مسؤولیت فنی برجام را می‌پذیرم

    رییس سازمان انرژی اتمی تأکید کرد: در بعد فنی برجام بنده مسؤولیت کار را می‌پذیرم.به گزارش باشگاه خبرنگاران، علی‌اکبر صالحی، معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران، در دیدار نوروزی با مسؤولان و کارکنان سازمان انرژی اتمی ایران در سالن خوارزمی این مجموعه سخنانی ایراد کرد. معاون رییس‌جمهور با ابراز قدردانی از […]

    رییس سازمان انرژی اتمی تأکید کرد: در بعد فنی برجام بنده مسؤولیت کار را می‌پذیرم.به گزارش باشگاه خبرنگاران، علی‌اکبر صالحی، معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران، در دیدار نوروزی با مسؤولان و کارکنان سازمان انرژی اتمی ایران در سالن خوارزمی این مجموعه سخنانی ایراد کرد.

معاون رییس‌جمهور با ابراز قدردانی از مجموعه سازمان انرژی اتمی، بخشی از عزت و اقتدار کنونی کشور را مرهون تلاش مسؤولان و پرسنل و جان‌فشانی شهدای هسته‌ای سازمان انرژی اتمی دانست و افزود: سال ۹۴ سال پرفراز و نشیب، سال بیم و امید و سالی ویژه در تاریخ جمهوری اسلامی بود. در این سال ملت با همدلی و همزبانی و برخورداری از عزت و اقتداری که هدایت‌های امام عزیز راحلمان برای ما به ارمغان آورده، آموخت سر تعظیم در مقابل هیچ قدرتی جز خداوند متعال فرود نیاورد و خلف صالح او این مسیر را برای این ملت و فرزندانش هموار کرد تا بتوانند سال ۹۴ را به سالی سرنوشت‌ساز و تاریخ‌ساز تبدیل کنند.

صالحی با اشاره به بحران‌های پیچیده منطقه‌ای نظیر ظهور داعش، معیشت و امنیت را دو رکن اساسی در اسلام برشمرد که به حمدا… ملت ایران به خوبی توانسته رکن امنیت را برقرار نماید و با وجود شرایط بسیار سختی که از نظر معیشتی تحمل کرده است، با سعه‌صدر به سمت ارتقای سطح معیشت گام برمی‌دارد. سال ۹۴ با معجزه به پایان رسید و کسانی که این وضعیت سخت را برای ما ایجاد کردند تا تسلیم شویم، الان خودشان دچار وضعیت بغرنج و پیچیده شده‌اند. در حالی که ما آموختیم و سختی‌‌ها را به جان خریدیم. امیدوارم سال ۹۵ آغاز یک حرکت جدی فراگیر در امر ارتقای معیشت آحاد این ملت باشد.

رییس سازمان انرژی اتمی با تأکید بر نرخ بالای مصرف انرژی و آب در کشورمان نسبت به کشورهای پیشرفته گفت: این نشان می‌دهد که تک‌تک ما مقداری درست عمل نمی‌کنیم. لذا این شرایط ما را وادار می‌کند راه درست را در همه زمینه‌هایی که به معیشت انسان مربوط می‌شود، اتخاذ کنیم. صرفه‌جویی در همه ابعاد باید تبدیل به باور شود.

معاون رییس‌جمهور سپس با اشاره به دستاوردهای برجام گفت: غنی‌سازی ما سرجایش است. قبلاً ۹۰۰۰ ماشین سانتریفیوژ غنی‌سازی می‌کرد، الان ۶۰۰۰ ماشین داریم که ۱۰۰۰ دستگاه خالی می‌چرخد و ۵۰۰۰ ماشین نیز غنی‌سازی می‌کند. این محدودیت اشکالی ایجاد نمی‌کند زیرا غنی‌سازی ۹۰۰۰ ماشین یا ۵۰۰۰ ماشین با سانتریفیوژ یک سویی نسل اول، نسبت به مقدار سوخت مورد نیاز یکساله نیروگاهی نظیر بوشهر آنچنان تفاوتی ندارد. ما باید به‌درستی به هدف ۱۹۰۰۰۰ سو برسیم. بودجه ما از جیب مردم هزینه می‌شود. نمی‌توانیم سوختی تولید کنیم که چند برابر قیمت بین‌المللی در بیاید. باید کاری کنیم ضمن خوداتکایی قیمت سوخت تولیدی‌مان اختلاف چندانی با قیمت جهانی نداشته باشد.

