شازند منزلگاه چشمه‌های خروشان

  دشت زیبای شازند در بهار طبیعت میزبان چشمه‌های چشم‌نوازی است که از دل کوه‌های برفی آن بیرون می‌زند تا آغاز فصل رویش را برای سیراب کردن پهنه عظیم درختان و مراتع این دشت سرسبز رقم زند. به گزارش مهر، نام شازند در استان مرکزی، هر فردی که حتی یک بار پای به این منطقه […]

 

دشت زیبای شازند در بهار طبیعت میزبان چشمه‌های چشم‌نوازی است که از دل کوه‌های برفی آن بیرون می‌زند تا آغاز فصل رویش را برای سیراب کردن پهنه عظیم درختان و مراتع این دشت سرسبز رقم زند.

به گزارش مهر، نام شازند در استان مرکزی، هر فردی که حتی یک بار پای به این منطقه گذاشته باشد را به یاد کوه‌های مرتفع، چشمه‌های خروشان و دشت‌های سرسبز می‌اندازد و به‌طور کلی شازند در استان مرکزی بیش‌تر به داشتن جاذبه‌های گردشگری طبیعی معروف است که در فصول بهار و تابستان، میزبان جمع کثیری از مردم برای گذران ساعاتی خوش در کنار کوهپایه‌های سرسبز و مملو از چشمه است.

شهرستان شازند با استان‌های همدان و لرستان هم مرز است و دارای آب و هوای کوهستانی است.

این منطقه تابستان‌های معتدل و زمستان‌های سردی دارد و به علت بارندگی فراوان در این شهر و روستا‌ها و کوه‌های اطراف آن، به یکی از مناطق گردشگری استان از نظر وجود جاذبه‌های طبیعی تبدیل شده است.

سراب عباس‌آباد و چشمه عمارت از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین چشمه‌های این منطقه هستند که در حال حاضر با احداث منطقه تفریحی و گرشگری در اطراف آن، مسافران زیادی را به دیدار از خود فرا می‌خواند.

چشمه عمارت، جاری بر دامنه کوه «برآفتاب»

چشمه عمارت، در جنوب شرقی دشت شازند در دامنه کوه برآفتاب و کوه رازان در داخل روستای عمارت واقع شده است.

فاصله این چشمه تا شهر شازند از طریق قدمگاه حدود ۲۲ کیلومتر است و میزان آبدهی این چشمه در سال‌های مختلف با توجه به ریزش بارندگی متفاوت است اما به‌طور کلی میزان آبدهی این چشمه را نزدیک به ۸۰۰ لیتر در ثانیه می‌توان تخمین زد.

این چشمه یکی از سرچشمه‌های رودخانه شراء است که خود شاخه اصلی رودخانه قره‌چای به حساب می‌آید.

در اطراف این چشمه کوه‌هایی از جنس آهک اربیتولن‌دار برف‌گیری وجود دارد که چشمه عمارت در پای این کوه‌ها به صورت دریاچه‌ای هویدا گشته است و به طرف شمال جریان دارد.

این چشمه در کنار روستای عمارت واقع شده و مسجد باب الحوائج روستای عمارت بر روی یکی از چشمه‌های این دریاچه احداث شده و وجود چشمه در صحن مسجد زیبایی و جلوه خاصی به سرچشمه عمارت داده است.

راه دسترسی به این چشمه از سمت اراک به دو راهی شازند و روستای قدمگاه است.

چشمه عباس‌آباد، منطقه مشهور گردشگری شازند

چشمه عباس‌آباد در شرق شهر شازند در دامنه شمالی رشته کوه راسوند و در جنوب دشت شازند واقع شده است. میزان آبدهی این چشمه به‌طور متوسط حدود ۲۵۰تا ۳۰۰ لیتر در ثانیه است.

ارتفاع این چشمه از سطح دریا ۱۹۰۰متر می‌باشد و از آب این چشمه روستاهای عباس‌آباد، اکبرآباد و قسمتی از شازند برای کشاورزی و شرب استفاده می‌کنند. از نظر کیفیت آب این چشمه جزو آب‌های با کیفیت خیلی خوب به شمار می‌رود.

