« اسناد پاناما »؛ شوک مفسدان اقتصادی قرن!

    نشریه آلمانی Süddeutsche Zeitung بزرگ‌ترین افشاگری در دنیای روزنامه‌نگاری را با انتشار بخشی از اسناد پولشویی و فرار مالیاتی ده‌ها سیاستمدار و سرمایه‌دار بزرگ جهان رقم زده است. به گزارش فارس به نقل از راشا تودی، این نشریه ۱۱٫۵ میلیون سند را که از طریق منبعی ناشناس دریافت کرده منتشر خواهد کرد. این […]

 

 

نشریه آلمانی Süddeutsche Zeitung بزرگ‌ترین افشاگری در دنیای روزنامه‌نگاری را با انتشار بخشی از اسناد پولشویی و فرار مالیاتی ده‌ها سیاستمدار و سرمایه‌دار بزرگ جهان رقم زده است.

به گزارش فارس به نقل از راشا تودی، این نشریه ۱۱٫۵ میلیون سند را که از طریق منبعی ناشناس دریافت کرده منتشر خواهد کرد.

این اسناد مربوط به یک شرکت حقوقی پانامایی به نام Mossack Fonseca هستند و درک برخی از روش‌های مخفی و غیرقانونی قدرتمندان و ثروتمندان جهان برای حفظ درآمدهای نامشروع‌شان را برملا می‌سازد.

البته در این فهرست هیچ نامی از هیچ چهره یا شخصیت ایرانی به چشم نمی‌خورد و تنها به اسامی ۲۳ نفر غیرایرانی اشاره شده که به علت دور زدن تحریم‌های ظالمانه تحمیل شده به ایران خود با محرومیت‌ها و تحریم‌هایی مواجه شده‌اند و برای دور زدن مخفیانه این محدودیت‌ها به شرکت پانامایی فوق‌الذکر متوسل شده‌اند.

در مقابل فساد و پولشویی سران عربستان سعودی، قطر و امارات متحده عربی در اسناد مذکور به خوبی افشا شده است.

به نوشته روزنامه آلمانی Süddeutsche Zeitung منبع ناشناس یک سال قبل اسناد مذکور را در اختیار این روزنامه‌گذارده و در ازای این کار نه مبلغی طلب کرده و نه هیچ درخواست دیگری داشته است. Süddeutsche Zeitung سپس با همکاری ۴۰۰ روزنامه نگار در ۱۰۰ مؤسسه رسانه‌ای در بیش از ۸۰ کشور جهان اطلاعات و اسناد به دست آمده را تکمیل کرده است. علاوه بر این تحلیل اسناد مربوطه با همکاری کنسرسیوم بین‌المللی روزنامه نگاران تحقیقی موسوم به ICIJ انجام شده است.

ادوارد اسنودن، افشاگری جاسوسی‌های سایبری دولت آمریکا این افشاگری را بزرگ‌ترین در نوع خود در طول تاریخ روزنامه نگاری دانسته و موضوع اصلی آن را فساد دانسته است.

اسناد مذکور به اسناد پانامایی یا Panama Papers مشهور شده‌اند و درک جهانی را ممکن می‌کنند که تنها در پس سایه‌ها وجود دارد. اسناد یاد شده ثابت می‌کنند صنعتی جهانی توسط بانک‌های بزرگ، شرکت‌های حقوقی و شرکت‌های مدیریت دارایی به وجود آمده که به‌طور مخفیانه املاک و دارایی‌های ثروتمندان و افراد مشهور جهان را مدیریت می‌کند. این اشخاص عبارتند از سیاستمداران، مقامات فیفا، کلاهبرداران و قاچاقچیان مواد مخدر و چهره‌های مشهور ورزشی و هنری.

اسناد افشا شده فعالیت‌های شرکت Mossack Fonseca را در یک بازه زمانی طولانی از دهه ۱۹۷۰ میلادی تا بهار سال ۲۰۱۶ در بر می‌گیرد. اسنادی که از این طریق افشا می‌شوند بسیار بیش‌تر از مجموع اسناد افشا شده توسط ویکی لیکس، سایر روزنامه نگاران و تمامی منابع موجود هستند.

از مجموع این ۱۱٫۵ میلیون سند، حدود ۴٫۸ میلیون مورد از آن‌ها را ایمیل، ۳ میلیون مورد را اسنادی با فرمت پایگاه‌های داده، ۲ میلیون مورد را پی‌دی‌اف یک میلیون مورد را عکس، ۳۲۰ هزار مورد را متن تشکیل می‌دهد.

فهرست تعدادی از افرادی که در مورد فساد، پولشویی و فرار مالیاتی آن‌ها در این اسناد افشاگری شده به شرح زیر است:

