در قالب یک نرم‌افزار،گوگل رویای هوش مصنوعی را به واقعیت تبدیل می‌کند

  تیمی از دانشمندان گوگل پروژه خاصی را هدایت می‌کنند و به دنبال تحقق رویای بزرگ هوش مصنوعی هستند. به گزارش مهر، دمیس هاسابیس، دانشمند انگلیسی عرصه هوش مصنوعی و متخصص در زمینه طراحی بازی‌های رایانه‌ای به شمار می‌آید که در حوزه کاری خود یکی از شناخته‌شده‌ترین‌ها محسوب می‌شود. بدون شک همین شهرت و اعتبار […]

 

تیمی از دانشمندان گوگل پروژه خاصی را هدایت می‌کنند و به دنبال تحقق رویای بزرگ هوش مصنوعی هستند.

به گزارش مهر، دمیس هاسابیس، دانشمند انگلیسی عرصه هوش مصنوعی و متخصص در زمینه طراحی بازی‌های رایانه‌ای به شمار می‌آید که در حوزه کاری خود یکی از شناخته‌شده‌ترین‌ها محسوب می‌شود. بدون شک همین شهرت و اعتبار کاری برای غول فن‌آوری دنیا یعنی گوگل کافی است تا یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های چند سال اخیر خود را به آن بسپارد. این پروژه به بررسی تمامی نکات ریز و درشت هوش مصنوعی مربوط می‌شود.

نشریه تکنولوژی ریویو در گزارشی به بررسی برنامه جدید گوگل پرداخته و می‌نویسد: نزدیک به ۲۰۰ دانشمند حوزه هوش مصنوعی و علوم اعصاب در قالب گروهی موسوم به «فکر عمیق» گرد هم آمده‌اند تا نرم افزاری را به دنیا معرفی کنند که بدون شک در آینده‌ای نه چندان دور به شکل‌گیری تحولی بزرگ در دنیای محاسبات کمک خواهد کرد.

فلسفه کلی که در این پروژه دنبال می‌شود تلاش برای دستیابی به نرم‌افزاری است که رویایی به نام هوش مصنوعی را محقق ساخته و در ادامه بتوان از آن برای حل هر چیز دیگری استفاده کرد. به عقیده این دانشمندان، امروزه هم‌‌طراز با هوش مصنوعی به یاد مفاهیمی همچون تشخیص چهره می‌افتیم اما تیمی که زیر نظر هاسابیس کار می‌کند در تلاش است تا چیزی را به وجود آورد که هوش مصنوعی عمومی تلقی می‌شود. به بیان دیگر آن‌ها به دنبال مفهومی هستند که همچون انسان توانایی یادگیری و سپس به‌کارگیری آموخته‌ها برای حل چالش‌های دیگر را داشته باشد.

دمیس هاسابیس مغز متفکر پروژه «فکر عمیق گوگل»

به نوشته تکنولوژی ریویو، نرم افزاری که در گوگل ارایه می‌شود چشم‌اندازی را ایجاد می‌کند که در آن هوش مصنوعی می‌تواند نظریه‌های مختلف علمی را مورد آزمایش قرارداده و در قالب روبات‌های هوشیار و چالاک، نمود پیدا کند.

نکته جالب توجه در خصوص تلاش خبرساز گوگل این است که مغز هدایت کننده تیمش یعنی هاسابیس تنها ۳۹ سال سن دارد. او در شکل‌گیری گروه «فکر عمیق» در سال ۲۰۱۰ نقش داشت و حالا مرد همه کاره آن به شمار می‌آید. او طی سال‌هایی که به تحقیق در زمینه هوش و رایانه مشغول بود نکات زیادی را به دست آورده و همواره در تلاش بوده که یافته‌ها و آموخته‌هایش در زمینه هوش زیستی را به ماشین‌ها منتقل کند.

 

۲۰۰ دانشمندی که این روز‌ها در لندن سخت مشغول پیش بردن این پروژه هستند درحالی چشم به آینده دوخته‌اند که همواره باید منتظر اظهارنظرهای بحث برانگیزی نیز باشند. بی‌تردید مهم‌ترین آن‌ها مربوط به استفان هاوکینگ، فیزیکدان سرشناس دوران معاصر می‌شود که معتقد است هوش مصنوعی تهدیدی جدی برای آینده بشریت به حساب می‌آید.