معاون وزیر نفت مطرح کرد:میدان گازی فرزاد بی‌ و فروش نفت مهم‌ترین محور مذاکره با هندها

  معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت از ملاقات و گفت‌و‌گوی وزیران نفت ایران و هند، در اوایل هفته آینده خبر داد و گفت: میدان گازی فرزاد بی، خرید نفت از ایران و سرمایه‌گذاری در بخش پتروشیمی مهم‌ترین محور مذاکره با وزیر نفت هند خواهد بود. امیرحسین زمانی‌نیا در گفت‌و‌گو با شانا درباره مهم‌ترین […]

 

معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت از ملاقات و گفت‌و‌گوی وزیران نفت ایران و هند، در اوایل هفته آینده خبر داد و گفت: میدان گازی فرزاد بی، خرید نفت از ایران و سرمایه‌گذاری در بخش پتروشیمی مهم‌ترین محور مذاکره با وزیر نفت هند خواهد بود.

امیرحسین زمانی‌نیا در گفت‌و‌گو با شانا درباره مهم‌ترین محور مذاکره با دارمندرا پرادهان در اوایل هفته آینده، اظهار کرد: میدان گازی فرزاد بی، خرید نفت از ایران و سرمایه‌گذاری در پتروشیمی مهم‌ترین محور مذاکره با دارمندرا پرادهان خواهد بود.

وی مذاکره درباره میدان گازی فرزاد بی ‌را اندکی زمان‌بر دانست و یادآور شد: شرکت نفت و گاز پارس مذاکرات این میدان را انجام می‌دهد.

براساس این گزارش، میدان گازی فرزاد بی ‌در مجموعه‌ای مشهور به بلوک فارسی قرار دارد که حوزه‌ای سرشار از منابع گاز و میعانات گازی واقع شده در غرب میدان پارس شمالی و شمال غرب میدان‌های ‌گلشن و فردوسی در آب‌های خلیج‌فارس است.

امضای قرارداد اولیه اکتشاف و توسعه فرزاد بی‌با کنسرسیومی متشکل از ۳ شرکت دولتی هند به حدود سال ٢٠٠٠ میلادی بازمی‌گردد؛ اما این قرارداد تنها در بخش اکتشاف اجرایی شد و در بخش توسعه هیچ اقدامی برای برداشت منابع گازی این میدان صورت نگرفت.

سالهای بعد نیز، چند بار مذاکراتی برای حضور شرکت‌های هندی در توسعه این میدان گازی میان دو طرف مطرح شد اما هیچ‌کدام به نتیجه نرسید تا این که رستم قاسمی، وزیر وقت نفت ایران، خردادماه سال ٩٢ در حاشیه یکصدو‌شصت‌وسومین نشست کشورهای صادرکننده نفت خام (اوپک) در جمع خبرنگاران از گفت‌و‌گوهای سازنده تهران و دهلی‌نو برای جلب مشارکت هندی‌ها در توسعه میدان گازی فرزاد بی ‌در خلیج‌فارس خبر داد. این گفت‌و‌گو‌ها نیز که قرار بود تیم کارشناسی دو طرف را پای میز مذاکرات برای تدوین جزییات همکاری‌ها بکشاند، مؤثر واقع نشد.

معاون وزیر نفت درباره پرداخت بدهی نفتی شرکت‌های هندی به ایران با اشاره به این که مذاکره در این زمینه از سوی بانک مرکزی در حال انجام است درباره صادرات گاز به این کشور از بستر دریا، اظهار کرد: مطالعه صادرات گاز از بستر دریا از سوی یک شرکت هندی در حال انجام است.

ولی‌ا.. سیف، رییس کل بانک مرکزی پیشتر در گفت‌و‌گو با شانا درباره بدهی نفتی هند به ایران نیز با بیان این که پرداخت بدهی این کشور به دلیل تبدیل به ارز دیگر، زمان‌بر است، تأکید کرده بود: ایران خواهان دریافت بدهی نفتی از این کشور با ارز یورو است درحالی که آن‌ها علاقه‌مند هستند این بدهی را به روپیه پرداخت کنند.

وی افزوده بود: ایران از روپیه در حد نیازهای مورد استفاده خود از هند استفاده خواهد کرد و بقیه بدهی نفتی را نیز به یورو دریافت می‌کند.

رییس کل بانک مرکزی درباره واردات کالا از هند در ازای پرداخت بدهی نفتی این کشور نیز اظهار کرده بود: ایران در صورت نیاز و در شرایط رقابتی از این کشور کالا دریافت می‌کند که این به معنای این است که هر نوع کالایی را از هند وارد نخواهیم کرد بلکه متناسب با نیاز خودمان از منابع مان درآن‌جا خرید می‌کنیم.

زمانی‌نیا با بیان این که وزیر نفت هند در این سفر علاوه بر دیدار با همتای ایرانی خود با محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، توسعه و تجارت، ولی‌ا.. سیف، رییس کل بانک مرکزی و اکبر ترکان، دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی گفت‌و‌گو می‌کند، تصریح کرد: دارمندرا پرادهان یکشنبه (٢٢ فروردین ماه) در سفری به چابهار از محل احداث پتروشیمی از سوی شرکت‌های هندی برای تولید کود شیمایی بازدید می‌کند و پس از آن ایران را ترک می‌کند.