الف: رهبران جهان

پادشاه عربستان سعودی

امیر ابوظبی و رییس کشور امارات عربی متحده

امیر سابق قطر

نخست وزیر سابق قطر

نخست وزیر سابق اردن

رییس‌جمهور سابق سودان

نخست وزیر سابق اوکراین

رییس جمهور اوکراین

رییس‌جمهور آرژانتین

نخست وزیر سابق گرجستان

نخست وزیر ایسلند

نخست وزیر سابق عراق

ب: اقوام و خویشاوندان رهبران جهان

پدر نخست وزیر انگلیس

پسر حسنی مبارک، رییس‌جمهور سابق مصر

منشی شخصی شاه مراکش

فرزندان نخست وزیر پاکستان

پسر رییس‌جمهور سابق غنا

پسر نخست وزیر مالزی

دستیار دو رییس‌جمهور سابق آرژانتین

پیمانکار محبوب رییس‌جمهور مکزیک

خواهر پادشاه سابق اسپانیا

اعضای درجه اول خانواده رییس‌جمهور آذربایجان

دختر نخست وزیر سابق چین

برخی دوستان رییس‌جمهور روسیه

برخی اقوام رییس‌جمهور سوریه

برخی اقوام رییس‌جمهور آفریقای جنوبی

بیوه دیکتاتور سابق غنا

ج: برخی سیاستمداران و چهره‌های مشهور

محمد بن نایف بن‌عبدالعزیز، ولیعهد و وزیر کشور عربستان سعودی

مایکل میتس، عضو پارلمان انگلیس

محمد مصطفی، یکی از چهره‌های کلیدی تشکیلات خودگردان فلسطین

در این فهرست برخی سیاستمداران فعلی و سابق و اقوام آن‌ها از کشورهای انگلیس، عربستان سعودی، قطر، امارات متحده عربی، الجزایر، آنگولا، آرژانتین، آذربایجان، بلژیک، بلیز، بوتسوانا، برزیل، کامبوج، شیلی، چین، کلمبیا، کنگو، اکوادور، مصر، فنلاند، فرانسه، گرجستان، غنا؛ یونان، گینه، هندوراس، مجارستان، ایسلند، هند، عراق، ایتالیا، اردن، قزاقستان، کنیا، لوکزامبورگ، مالزی، مالت، مکزیک، مراکش، نیجریه، پاکستان، فلسطین، پاناما، پرو، لهستان، پرتغال، روسیه، روآندا، سنگال، آفریقای جنوبی، اسپانیا، سودان، سوئیس، سوریه، اوکراین، ونزوئلا و زامبیا وجود دارد.

اقدام علیه فرار مالیاتی شخصیت‌های «اسناد پاناما» آغاز شد!

مقامات سازمان‌های مالیاتی برخی از کشورهای جهان اقدام علیه شخصیت‌هایی که نام آن‌ها در اسناد پاناما آمده است را آغاز کردند.

سازمان‌های مالیاتی برخی کشورهای جهان از جمله استرالیا و نیوزیلند تحقیقات و اقدامات خود علیه شخصیت‌های تابع این کشور‌ها که نام آن‌ها در اسناد پاناما ذکر شده است را آغاز کردند.

این اسناد توسط یک روزنامه آلمانی منتشر شده است و با مشارکت حدود ۴۰۰ خبرنگار در سراسر جهان مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته است.

این اسناد شامل فعالیت‌های افراد از سال ۱۹۷۷ تا پایان سال ۲۰۱۵ است و نشان می‌دهد که بسیاری از شخصیت‌های ثروتمند و یا رهبران سیاسی جهان از شرکت‌های پوششی برای پولشویی، فرار از مالیات و یا فعالیت‌های مالی غیرقانونی استفاده می‌کردند.

بنا به اعلام روزنامه گاردین انگلیس، این اسناد نشان‌دهنده یک شبکه مخفی معاملات در میان برخی سیاستمداران جهان است.

سازمان مالیات استرالیا امروز اعلام کرد در حال بررسی ۸۰۰ مشتری ثروتمند استرالیایی شرکت ماساک فونسکا است.

این سازمان اعلام کرده که تاکنون توانسته است ۸۰۰ شخصیت استرالیایی در ارتباط با شرکت ماساک فونسکا را شناسایی کند که ۱۲۰ نفر از این افراد از خدمات یک شرکت ارایه خدمات بین‌المللی در هنگ کنگ استفاده کرده‌اند.

هک محدود اما موفق!

مدیر شرکت پانامایی که ۱۱٫۵ میلیون سند از فعالیت‌ غیرقانونی شرکت‌هایی که برای شخصیت‌های جهان تأسیس کرده به تازگی فاش شده است، مسؤولیت این اسناد را رد کرد.

مدیر شرکت پانامایی که به تازگی اسناد فعالیت‌های پولشویی و فرار مالیاتی آن برای شخصیت‌ها و افراد ثروتمند در جهان منتشر شده است، مسؤولیت این اسناد را رد کرده و اعلام کرد این شرکت قربانی یک اقدام بین‌المللی علیه حریم خصوصی شده است.

رومن فونسکا رییس شرکت پانامایی ماسک فونسکا که در زمینه تأسیس شرکت‌های خارجی فعالیت می‌کند اعلام کرد این شرکت به تازگی قربانی یک «هک» محدود اما موفق شده است.

وی که از جمله مقامات سابق سیاسی ارشد پاناما محسوب می‌شود، اعلام کرد: این شرکت تاکنون ۲۴۰ هزار شرکت خارجی را برای متقاضیان تأسیس کرده است که اکثر این شرکت‌ها برای فعالیت‌های قانونی مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

شرکت فونسکا اعلام کرده است که مسؤول فعالیت‌های غیرقانونی انجام شده در شرکت‌های تأسیس‌شده نیست.

فونسکا تأکید کرد: ما فقط ساختارهای قانونی این شرکت‌ها را ایجاد کرده و به بانک‌ها، وکلا، شرکت‌های بزرگ واگذار می‌کردیم که مشتری نهایی شرکت‌های ایجاد شده برای ما شناخته شده نیستند.

 

برای کسب اطلاعات بیش‌تر در این زمینه و مطالعه اسناد و اطلاعات منتشر شده می‌توانید به نشانی http: //panamapapers.sueddeutsche.de/en/مراجعه کنید.