 چشمه عباس‌آباد با توجه به نزدیکی به شهر شازند مکان مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت اهالی این شهر و همچنین کسانی است که به این شهر سفر می‌کنند.

چشمه بلاغ حک، یادآور افسانه کیخسرو

چشمه بلاغ حک در ۷ کیلومتری شمال غرب شازند در دامنه جنوبی کوه راسبند در کنار کوه بلاغ واقع شده است.

چشمه بلاغ حک از مکان‌های اسطوره‌ای ایران است و داستان کیخسرو و غار کیخسرو را با این چشمه ربط داده‌اند به‌طوری که می‌گویند کیخسرو قبل از این‌که به غار پناه ببرد خود را در این چشمه شستشو داده و سپس به غار پناه برده است .

چشمه اسکان، زیبا‌ترین مکان تفریحی شازند

چشمه اسکان در فاصله ۱۹ کیلومتری شمال غرب شهر شازند در دامنه کوه لجور در نزدیکی روستای اسکان واقع شده است. این چشمه با فاصله کمی در سمت شمال جاده اراک- بروجرد بین کوه لجور و رودخانه شراء قرار دارد.

چشمه اسکان در پای کوه زیبای لجور و در کنار رودخانه سرسبز و پر آب شراء چشم‌انداز زیبایی به وجود آورده است به همین سبب از مکان‌های زیبا و تفریحی سیاحتی شهرستان و استان به شمار می‌رود.

در فصل تابستان و بهار تعداد زیادی از مردم اهالی شهر اراک برای تفریح و گذران اوقات فراغت در کنار رودخانه شراء و چشمه اسکان به این محل می‌آیند.

چشمه عنبرته، نگینی در دل کوه چال خاتون

چشمه عنبرته در جنوب شرق دشت شازند در دامنه شمالی کوه چال خاتون و در کنار روستای عنبرته واقع شده است.

چشمه عنبرته در نزدیکی چشمه بزرگ عمارت قرار دارد. دسترسی به این چشمه از طریق جاده‌ای که از قدمگاه به طرف بازنه و از بازنه به تجره و به عنبرته کشیده شده امکان پذیر است.

از آب این چشمه اهالی عنبرته برای کشاورزی و شرب استفاده می‌کنند و این چشمه نیز در میان مزارع و مراتع زیبا و سرسبزی واقع شده است.

چشمه قاقان، میزبان کوهنوردان

در گردنه قاقان چندین چشمه پرآب وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها چشمه قاقان است که در ارتفاع ۲۱۵۰متری از سطح دریا قرار گرفته است.

دسترسی به آن از طریق جاده‌ای که تجره را به قاقان – از طریق گردنه قاقان وصل می‌کند امکان‌پذیر است کیفیت آب این چشمه نیز خوب است اهمیت این چشمه برای کوهنوردان قابل توجه است.

چشمه پنجه علی

چشمه پنجه علی در شمال غرب شازند و در مسیر جاده اصلی اراک – بروجرد واقع شده است. این چشمه در دامنه کوه پنجه علی و نزدیکی کوه قازک قرار دارد.

این چشمه از مکان‌های زیبا و دیدنی شهرستان شازند و استان مرکزی به شمار می‌رود و دسترسی به این چشمه از راه اصلی اراک – بروجرد امکان‌پذیر است.

در کنار این چشمه بنایی زیبا و در مظهر آن استخری زیبا ساخته شده است این چشمه برخلاف سایر چشمه‌های پر آب شهرستان شازند عمومی نیست و برای بازدید از این سرچشمه نیاز به اخذ مجوز از آموزش و پرورش شهرستان شازند است.

چشمه دو خواهران، میزبان درختان کهنسال

چشمه دو خواهران در شرق دشت آستانه در دامنه جنوب غربی رشته کوه راسوند قرار دارد.

دسترسی به این چشمه از طریق جاده شازند – نورآباد امکان‌پذیر است. چشمه دو خواهران در بالای روستای دو خواهران قرار دارد و برای عامه مردم و اهالی روستایی دو خواهران، این چشمه جنبه تقدیس و زیارتی دارد.

