آکواریوم طبیعی کوهبنان اعجاز طبیعت بام کرمان

   آکواریوم طبیعی روستای تاریخی گزگ در کرمان یکی از زیبا‌ترین نقاط گردشگری کشور است که صدها ماهی رنگی و گیاهان آبی را در دل طبیعت زیبا و بکر شهرستان کوهبنان گرد هم آورده است. به گزارش مهر، کرمان بزرگ‌ترین استان کشور است که دارای آب و هوایی متفاوت و به قول ایرانگرد شهیر معاصر […]

 

 آکواریوم طبیعی روستای تاریخی گزگ در کرمان یکی از زیبا‌ترین نقاط گردشگری کشور است که صدها ماهی رنگی و گیاهان آبی را در دل طبیعت زیبا و بکر شهرستان کوهبنان گرد هم آورده است.

به گزارش مهر، کرمان بزرگ‌ترین استان کشور است که دارای آب و هوایی متفاوت و به قول ایرانگرد شهیر معاصر محمد علی اینانلو عجیب‌‌ترین از نوع خود در جهان محسوب می‌شود. از گرم‌ترین نقطه جهان تا جنگل‌های انبوه از کویر لوت تا دره مدیترانه‌ای دلفارد از مرتع‌‌ترین منطقه مسکونی ایران تا گود‌ترین مکان‌های کویر از روستای ۱۳ هزار ساله میمند تا جنگل‌های انبوه شرق کرمان از مرتفع‌‌ترین تپه‌های جهان تا پیست اسکی سیرچ و صد‌ها نمونه عینی دیگر از تنوع آب و هوایی در کنار بناهای تاریخی منحصر به فرد مانند ارگ تاریخی بم، ارگ راین، باغ شاهزاده و قلعه‌های سر به فلک کشیده اردشیر در شهر کرمان.

کرمان اما هر روز چهره‌ای زیباتر از خود نمایش می‌دهد و این تصور غلط که کرمان استانی کویری است را زیر سؤال می‌برد و این‌که کویر کرمان تنها بخشی کوچک از داشته‌های این سرزمین کهن و مردمانش است.

یکی از آثار تاریخی استان کرمان که بسیار مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار دارد روستای تاریخی میمند است که در دل کوه کنده شده است اما این مکان تنها روستای صخره‌ای استان محسوب نمی‌شود بلکه روستای گزگ در شمال استان کرمان و در شهرستان کوهبنان نیز معماری صخره‌ای دارد و خانه‌های مردمانش در دل کوه کنده شده‌اند.

این روستا در ۱۱ کیلومتری شهر کوهبنان قرار گرفته است و همانند روستای صخره‌ای میمند مردمانش در دل کوه و مطابق با آداب و رسوم گذشتگان خود زندگی می‌کنند هر چند که تاکنون قدمت دقیق این روستا اعلام نشده است اما آداب و رسوم کهن مردم گزک نشان‌دهنده وجود تمدنی کهن از هزاران سال قبل در این منطقه است.

روستای صخره‌ای گزک با طبیعتی خارق‌العاده

گزک از مناطق کوهستانی استان کرمان محسوب می‌شود اما مکان شگفت انگیز و خارق‌العاده‌ای دارد که در کم‌تر مکان دیگری در کشور وجود دارد و آن آکواریوم طبیعی گزک است.

این روستا نماد کم کاری در خصوص معرفی داشته‌های استان کرمان در بحث اکوتوریسم است داشته‌هایی که به دلیل عدم معرفی صحیح آن‌ها به گردشگران حتی برای مردم استان کرمان نیز ناشناخته مانده‌اند و در مقابل صنعت گردشگری کرمان است که با وجود تمام پتانسیل‌ها مغفول مانده است.

آکواریوم طبیعی کوهبنان در مجاورت روستای تاریخی برکه‌ای را به وجود آورده با آب بسیار زلال این برکه وسیع و زیبا، مکانی شده برای ر‌ها‌سازی ماهی‌های تزیینی مردم محلی و شهرستان کوهبنان به‌طوریکه عمر برخی از این ماهی‌ها بیش از ۱۷ سال تخمین زده می‌شود.

