آمریکا نمی‌تواند مانع تعامل جهانی با ایران شود

    موسویان با اشاره به این‌که مسیر صلح بین ایران و آمریکا پیچیده‌‌ترین مسیر صلح در عالم دیپلماسی امروز است، گفت: آمریکا باید ۴ محور را در رفتار با ایران رعایت کند: استفاده از دیپلماسی و نه تحریم، گفت‌وگو با زبان احترام و نه تهدید و تحقیر، تضمین عدم مداخله و نفوذ در ایران […]

    موسویان با اشاره به این‌که مسیر صلح بین ایران و آمریکا پیچیده‌‌ترین مسیر صلح در عالم دیپلماسی امروز است، گفت: آمریکا باید ۴ محور را در رفتار با ایران رعایت کند: استفاده از دیپلماسی و نه تحریم، گفت‌وگو با زبان احترام و نه تهدید و تحقیر، تضمین عدم مداخله و نفوذ در ایران و بهره‌مندی از منافع مشترک.

به گزارش ایسنا، سید حسین موسویان در نشست شورای روابط جهانی شهر کلیولند ایالت اوهایو آمریکا با اشاره به موارد استمرار خصومت‌های آمریکا بعد از برجام همچون کارشکنی کنگره در ارایه تحریم‌های جدید، ۱۰ دلیل بی‌اعتمادی ایران به آمریکا را برای حضار شمرد.

وی به مواردی از خیانت‌های آمریکایی‌‌ها در حق ملت ایران همچون ساماندهی کودتای ۱۹۵۳ علیه مصدق، حمایت از دیکتاتوری شاه، اعمال سیاست تغییر رژیم در ایران، حمایت از تجاوز صدام، حمایت از به‌کارگیری سلاح شیمیایی علیه ایران، جنگ سیاسی، اقتصادی و اطلاعاتی در دو دهه گذشته، ساقط کردن هواپیمای مسافری و کشتن ۲۹۰ ایرانی، حمایت بی‌چون و چرا از جنایات اسراییل علیه فاسطینی‌ها، رفتار دوگانه در موضوع هسته‌ای با تحریم ایران و برقراری روابط استراتژیک با اسراییل و پاکستان و هند که هم معاهده ان‌پی‌تی را نپذیرفته و هم بمب هسته‌ای ساخته‌اند، حمایت از رژیم‌های فاسد و دیکتاتور در منطقه اشاره کرده و گفت: آمریکایی‌‌ها باید بفهمند که دلایل بی‌اعتمادی ایران به آمریکا گسترده، مشروع و واقعی است.

معاون پیشین سیاست خارجی دبیرخانه شورای‌ عالی امنیت ملی با اشاره به ۴ تحول بی‌سابقه در روابط تهران و واشنگتن بعد از برجام گفت: مذاکرات مستقیم دیپلمات‌های عالی‌رتبه ایران و آمریکا اولین تحول و عامل مهم حصول توافق هسته‌ای بود. مذاکرات سیستم‌های امنیتی آمریکا و ایران در مورد تبادل زندانیان دومین واقعه بی‌سابقه، آزادی سریع ملوانان آمریکایی و توافق بر آزادسازی ۱٫۷ میلیارد دلار دارایی ایران سومین و چهارمین تحول بی‌سابقه در روابط دو کشور بعد از انقلاب تلقی می‌شوند.

وی به حسن‌نیت‌های ایران اشاره و گفت: ایران در دوران همه رؤسای جمهور بعد از انقلاب همیشه برای رفع خصومت با آمریکا حسن نیت نشان داد و آمریکا بدعهدی کرد.

موسویان در ادامه گفت: ایرانی‌‌ها ملت مغروری هستند و زبان زور و تحقیر را تحمل نمی‌کنند. متأسفانه اکثر سیاستمداران آمریکا عادت کرده‌اند با ایران با زبان زور و تهدید حرف بزنند. این روش نتیجه معکوس داشته و سیاسیون آمریکا باید درک کنند که با ایران با تاریخ و تمدن چندهزار ساله با احترام حرف بزنند.

