بررسی بازی‌های باقی‌مانده سرخابی‌‌ها تا پایان لیگ

  تساوی تیم فوتبال استقلال برابر استقلال‌خوزستان در مهم‌ترین بازی هفته معادله قهرمانی را بسیار پیچیده‌تر از گذشته کرده است. به گزارش ورزش ۳، هرچند نتیجه تساوی در بازی خارج از خانه و آن هم برابر تیم رده دومی نمی‌تواند نتیجه بدی برای شاگردان پرویز مظلومی باشد، اما پیروزی پرسپولیس برابر سیاه‌جامگان و کاهش اختلاف […]

 

تساوی تیم فوتبال استقلال برابر استقلال‌خوزستان در مهم‌ترین بازی هفته معادله قهرمانی را بسیار پیچیده‌تر از گذشته کرده است.

به گزارش ورزش ۳، هرچند نتیجه تساوی در بازی خارج از خانه و آن هم برابر تیم رده دومی نمی‌تواند نتیجه بدی برای شاگردان پرویز مظلومی باشد، اما پیروزی پرسپولیس برابر سیاه‌جامگان و کاهش اختلاف دو تیم به دو امتیاز راه آبی‌‌‌ها را برای قهرمانی بسیار پیچیده‌تر از گذشته کرده است، راهی که حالا خیلی از طرفداران این تیم را برای کسب چهارمین جام قهرمانی با تردیدهای جدی روبه‌رو کرده است.

استقلال تا پایان فصل با تیم‌های سپاهان، پرسپولیس، فولاد، سایپا، تراکتورسازی و صبا بازی دارد، بازی‌هایی که هرکدام از آن‌‌ها یک فینال محسوب می‌شود اما نمایش آبی‌‌‌ها در بازی‌های نیم فصل اول برابر این تیم‌‌‌ها می‌تواند طرفداران استقلال را برای قهرمانی امیدوار نگه دارد.

استارت با سپاهان بحران‌زده

تیم فوتبال استقلال در اولین بازی خود در راه قرارگرفتن در مسیر قهرمانی باید با سپاهانی بازی کند که در این روز‌‌ها اصلاً شرایط خوبی ندارد و حتی نتوانست برتری خود را برابر ملوان قعرجدولی تا ثانیه‌های پایانی بازی حفظ کند. هر چند از نظر شرایط جدول می‌توان احتمال داد که استقلالی‌‌‌ها در این بازی کار چندان سختی برای پیروزی نداشته باشند، اما روند تیم فوتبال سپاهان از نظر فنی طوری است که می‌توان این بازی را یکی از حساس‌‌‌ترین بازی‌های فصل استقلال نامید.

قهرمانی از دربی می‌گذرد

استقلال در مهم‌ترین بازی فصل خود دو هفته دیگر باید به مصاف پرسپولیس برود، تیمی که به‌طور قطع جدی‌‌‌ترین رقیب این تیم در راه قهرمانی است. پرسپولیس با بازی‌های تهاجمی و البته تماشاگرپسند موفق شده اختلاف زیاد خود را با تیم‌های صدرجدولی کم کند و حالا کار به جایی رسیده که با توجه به بازی‌های باقی‌مانده خیلی‌‌‌ها این تیم را شانس اول قهرمانی می‌دانند. با این حال در حال حاضر سرنوشت قهرمانی دست شاگردان پرویز مظلومی است و آن‌‌ها می‌توانند با پیروزی برابر حریف دیرینه خود گامی بلند به سوی قهرمانی ‌بردارند.

فولاد تیم تازه احیا شده

اما بازی بعد از دربی استقلال برابر تیم فولاد است که در نیم فصل دوم بعد از پرسپولیس بهترین نتایج را گرفته است. هر چند موقعیت فولاد در جدول رده‌بندی اصلا خوب نیست و این تیم همچنان با خطر سقوط روبه‌رو است، اما بازی‌های خوب شاگردان دراگان اسکوچیچ در نیم فصل دوم می‌تواند این موضوع را ثابت کند که استقلال هرگز کار ساده‌ای برابر این تیم نخواهد داشت.