وجود محیط طبیعی و عدم دخالت‌های انسانی در پرورش این ماهی‌ها و وجود انواع گیاهان آبی در کف این برکه صحنه‌های زیبایی خلق کرده است از انواع ماهی‌های تزیینی رنگارنگ در عمق طبیعت بکر روستای گزک.

زلالی آب موجب شده است که اعماق این برکه وسیع به خوبی قابل مشاهده باشد و زیبایی وصف ناشدنی طبیعت گردشگران و مسافران را به این مکان بکر جلب می‌کند.

لزوم رونق مجدد آسیابهای آبی

مکان منحصر به فرد دیگر در کوهبنان آسیابهای آبی این شهر هستند که در شیب روستای فیدکوییه قرار دارند اما به دلیل قطع ارتباط آب با این آسیاب‌ها توسط کشاورزان عملاً این آسیابها تعطیل شده‌اند و هم‌اکنون بیش‌تر به عنوان انبار و آغل از آن‌ها استفاده می‌شود.

نکته قابل تأمل این‌که این آسیابها ثبت ملی شده‌اند با این وجود اقدامی در راستای مرمت آن‌ها انجام نشده است و گزارش‌هایی نیز در خصوص سرقت سنگ این آسیاب‌ها نیز به گوش می‌رسد.

آکواریوم گزک برای مردم کرمان نیز ناشناخته است

یک فعال گردشگری در خصوص پدیده زیبای طبیعی گفت: شهرستان کوهبنان در شمالی‌‌ترین قسمت استان کرمان قرار گرفته است و از جمله شهرستان‌های کوهستانی با طبیعت بکر و دست نخورده می‌باشد.

محمد سلامی افزود: آکواریوم طبیعی گزک از جمله مکان‌های طبیعی منحصر به فرد شهرستان کوهبنان است که پروژه بهسازی آن نیز برای حضور گردشگران در دستور کار قرار دارد و با توجه به مجاورت با روستای تاریخی می‌تواند به قطب گردشگری کرمان تبدیل شود اما متأسفانه تاکنون به خوبی شناسانده نشده است.

سلامی ادامه داد: حیات وحش حفاظت‌شده، آسیابهای آبی متعدد، مقبره عرفا و طبیعت بکر و دست نخورده کوهبنان زمینه توسعه گردشگری را در شهرستان مهیا کرده است که باید برای معرفی بیش‌تر آن‌ها تلاش کرد.

وی گفت: مارکوپولو در سفرنامه خود از سفر به کوهبنان سخن گفته است و این‌که از این شهر صنایع دستی بی‌نظیری را برای خان مغول به ارمغان برده است.

ساماندهی آکواریوم طبیعی نیاز به اختصاص اعتبار دارد

وی در خصوص ساماندهی آکواریوم طبیعی کوهبنان گفت: باید برنامه‌ریزی به سمتی پیش برود که داشته‌های شهرستان را بیش از گذشته به مردم بشناسانیم و زمینه و زیرساخت‌های لازم را نیز برای گردشگری مهیا کنیم که تخصیص اعتبار مورد نیاز و برنامه‌ریزی مناسب در این خصوص ضروری است.

وی با اشاره به تخریب برخی آسیابهای آبی کوهبنان نیز گفت: یکی از اقدامات صورت گرفته بازسازی دوباره آسیابهای آبی و رونق دادن آن‌ها حداقل به صورت نمادین برای جذب گردشگر است.

این فعال گردشگری تأکید کرد از سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری کوهبنان با آغوش باز استقبال می‌کنیم و اعتقاد داریم کوهبنان از بی‌نظیر‌ترین مناطق کشور در زمینه زیبایی‌های طبیعی است.

لزوم بهسازی بزرگ‌ترین آکواریوم طبیعی در جنوبشرق کشور

این در حالی است که شهرستان کوهبنان از امکانات زیر بنایی جذب گردشگر محروم است و از ابتدایی‌‌ترین امکانات اقامت مسافران نیز به صورت اقامتگاه رسمی بی‌بهره است.

 

این مسأله موجب شده است مسافرانی که قصد سفر به این استان را دارند از صحن امامزاده‌های این شهرستان که تعداد قابل توجهی نیز به شمار می‌رود برای اقامت کوتاه‌مدت استفاده کنند و رسیدگی به این امر و احداث هتل در این شهرستان نیز از مهم‌ترین نیازهای شهرستان کوهبنان محسوب می‌شود.