وی با اشاره به مطالعات شرق شناس بزرگ آرتور پوپ (Arthur Pope) گفت: مطالعات این دانشمند شرق‌شناس نشان می‌دهد که ایرانی‌‌ها اولین تمدن بشری را تشکیل دادند.

تمدن ایرانی‌‌ها ۵۰۰ سال قبل از مصر، ۱۰۰۰ سال قبل از هند، ۲۰۰۰ سال قبل از چین، ۳۰۰۰ سال قبل از یونان و ۴۰۰۰ سال قبل از تمدن رم بوده است. لذا مردم ایران حق دارند که به چنین تمدنی افتخار کنند و زبان تحقیر خارجی را تحمل نکنند.

موسویان تأکید کرد که علت موفقیت مذاکرات هسته‌ای این بود که هیأت آمریکایی با زبان احترام با همتایان ایرانی حرف زدند. واشنگتن بداند که هرگاه با زبان تهدید با ایرانی‌ها صحبت کنند، ایرانی‌‌ها تهاجمی برخورد خواهند کرد.

سفیر سابق ایران در آلمان همچنین در مورد نگرانی‌های ایران از نفوذ خارجی گفت: تمامیت ارضی کشور ایران در دو قرن گذشته بار‌ها به خاطر اشغالگری برخی قدرت‌های بزرگ و تجاوز برخی از کشورهای منطقه مورد تهدید قرار داشته است. لذا آمریکا باید حساسیت ایرانی‌‌ها در مورد مداخله و نفوذ خارجی را درک کند.

وی همچنین با اشاره به تلاش‌های جناح‌های تندرو آمریکا، لابی صهیونیست و وهابی‌‌ها گفت: این جماعت باید بدانند که پس از برجام، آمریکا قادر به بازگرداندن اجماع جهانی علیه ایران نخواهد بود و آمریکا هم نمی‌تواند مانع تعامل جهانی با ایران گردد. دولت آمریکا هم باید حساب روابط با ایران را از روابط با اسراییل و عربستان جداکرده و اجازه مداخله خارجی در روند کاهش تخاصم با تهران را ندهد.

سخنگوی پیشین هسته‌ای ایران با اشاره به موفقیت ایران و قدرت‌های جهانی در حل بحران هسته‌ای ایران از طریق دیپلماسی، گفت: البته ما نباید دچار توهم شویم. ایران و آمریکا بعد از برجام هم اختلافات زیادی همچون مسأله اسراییل، سوریه، تروریسم و یمن دارند و این‌‌ها هم به سادگی برطرف نمی‌شود اما برجام راهبرد دیپلماسی را برای حل و فصل سایر اختلافات دو کشور روی میز گذاشته است. اوباما رییس‌جمهور آمریکا طی سخنانی به مناسبت اجرای برجام تأیید کرد که ایران در اجرای تعهدات خود پاسخگو و متعهد بوده است. اما من تردید دارم که در آینده آمریکا بتواند متعهد و پاسخگو باقی بماند زیرا کاندیداهای فعلی ریاست جمهوری در تبلیغات انتخاباتی خود و اعضای کنگره در مورد برخورد تند با ایران مسابقه گذاشته‌اند.

در بخش پاسخ به سئوالات این جلسه بحث داغی صورت گرفت. یکی از حضار از موسویان پرسید: شما می‌گویید که ایران معقول و پاسخگو و منطقی است. اما در جناح تندرو، سپاه پاسداران، چه میگویید؟