سایپای در افت

شاید اگر استقلال این هفته با سایپا بازی می‌کرد طرفداران این تیم بسیار امیدوار به کسب ۳ امتیاز بازی بودند چراکه این تیم مدتی است که در افت و در نتیجه‌گیری ناموفق بوده است. اگر شرایط سایپا تا روز بازی با استقلال تغییری نکند، استقلالی‌‌‌ها می‌توانند روی ۳ امتیاز این بازی حساب ویژه‌ای باز کنند.

جدال مظلومی – قلعه‌نویی در ایستگاه ماقبل پایان

اگر استقلال بتواند تا روز بازی با تراکتورسازی موقعیت خود را در صدر جدول حفظ کند، بی‌تردید این بازی یک جنگ تمام عیار بین استقلالی‌‌‌ها خواهد بود. مظلومی در طول سال‌هایی که در استقلال مربیگری کرده بار‌‌ها نشان داده که برابر تیم‌های امیر قلعه‌نویی باج نمی‌دهد اما بدون تردید امیر قلعه‌نویی هم برای اثبات شایستگی‌های خود و البته قراردادن تیمش در کورس مدعیان روی ۳ امتیاز بازی با استقلال حساب ویژه‌ای باز کرده است.

استقلال – صبا بازی مرگ و زندگی

در صورتی که آبی‌‌‌ها مثل نیم فصل اول برابر ۵ تیم قبلی نتیجه بگیرند، بدون تردید روز آخر و بازی با صبا یک جنگ تمام عیار برای قهرمانی محسوب می‌شود. البته تیم صبا که نیم فصل اول بسیار بهتر از نیم فصل دوم نتیجه می‌گرفت به استقلال ۱۰ نفره باخت و بدون تردید در این ۶ بازی باقی‌مانده آبی‌‌‌ها روی بازی با شاگردان علی دایی و ۳ امتیاز آن حساب ویژه‌ای باز کرده‌اند.

کسب امتیاز خارج از خانه = قهرمانی پرسپولیس

در آن سوی میدان پرسپولیس قرار دارد. کم‌تر کسی فکر می‌کرد تیمی که نیم فصل اول شانزدهم بود، اکنون به عنوان مدعی قهرمانی شناخته شود. اما پرسپولیس برانکو اکنون به یکی از نزدیک‌‌‌ترین شرایط برای رسیدن به قهرمانی در چند سال اخیر قرار دارد.

هفته بیست‌وپنجم: جدال با قوی زخمی

پرسپولیس هفته آینده باید به انزلی سفر کند و برابر ملوانی قرار گیرد که این فصل به هیچ عنوان نتوانسته خواسته هوادارانش را برآورده کند. مشکلات مالی و مدیریتی و در ادامه تغییرات پیاپی روی نیمکت این تیم باعث شده تا ملوان اکنون در منطقه سقوط قرار داشته باشد. اما این مسأله نیز سبب نخواهد شد که هواداران این تیم تصور یک برد ساده در انزلی را انتظار بکشند. ملوان همیشه نشان داده برابر تیم‌های قدرتمند خصوصاً در انزلی، هیچ وقت دست و پا بسته نیست و محمد احمدزاده نیز خاطرات خوبی شکست سرخابی‌‌ها دارد.

هفته بیست و ششم: برانکو در دربی نمی‌بازد؟

برانکو ایوانکوویچ در سومین دربی خود به دنبال تداوم شکست ناپذیری‌‌اش خواهد بود تا ضمن رساندن امتیازات خود به استقلال، آن‌‌ها را از نظر روحی و روانی و فشار رسانه‌ها در بد‌‌ترین شرایط خود قرار دهد. شکست در دربی مطمئناً به منزله پایان رویای قهرمانی در این فصل برای هر کدام از دو تیم خواهد بود. برانکو در دو تقابل قبلی خود در دربی موفق به یک پیروزی و یک تساوی شده است و عدم پیروزی استقلال در ۴ سال و اندی اخیر برابر پرسپولیس کفه ترازو را به سود برانکو سنگین می‌کند و مایه امیدواری اوست.

