نوشیدن قهوه ریسک ابتلا به سرطان روده را کاهش می‌دهد

  طبق یافته‌های یک مطالعه جدید، نوشیدن دو فنجان قهوه در روز می‌تواند خطر ابتلا به سرطان روده را کاهش دهد. به گزارش مهر، طبق یافته محققان دانشگاه کالیفرنیا جنوبی، مصرف متعادل قهوه بین یک تا دو وعده در روز با کاهش ۲۶ درصدی احتمال ابتلا به سرطان روده مرتبط است. به گفته محققان، ریسک […]

 

طبق یافته‌های یک مطالعه جدید، نوشیدن دو فنجان قهوه در روز می‌تواند خطر ابتلا به سرطان روده را کاهش دهد.

به گزارش مهر، طبق یافته محققان دانشگاه کالیفرنیا جنوبی، مصرف متعادل قهوه بین یک تا دو وعده در روز با کاهش ۲۶ درصدی احتمال ابتلا به سرطان روده مرتبط است.

به گفته محققان، ریسک ابتلا به سرطان روده با مصرف بیش از ۲٫۵ وعده قهوه در روز توسط شرکت‌کنندگان تا بیش از ۵۰ درصد کاهش یافت.

استفان گرابر، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «ما دریافتیم نوشیدن قهوه با کاهش ریسک سرطان روده مرتبط است و هر چقدر قهوه بیش‌تری مصرف شود این ریسک بیش‌تر کاهش می‌یابد.»

در این مطالعه، بیش از ۵۱۰۰ شرکت کننده که در طول شش ماه قبل از شروع مطالعه مبتلا به سرطان روده تشخیص داده شده بودند و ۴۰۰۰ شرکت کننده دیگر که هیچ سابقه ابتلا به این بیماری را نداشتند به عنوان گروه کنترل مورد بررسی قرار گرفتند.

در پرسش‌نامه جمع‌آوری شده از افراد شرکت کننده، اطلاعات مربوط به بسیاری از سایر عوامل مؤثر در ریسک ابتلا به سرطان روده نظیر سابقه فامیلی ابتلا به سرطان، رژیم غذایی، فعالیت فیزیکی و سیگار کشیدن نیز جمع‌آوری شد.

شاخص کاهش ریسک ابتلا به این بیماری در مورد مصرف تمامی انواع قهوه حاوی کافئین و فاقد کافئین مورد بررسی قرار گرفت.

 

ترکیبات کافئین و پلی فنول موجود در قهوه همچون آنتی اکسیدانی عمل می‌کند که مانع رشد سلول‌های بالقوه سرطان روده می‌شود