استمرار روند کاهشی قیمت طلای جهانی

  طلای جهانی تحت تأثیر آمار اشتغال بهتر از حد مطلوب در آمریکا که احتمال افزایش زودتر از موعد نرخ‌های بهره در این کشور را تقویت کرد و در نتیجه به تقاضا برای این فلز ارزشمند ضربه زد، در نخستین روز معاملات هفته جاری میلادی با کاهش روبه‌رو شد. به گزارش ایسنا، هر اونس طلا […]

 

طلای جهانی تحت تأثیر آمار اشتغال بهتر از حد مطلوب در آمریکا که احتمال افزایش زودتر از موعد نرخ‌های بهره در این کشور را تقویت کرد و در نتیجه به تقاضا برای این فلز ارزشمند ضربه زد، در نخستین روز معاملات هفته جاری میلادی با کاهش روبه‌رو شد.

به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور با ۰٫۴ درصد کاهش، به ۱۲۱۶٫۹۱ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز جمعه ۰٫۸ درصد افت کرده بود.

در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در ژوئن با ۰٫۳ درصد یا ۴٫۵۰ دلار کاهش، در ۱۲۱۹ دلار ایستاد. قیمت طلا تا پایان معاملات روز جمعه ۱۲٫۱۰ دلار یا یک درصد کاهش یافته و در ۱۲۲۳٫۵۰ دلار بسته شده بود.

این فلز زرد روز پنجشنبه ۳ ماهه اول را با ۱۶٫۴ درصد رشد به پایان رساند که بهترین رشد قیمت ۳ ماهه در ۳۰ سال اخیر بود. با این همه کاهش قیمت اخیر طلا، این فلز را به سطح روانی مهم ۱۲۰۰ دلار نزدیک کرده و اگر به پایین این سطح سقوط کند ممکن است فروش گسترده را به‌دنبال داشته باشد.

طلا از ابتدای امسال تاکنون با پایین آمدن انتظارات برای افزایش نرخ‌های بهره آمریکا و همچنین ریزش گسترده بازارهای سهام جهان و نگرانی‌‌ها نسبت به کندی رشد اقتصاد جهانی که تقاضا برای این فلز ارزشمند به عنوان دارایی امن را تقویت کرد، حدود ۱۵ درصد رشد قیمت ثبت کرده و بهترین عملکرد را در میان کالا‌ها داشته است.

اما طلا به افزایش نرخ‌های بهره حساس است، زیرا بالاتر رفتن نرخ‌های بهره هزینه نگهداری این فلز زرد را افزایش می‌دهد و به جذابیت سرمایه‌گذاری آن در مقایسه با دارایی‌های رقیب مانند سهام و اوراق قرضه لطمه می‌زند.

گزارش وزارت کار آمریکا در روز جمعه نشان داد اقتصاد این کشور در ماه مارس ۲۱۵ هزار شغل جدید ایجاد کرد که بهتر از رقم ۲۰۳ هزار شغل مورد پیش‌بینی اقتصاددانان بود. معامله‌گران پس از انتشار این گزارش زمان مورد پیش‌بینی برای افزایش نرخ‌ها را از دسامبر به نوامبر جلو بردند. در حالی که بانک‌های بزرگ وال‌استریت در نظرسنجی رویترز همچنان انتظار دارند نرخ‌های بهره در ژوئن افزایش پیدا کند.

به گفته سام لاگلین، تحلیلگر گروه‌ام کی اس، سطح حمایتی طلا در کوتاه مدت در حدود ۱۲۱۵ دلار و پس از آن در سطح ۱۲۱۰ دلار قرار دارد.

از سوی دیگر آمار کمیسیون معاملات آتی آمریکا نشان داد موضع سرمایه‌گذاران در بازار طلا تا حدودی زیادی مثبت است و مدیران سرمایه و صندوق‌های پوشش ریسک گزینه‌های خرید طلا را در هفته منتهی به ۲۹ مارس به بالا‌ترین سطح از اواخر سال ۲۰۱۲ به این سو افزایش داده‌اند. دارایی‌های صندوق «اس‌پی‌دی‌آرگولد‌تراست» که بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس با پشتوانه طلاست، روز جمعه ۰٫۱۵ درصد کاهش یافت و به ۸۱۸٫۰۹ تن رسید اما همچنان نزدیک به بالا‌ترین میزان دو سال گذشته قرار دارد.

 

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰٫۰۱ درصد اُفت، ۱۵٫۰۲۶ دلار بود. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰٫۳ درصد افزایش، ۹۵۱٫۶ دلار بود و هر اونس پالادیم ۱٫۴۸ درصد کاهش یافت و ۵۵۷٫۲۵ دلار معامله شد.