صالحی اضافه کرد: در تحقیق و توسعه محدودیت‌هایی پذیرفتیم اما آن گونه نیست که مانع رسیدن به اهدافمان باشد.

رییس سازمان انرژی اتمی با ابراز تأسف از برخورد برخی افراد با موضوع اراک، گفت: گفتند در قلب مردم ایران سیمان ریختید. آن که حقیقت را می‌داند ولی آگاهانه، آن را وارونه جلوه می‌دهد، به خدا واگذار می‌کنم، اما آن که نمی‌داند و شنیده‌هایش را می‌گوید، موضوع دیگری است. اکنون فرصتی پیش آمده است تا در طراحی این راکتور، مطابق آن‌چه می‌تواند به حال کشور مفید باشد، تجدید نظر کنیم و بخش‌هایی که می‌شود را اصلاح کنیم. همکاران ما جدولی را طراحی کردند که طراحی سابق و طراحی لاحق و تفاوت شاخص‌‌ها در آن آمده است.

معاون رییس‌جمهور در خصوص تأخیر در ساخت دو نیروگاه جدید در بوشهر گفت: طبق قرارداد ما با روسیه قرار بود تا پایان سال قبل شاهد کلنگ‌زنی نیروگاه جدید در بوشهر باشیم اما به دلیل برخی مسایل فنی و اختلاف در برخی شاخص‌‌ها پس از رسیدن به وحدت نظر کار را آغاز خواهیم کرد. امیدواریم امسال شاهد کلنگ‌زنی نیروگاه جدید باشیم. علاوه بر این‌‌ها دو نیروگاه کوچک ۱۰۰ مگاواتی نیز در نظر داریم بسازیم.

صالحی تأکید کرد: در مجموع امسال سال نشاط سازمان انرژی اتمی ایران در بستر آماده‌تر دیگری خواهد بود. سازمان انرژی اتمی روی ریل خودش قرار گرفته است. ما برنامه ۱۵ ساله خود را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داده‌ایم.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران سال ۹۵ را برای کشور از نظر اقتصادی سالی خوب توصیف کرد و افزود: در بعد سیاسی باید دست به دست هم دهیم تا تفرقه ایجاد نشود که شدید‌ترین ضربه‌ای که می‌توانیم بخوریم از تفرق است. تا به حال این وحدت ملی ما زیر پرچم ولایت فقیه بوده که ما را به اینجا رسانده است.

صالحی تصریح کرد: اگر نبود تیزبینی، تیزهوشی، آینده‌بینی و دشمن شناسی مقام معظم رهبری، تاکنون به هزار شیوه باخته بودیم. در همین مذاکرات خیلی مقاطع شرایط خاص داشتیم که اگر حمایت رهبری و شدت و حدت و بیانات صریح ایشان نبود، این دستاورد را نداشتیم. در بحث PMD اگر رهبری صریحاً نمی‌گفتند حق بازجویی از دانشمندان و کارشناسان ما را ندارند، آن‌ها طور دیگری عمل می‌کردند. اما این اتفاق نیفتاد و این پرونده بسته شد.

صالحی با اشاره به دستاورد حاصل از تبادل مواد هسته‌ای صورت گرفته، تأکید کرد: در بعد فنی برجام بنده مسؤولیت کار را می‌پذیرم. اگر خطایی شده باشد مسؤولیتش را می‌پذیرم و هیچکس دیگر مسؤول نیست. چون با اطمینان خاطر می‌دانیم چه کرده‌ایم. البته لطف الهی نیز همواره همراه ما و ملت ایران بوده است.

 

صالحی خطاب به مجموعه سازمان گفت: شما به ابتکارات و نیل به راه‌های جدید ادامه دهید. کاری که می‌کنید برای مردم است. منتی بر کسی نداشته باشید. این فرصتی است که خداوند در اختیار شما گذاشته است. تا می‌توانید تلاش کنید که در نتیجه آن، هم برکت تلاشتان را در زندگی می‌بینید و هم مملکت برخوردار از نتایج کار شما می‌شود که برای نسل‌های بعد مفید خواهد بود.