در مسیر این چشمه تا روستای دو خواهران درختان کهنسالی چون گردو، صنوبر، بید و … وجود دارد که منظره زیبایی به این چشمه داده است.

در این چشمه دو تونل به صورت غار موجود است؛ یک تونل که از آن آب چشمه بیرون می‌زند و ارتفاع این تونل نزدیک به دو متر و عمق آن حدود ۸ متر است.

در بالای این تونل، تونل دیگری وجود دارد که بیش از ۱۰ متر عمق دارد و این دو تونل معروف به غار دو خواهران است که طبق اعتقاد اهالی روستای دو خواهران، دو خواهران از نوادگان امام علی (ع) در داخل این غار غایب و مخفی شده‌اند.

منطقه شکار ممنوع چال خاتون

منطقه شکار ممنوع چال خاتون شازند به عنوان یک زیستگاه طبیعی با ۱۳هزار و ۸۹۷ هکتار وسعت و اکوسیستم کوهستانی، تپه ماهوری و دشتی، یکی از چشم‌اندازهای زیبای طبیعی استان مرکزی را به خود اختصاص داده و از نظر ظرفیت‌های تنوع زیستی گیاهی و جانوری غنای زیادی دارد.

منطقه چال خاتون شازند با بهره‌مندی از منابع آبی دائمی و فصلی، ترکیبی از مراتع سرسبز و نواحی صخره‌ای و دشت، برای زیست حیات وحش بسیار مساعد بوده و مجموعه‌ای از انواع گونه‌های گیاهی و جانوری را در خود دارد.

این منطقه از نظر جغرافیای گیاهی به ناحیه ایرانی – تورانی تعلق دارد و طیف متنوعی از گیاهان علفی، بوته‌ای و درختچه‌ای را در خود دارد. منطقه چال خاتون شازند تا سال گذشته یکی از شکارگاه‌های آزاد استان مرکزی بود که با توجه به ظرفیت‌های بالقوه طبیعی متعدد و تنوع زیستی باارزش، به عنوان منطقه شکار ممنوع در حمایت محیط‌زیست کشور قرار گرفته است.

یکی از بلند‌ترین قله‌های رشته کوه چال خاتون که در راستا و امتداد رشته کوه راسوند قرار گرفته، قله سخت سیاه با ارتفاعی قریب به ۳ هزار متر می‌باشد و با توجه به ترکیب ساختاری جنس کوه در این منطقه نیز چاه‌های متعدد طبیعی(غارهای عمودی) وجود دارند که در حال حاضر در دست شناسایی هستند.

وجود گونه‌های کمیاب و انحصاری در زیستگاه طبیعی چال خاتون از ویژگی‌های منحصر به فرد این منطقه است و پوشش این منطقه از نوع استپ کوهستانی با تراکم گون‌ها، گرامینه‌ها و گونه‌های دارویی است.

این زیستگاه طبیعی در حوزه گونه‌های حیات وحش نیز بسیار غنی است که از جمله آن می‌توان به پازن، قوچ، گراز، گرگ، شغال، روباه، خرگوش و موش صحرایی اشاره کرد و در این زیستگاه طبیعی همچنین انواع پرندگان از جمله عقاب طلایی، سار، جغد، کبک و باقرقره زندگی می‌کنند.

غار سوله خونزا

غار سوله خونزا در کوه‌های «شمس‌آباد» واقع شده و نزدیک‌‌ترین راه آن از طریق جاده اراک – شازند، در تقاطع راه روستای «قدمگاه» است.

در طرف راست دیواره سنگی کوه، دهانه اولیه غار نمایان است و دهانه دوم در ارتفاعات بالاتر قرار دارد.

نام سوله خونزا یا «سوله خونزاب» به معنی «سوراخ خانه چشمه‌دار» است. طول این غار ۲۷ متر است و در قسمت‌های بالاتر این غار، غار دیگری وجود دارد که چشمه‌های آب گوارا دارد.

 

این غار شامل دو دهانه است و در انتهاى آن حوضى با ساروج ساخته شده است .