چراغ سبز یک شرکت اروپایی برای ورود ۷ میلیارد یورو به عسلویه

  مدیرعامل شرکت هلدینگ خلیج‌فارس گفت: به‌زودی تفاهم‌نامه همکاری با این شرکت بزرگ اروپایی برای سرمایه‌گذاری ٧ میلیارد یورویی امضا خواهد شد. عادل نژادسلیم در گفت‌و‌گو با شانا با اشاره به این که در ١٢ سال گذشته ارتباط صنعت پتروشیمی کشورمان به دلیل تحریم‌های بین‌المللی تقریباً با دیگر کشور‌ها و شرکت‌های خارجی قطع بوده است، […]

 

مدیرعامل شرکت هلدینگ خلیج‌فارس گفت: به‌زودی تفاهم‌نامه همکاری با این شرکت بزرگ اروپایی برای سرمایه‌گذاری ٧ میلیارد یورویی امضا خواهد شد.

عادل نژادسلیم در گفت‌و‌گو با شانا با اشاره به این که در ١٢ سال گذشته ارتباط صنعت پتروشیمی کشورمان به دلیل تحریم‌های بین‌المللی تقریباً با دیگر کشور‌ها و شرکت‌های خارجی قطع بوده است، گفت: در دو سال گذشته با توجه به لغو تحریم‌ها و گشایشهای سیاسی صورت گرفته مقدمات همکاری دوباره این صنعت با کشورهای دیگر فراهم شده به‌طوری که تاکنون ما چندین تفاهم‌نامه با طرف‌های خارجی امضا کرده‌ایم.

وی با بیان این که در ماه‌های اخیر مذاکرات خیلی خوبی با برخی شرکت‌های آسیایی و اروپایی داشته‌ایم، گفت: امسال نتایج این مذاکرات را خواهیم دید و امیدواریم این مذاکرات به بار بنشیند.

مدیرعامل شرکت هلدینگ خلیج‌فارس به پیشنهاد سرمایه‌گذاری ٧ میلیارد یورویی یک شرکت‌ بزرگ اروپایی در طرحی جدید اشاره کرد و گفت: این شرکت می‌خواهد با ما در طرحی مشترک در عسلویه همکاری داشته باشد، هم اکنون با این شرکت در حال مذاکره هستیم و تاکنون جلسات مختلفی با آن‌ها داشته‌ایم.

نژادسلیم با تأکید بر این که به‌زودی تفاهم‌نامه همکاری با این شرکت بزرگ اروپایی برای سرمایه‌گذاری ٧ میلیارد یورویی امضا خواهد شد، گفت: براساس مذاکرات و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته محصولات تولید شده در این طرح جدید بوده و تاکنون در ایران تولید نشده است.

وی افزود: طرح جدید مورد علاقه ایران و این شرکت بزرگ اروپایی همه زنجیره تولید پتروشیمی را شامل می‌شود، وانگهی براساس برنامه‌ریزی موجود در صورت عقد تفاهم‌نامه مشترک در این زمینه به‌زودی زمین لازم برای اجرای این طرح در عسلویه مشخص می‌شود.

مدیرعامل شرکت هلدینگ خلیج‌فارس گفت: با توجه به برنامه‌ریزی ٥ ساله تولید در این شرکت در سال ٩٥ با برطرف شدن موانع و مشکلات پیش روی تولید محصولات پتروشیمی همچون دو سال گذشته روند افزایشی خواهد داشت.

طی دو سال گذشته شرکت‌های خارجی به‌خصوص اروپایی‌ها، هیأت‌هایی را به ایران اعزام و مذاکراتی را در خصوص همکاری در دوران پساتحریم انجام داده‌اند، اما مدتی است که این گفت‌و‌گو‌ها جنبه علنی یافته و حتی کار به عقد قرارداد و همکاری رسمی کشیده است. در این میان، صنعت پتروشیمی، جذابیتی خاص برای شرکت‌های اروپایی داشته به‌طوری که شما نمی‌توانید مذاکراتی را با طرفهای ایرانی پیدا کنید که در آن مسؤولان صنعت پتروشیمی کشورمان حضور نداشته باشند یا طرف خارجی برای حضور در صنعت سودآور پتروشیمی ایران ابراز تمایل نکرده باشد، هم اکنون مذاکرات فشرده میان نمایندگان این شرکت‌ها و ذی‌نفعان صنعت پتروشیمی کشورمان ادامه دارد.

حضور مسؤولان صنعت پتروشیمی در همه مذاکرات با شرکت‌ها و کشورهای خارجی حکایت از جذابیت بالای سرمایه‌گذاری و کار در این صنعت برای هر دو طرف دارد، در طی یک دهه گذشته تقریباً می‌توان گفت سرمایه‌گذاری جدیدی در این صنعت صورت نگرفته است، از این رو این صنعت هم اکنون تشنه سرمایه و فن‌آوری خارجی است، از طرف دیگر طرف‌های خارجی به‌خوبی از ظرفیت‌ها و سودهای کلانی که برای آن‌ها در این صنعت وجود دارد اطلاع دارند.

 

شرکت‌هایی مثل باسف و لینده آلمان، اکسنس فرانسه، هیوندای کره‌جنوبی، شل انگلیس و ساسول آفریقای جنوبی و چند شرکت صاحب نام دیگر اکنون با علم بر دستیابی ایران به برجام و لغو تحریم‌های کشور در آینده بسیار نزدیک، آماده مشارکت برای تحقق جهش دوم در صنعت پتروشیمی ایران شده‌اند، آن‌ها خوب می‌دانند که در کشورهایشان سود سرمایه‌گذاری در بانک‌ها حدود یک درصد است، در حالی که این سود در پروژه‌های صنعت پتروشیمی ایران دست کم ٢٠ درصد است.