هفته بیست‌وهفتم: جدال با سقوط کرده اما محبوب

بار دیگر یک بازی خارج از خانه و این بار سفر سرخپوشان به جنوب که در نیم فصل اول برای آن‌‌ها چندان خوش یمن نبود. پرسپولیس هر چند فولاد بحران‌زده را شکست دادند اما برابر استقلال خوزستان نتیجه مناسبی کسب نکردند و این بار باید به مصاف استقلال اهوازی بروند که سقوطشان قطعی شده و تنها برای غرور خود می‌جنگند. بازیکنان جوان اهوازی که مطمئناً در این شرایط به دنبال پیشنهادات بهتر هستند میدان پرسپولیس را بهترین قاب برای عرضه خود را دیگر مشتریان می‌بینند و فاکتور انگیزه‌شان در این بازی می‌تواند دردسر بزرگی برای برانکو و شاگردانش باشد. باید دید برانکو برای این حریف همچنان ناشناخته که روزی جدالی پایاپای با حریفان دارد و روزی دیگر در دریافت گل تعارف ندارد چه استراتژی را در نظر خواهد داشت.

هفته بیست‌وهشتم: نگاه استقلالی‌‌‌ها به علی‌منصور

پرسپولیس بعد از تقابل با دو استقلال لیگ به صورت پیاپی در هفته بیست‌وهشتم به مصاف علیرضا منصوریانی می‌رود که همیشه ارادت خود را به هواداران استقلال اعلام کرده است و بدش نمی‌آید این بار هم با متوقف کردن پرسپولیس به گونه‌ای دیگر نزد هواداران آبی محبوبیتش را افزایش دهد. تیم بحران‌زده نفت تهران که مسلماً در هفته‌های پایانی و با توجه به بحث درباره فروش امتیاز و واگذاری آن به شرایط بحرانی خواهد رسید باید دید با چه شیوه‌ای برابر پرسپولیس قرار خواهد گرفت و منصوریان چگونه نیروهایش را مقابل شاگردان برانکو آماده خواهد کرد.

هفته بیست و نهم: فراز کمالوند و تیم رویایی‌اش

مطمئناً تنها تیمی که بعد از دوران اوج‌گیری پرسپولیس موفق شد فشار زیادی به سرخپوشان در یک بازی وارد کند همین گسترش فولاد در استادیوم آزادی بود. تیمی که به خوبی جریان بازی را تغییر می‌دهد و با نفرات تکنیکی و سرعتی‌‌اش عرصه را بر حریفان تنگ می‌کند. آن‌‌ها که در این فصل یکی از بهترین دوران حضور خود در لیگ برتر را تجربه می‌کنند در استادیوم لوکس بنیان دیزل میزبان پرسپولیس خواهند بود و مطمئناً فراز کمالوند نقشه ویژه‌ای برای جبران شکست در آزادی در ذهن خود ترسیم کرده است. این بازی را می‌توان یکی از سخت‌‌‌ترین بازی‌های ۶ گانه پرسپولیس در راه قهرمانی دانست.

هفته سی‌ام؛ رویا به حقیقت می‌پیوندد؟

 

جدال هفته پایانی در استادیوم آزادی؛ پرسپولیس در این روز یا به سهمیه فکر می‌کند یا به قهرمانی و مطمئناً بهترین شرایط با توجه به میزبانی در آزادی برای آن‌‌ها رقم خورده تا در صورت رسیدن به قهرمانی جشن باشکوهی را در کنار هوادارانشان برگزار کنند. راه‌آهن به عنوان حریف پایانی آن‌‌ها در حال حاضر شرایط ویژه‌ای دارد و باید دید موفق خواهند شد تا هفته پایانی به هدف خود برای بقا در لیگ برتر دست یابند یا خیر. در صورتی که معادله بقا و قهرمانی در دو تیم در این هفته پابرجا باشد می‌توان از این نبرد به عنوان تاریخی‌‌‌ترین رقابت دو تیم یاد کرد.