«کشف واقعی قیمت» و «پایان انحصار» از مزایای اوراق سلف موازی در بورس کالا

  انتشار اوراق سلف موازی استاندارد بر پایه محصولات مختلف در بورس کالای ایران، ابزاری جذاب برای تأمین مالی صنایع است که کمک به کشف واقعی‌تر قیمت‌ها و همچنین پایان انحصار در عرضه محصولات از دیگر مزیت‌های این اوراق به شمار می‌رود. آرش مرشد سلوک، مدیرعامل شرکت مدیریت سرمایه آوای اطمینان با بیان مطلب فوق […]

 

انتشار اوراق سلف موازی استاندارد بر پایه محصولات مختلف در بورس کالای ایران، ابزاری جذاب برای تأمین مالی صنایع است که کمک به کشف واقعی‌تر قیمت‌ها و همچنین پایان انحصار در عرضه محصولات از دیگر مزیت‌های این اوراق به شمار می‌رود.

آرش مرشد سلوک، مدیرعامل شرکت مدیریت سرمایه آوای اطمینان با بیان مطلب فوق به «پایگاه خبری بورس کالای ایران» گفت: همواره کشف قیمت واقعی یکی از دغدغه‌های بورس کالای ایران بوده است که این امر می‌تواند با توسعه معاملات اوراق مبتنی بر کالا برطرف شود.

وی با اشاره به این‌که طی سال‌های گذشته در بورس کالای ایران همواره قیمت محصولات به صورت گسسته کشف شده گفت: با اوراق بهادار‌سازی معاملات کالاها، کشف قیمت در بورس کالا به صورت پیوسته انجام خواهد شد.

مدیرعامل شرکت مدیریت سرمایه آوای اطمینان در ادامه افزود: کشف قیمت به صورت گسسته و در حراج حضوری، لزوما به شما قیمتی می‌دهد که در آینده قابل اتکا نیست، اما با اوراق بهادار‌سازی معاملات، کشف قیمت به صورت پیوسته انجام خواهد شد و می‌تواند مبنایی باشد برای قیمت‌های آینده.

وی همچنین با اشاره به مزایای اوراق بهادار‌سازی معاملات در بورس کالای ایران، تأکید کرد: یکی دیگر از مزایای انتشار اوراق سلف موازی، کاهش سطح انحصار در عرضه محصولات است، به‌طوری که در حال حاضر برخی از محصولات به صورت انحصاری توسط یک یا چند شرکت عرضه می‌شوند، اما با انتشار اوراق سلف موازی شاهد چرخش اوراق در دست بازیگران و خریداران خواهیم بود.

به گفته مرشد سلوک، کاهش انحصار در عرضه محصولات می‌تواند به کشف واقعی‌تر قیمت‌ها منجر شود.

وی اظهار داشت: انتشار اوراق سلف موازی برای شرکت‌ها به دلیل سهولت انتشار و هزینه‌های کم، جذاب است و تولیدکننده‌ها از این ابزار مالی استقبال می‌کنند.

مدیرعامل شرکت مدیریت سرمایه آوای اطمینان گفت: با توسعه انتشار اوراق سلف موازی بر پایه محصولات مختلف و همچنین ایجاد تنوع در ابزارهای مالی، علاوه بر سرمایه‌گذاران، شاهد حضور فعالان صنایع مختلف برای خرید و فروش اوراق سلف در بورس کالا خواهیم بود.

 

وی در پایان اظهار داشت: آن‌چه که تاکنون در حوزه انتشار اوراق سلف موازی مغفول مانده است استفاده از ظرفیت‌های این اوراق در کنترل و مدیریت بازار و جذب طیف جدیدی از فعالان اقتصادی به سرمایه‌گذاری در این اوراق است که امید است در آینده با قراردادن آپشن‌های جدید بر روی این اوراق، شاهد جذابیت هرچه بیش‌تر اوراق سلف موازی مبتنی بر کالا برای سایر ارکان از جمله صنایع تکمیلی، تاجران و فعالان بازارهای کالایی باشیم.