نعمت‌زاده خبر داد:پیشنهاد ارایه ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات به صنایع کوچک در سال ۹۵

  وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال ۹۵ تسهیلاتی بالغ بر ۱۶ هزار میلیارد تومان برای ده هزار واحد صنایع کوچک و متوسط که تولید آن‌ها کم‌تر از ظرفیت و یا متوقف شده‌اند را به دولت پیشنهاد داده‌ایم. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از شاتا، محمدرضا نعمت‌زاده در دیدار نوروزی خود با مدیران […]

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال ۹۵ تسهیلاتی بالغ بر ۱۶ هزار میلیارد تومان برای ده هزار واحد صنایع کوچک و متوسط که تولید آن‌ها کم‌تر از ظرفیت و یا متوقف شده‌اند را به دولت پیشنهاد داده‌ایم.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از شاتا، محمدرضا نعمت‌زاده در دیدار نوروزی خود با مدیران و کارکنان وزارتخانه افزود: به منظور عملیاتی کردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از همان ابتدای سال، کار را به صورت جدی شروع کرده و بر روی تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر استفاده از توانمندی‌های داخلی تمرکز کرده‌ایم.

 نعمت‌زاده با اشاره به حضور خود در جلسه ستاد فرمانده‌ا‌ی اقتصاد مقاومتی به ریاست معاون محترم اول رییس‌جمهور، گفت: در این جلسه تصمیمات اتخاذ شده به این وزارتخانه ابلاغ شده که به‌طور جدی آن را برای اجرای دنبال می‌کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از واحدهایی که طی سال‌های گذشته از آن‌ها آمارگیری شده و مسایل آن‌ها را تجزیه و تحلیل کرده‌ایم به این نتیجه رسیده‌ایم که تقریباً ۷۰ درصد این واحد‌ها مشکلات نقدینگی دارند.

وی افزود: البته بانک‌ها در سال گذشته تلاش کرده‌اند تا به این دسته از واحد‌ها کمک‌هایی نمایند اما کافی نبوده است.

نعمت‌زاده گفت در سال ۹۵ تسهیلاتی بالغ بر ۱۶ هزار میلیارد تومان برای ده هزار واحد صنایع کوچک و متوسط که تولید آن‌ها کم‌تر از ظرفیت و یا متوقف شده‌اند را، به دولت پیشنهاد داده‌ایم.

وی گفت: در این پیشنهاد درخواست شده، حدود ۵ درصد سود این تسهیلات، ارزان‌تر و پایین‌تر از نرخ معمول باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین افزود: همچنین علاوه بر این، یک هزار میلیارد تومان کمک‌های یارانه‌ای برای ایجاد زیرساخت‌ها و زیربنا‌ها برای آن دسته از واحدهایی که مشکل آب و برق داشته به دولت پیشنهاد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از دیگر کمک‌های در نظر گرفته شده برای ۱۰ هزار واحد صنایع کوچک و متوسط یاد شده گفت: در زمینه ارتقای دانش این واحد‌ها برنامه‌ریزی کرده‌ایم و درصددیم تا با اعزام گروه‌های مشاوره و فنی به آن‌ها کمک‌هایی کنیم.

وی افزود: همچنین در زمینه صادرات، دوره‌های آموزشی را برگزار کرده که واحدهای کوچک به سمت دانش‌بنیان، تکنولوژی پیشرفته سوق داده شده تا بتوانند کالاهایشان را صادر کنند.

 نعمت‌زاده گفت: بنا داریم تا با برگزاری جلسه‌ای با تجاری که در زمینه صادرات کار می‌کنند، موانع و مشکلات آن‌ها را شناسایی کرده و با هم‌‌فکری و کمک یکدیگر بر توانمندی‌های آن‌ها در زمینه توسعه صادرات بیفزاییم.

وی افزود: از دیگر اقداماتی که برای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در این وزارتخانه به انجام رسیده است، این بوده است که با ارایه طرحی در جهت تشویق صادرکنندگان اقدام کنیم

 

 نعمت زاده گفت: ارایه یارانه سود بانکی برای صادرات و پرداخت جایزه صادرات بر مبنای ارزش افزوده‌، دو راهکاری است که می‌توان برای خدمت به صادرکنندگان ارایه کرد.