نمی‌میری. همون جایی که هم دنیاست و هم آخرت. جایی که با هیچ‌ چیزی نمی‌خوای عوضش کنی، چون واقعاً امن‌‌ترین جای دنیاست چون با هیچ سیل و طوفان و زلزله‌ای خراب نمی‌شه… فقط قلب مردمه، قلب مردم، مردم و مردم. خوشا به حال اون کسانی که لایق قلب مردمن و به اونجا تعلق دارند.»

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز چند روز بعد، نسبت به بیماری محمدرضا شجریان واکنش نشان داد و پیامی منتشر کرد. وزیر ارشاد در صفحه‌ اجتماعی خود نوشت: «انتشار خبر بیماری استاد آواز ایران، محمدرضا شجریان، موجی از عواطف و احساسات را بین هنرمندان، فرهیختگان و خیل علاقه‌مندان وی برانگیخت و همگان برای شفای عاجل او دست به دعا برداشتند. خوشبختانه اخبار واصله از روحیه مثبت و با نشاط و بهبود وضعیت عمومی وی حکایت دارد. از خداوند متعال سلامتی و شفای سریع و کامل این خواننده محبوب را خواستارم.»

همراهی رایان شجریان با پدرش

در همان روز‌ها «رایان» پسر کوچک محمدرضا شجریان به نشانه‌ همراهی با پدرش، موهای خود را کوتاه و گزارش‌هایی را هم از وضعیت جسمانی پدرش در صفحات اجتماعی خود منتشر کرد و در نهایت هم نوشت که اوضاع جسمانی پدرش روبه بهبود است.

بازار شایعات هم در فضای مجازی در این‌باره داغ بود و مردم اظهار نظرهای مختلفی درباره‌ محمدرضا شجریان مطرح می‌کردند. حتی نامه‌ای هم منسوب به همسر اول نخست منتشر شد که صحت نداشت.

***

در میانه‌ تعطیلات بود که خبر بازگشت علی رهبری به ارکستر سمفونیک تهران به‌عنوان رهبر و مدیر هنری این ارکستر به‌صورت شبانه منتشر شد. علی رهبری اعلام کرد که در دیدار نوروزی با وزیر ارشاد اعلام شده که استعفایش پذیرفته نشده است و او باز هم مدیر هنری ارکستر خواهد ماند.

جزییات بیش‌تری درباره‌ این خبر اعلام نشده است و مسؤولان وزارت ارشاد نیز تا کنون توضیح بیش‌تری در این‌باره نداده‌اند. در عین حال، علی مرادخانی (معاون امور هنری وزیر ارشاد) با تأیید پذیرفته نشدن استعفای رهبری، از اداره‌ شدن ارکستر سمفونیک تهران به‌صورت شورایی خبر داد. این در حالی است که هنوز اعلام نشده است که ارکستر سمفونیک در صورت بازگشایش زیرمجموعه‌ بنیاد رودکی خواهد بود یا خیر.

همچنین علی رهبری اظهار کرد: همان‌طور که برنامه‌ سالانه‌ ارکستر سمفونیک تهران را تدوین کرده بودیم، در سال جدید همان برنامه‌ها را پی خواهیم گرفت؛ با این تفاوت که اپرا‌ها دیگر اجرا نخواهند شد، اما سایر اجرا‌ها با همان نظم و تاریخ‌های مشخص ‌شده روی صحنه خواهند رفت.

***

برگزار شدن انتخابات خانه موسیقی در اواخر سال ۹۴ هم بحثی بود که در بسیاری از محافل مطرح می‌شد و سرانجام خانه موسیقی تاریخ انتخابات کانون‌های خود را روی سایتش قرارداد و مشخص شد که این انتخابات ۲۳ فروردین‌ماه با انتخاب اعضای کانون صدابرداران آغاز خواهد شد و ۱۵ اردیبهشت‌ماه با انتخاب اعضای کانون نوازندگان سنتی پایان خواهد یافت.

این خبر در نوروز امسال مورد توجه برخی رسانه‌های رسمی قرار گرفت و به‌نوعی به آن پرداخته شد.

 

 *****