موسویان در پاسخ ۵ مورد تاریخی را در دفاع از سپاه پاسداران ایران گفت و افزود: وقتی اصول توافق هسته‌ای در آوریل ۲۰۱۵ بین ایران و قدرت‌های جهانی حاصل شد، فرمانده سپاه ایران در زمره اولین شخصیت‌هایی بود که تبریک گفت. سخت‌‌ترین بخش تعهدات ایران در اجرای برجام، درمورد بازرسیهای مربوط به پی‌ام‌دی بود که نیازمند بازرسی از تأسیسات نظامی پارچین بود. سپاه پاسداران ایران در این زمینه همراهی کرد. اخیراً، ملوانان آمریکا وارد آب‌های ایران شدند و این نقض آشکار مقررات بین‌الملل بود. آقای کری با آقای ظریف تماس گرفت و کمک خواست. مسأله ظرف ۱۵ ساعت حل شد. آزادی ملوانان آمریکایی هم بدون همکاری سپاه مقدور نبود.

وی ادامه داد: در دوران ریاست جمهوری آقای هاشمی هم آمریکا از ایران تقاضای کمک برای نجات گروگان‌های آمریکایی و غربی در لبنان کرد و قول داد در مقابل حسن نیت ایران، حسن نیت نشان دهد. آقای هاشمی معاون وزیر خارجه و من را مسؤول پیگیری این امر کرد. همه گروگان‌های غربی و آمریکایی آزاد شدند و این کار بدون همکاری سپاه ممکن نبود. اما این آمریکا بود که بجای حسن نیت متقابل، فشار‌ها را افزایش داد. حتی در زمان ریاست جمهوری آقای خاتمی، ایران و آمریکا در مبارزه با تروریسم طالبانی و القاعده همکاری داشتند و این هم بدون سپاه ممکن نبود. اما متأسفانه باز هم این آمریکا بود که بعد از فتح کابل، ایران را محور شرارت خواند لذا بی‌اعتمادی ایران و سپاه پاسداران به آمریکا بی‌مبنا نیست.

موسویان در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر این‌که شما واقعاً معتقدید که ایران حامی تروریسم نیست، گفت: بگذارید باهم صادقانه و صریح حرف بزنیم. اختلافات ما در مورد تروریسم در دو بخش است. بخش اول که معضل اصلی امروز امنیت منطقه‌ای و جهانی است، مربوط به تروریسم داعش و القاعده و جبهه‌النصره و امثالهم است. امروز آمریکا و اروپا و سایر قدرت‌های جهانی پذیرفته‌اند که عربستان و متحدینش منبع اصلی ایدئولوژی و تسلیحاتی و مالی این جریان تروریستی هستند و ایران در خط مقدم مبارزه با این گروه‌های تکفیری است. لذا ایران و آمریکا در این مورد با این بخش از تروریسم اختلافی ندارند.

 

وی تصریح کرد: اصل اختلاف ایران و آمریکا در مورد تروریسم به گروه‌های جهادی به‌ویژه حزب‌ا… است که مربوط به قضیه اسراییل است. در این مورد هم اول باید فلسفه پیدایش حزب‌ا… را درک کنید. حزب‌ا… در اوایل دهه ۱۹۸۰ به وجود آمد. وقتی که اسراییل به لبنان تجاوز کرد و تا بیروت را اشغال کرد و هزاران نفر را به خاک و خون کشید و قدرتهای جهانی و رژیمهای عربی دست روی دست گذاشتند. حزب‌ا… لبنان برای مقابله با تجاوز اسراییل و حفظ تمامیت ارضی لبنان به وجود آمد و در چند دهه هم همین وظیفه را به عهده داشت. به همین خاطر هم لبنانی‌ها وجود حزب‌ا… را برای مقابله با تجاوزهای اسراییل لازم می‌دانند و حمایت می‌کنند. نقش اضافی حزب‌ا… هم که اخیراً عهده دار شده، مبارزه با گروه‌های تروریستی همچون داعش است. حضور حزب‌ا… در سوریه هم برای دفع تجاوزات گروه‌های تروریستی به لبنان و با دعوت دولت سوریه صورت گرفته است، دولتی که از نظر شورای امنیت سازمان ملل تنها دولت قانونی سوریه است.