یک حالت مرموز ماده جدای از جامدات و سیالات کشف شد

    دانشمندان شواهدی مبنی بر وجود حالت جدیدی از ماده شناسایی کرده‌اند، رویدادی که حدود ۴۰ سال پیش درباره آن پیش‌بینی‌هایی شده بود. به گزارش مهر، این دستاورد حیرت‌انگیز توسط گروهی از محققان بین‌المللی ارایه شده و توجه دانشمندان سراسر جهان را به خود جلب کرده است. این حالت مرموز از ماده که تحت […]

 

 

دانشمندان شواهدی مبنی بر وجود حالت جدیدی از ماده شناسایی کرده‌اند، رویدادی که حدود ۴۰ سال پیش درباره آن پیش‌بینی‌هایی شده بود.

به گزارش مهر، این دستاورد حیرت‌انگیز توسط گروهی از محققان بین‌المللی ارایه شده و توجه دانشمندان سراسر جهان را به خود جلب کرده است.

این حالت مرموز از ماده که تحت عنوان «سیال چرخشی کوانتومی» شناخته می‌شود موجب می‌شود که الکترون‌ها به بخش‌های ریزتری خرد شوند.

در این پروژه که چهره‌های شاخصی از دانشگاه کمبریج نیز حضور دارند، محققان اثرات ابتدایی این ذرات خرده شده موسوم به Majorana fermions را در ماده دو بعدی با ساختاری شبیه گرافن اندازه‌گیری کردند.

نتایج این آزمایشات با یکی از مدل‌های تئوریکی سیال چرخشی کوانتومی موسوم به مدل Kitaev هماهنگی دارد. این یافته‌ها تا آن حد از اهمیت برخوردار است که در نشریه تخصصی Nature Materials منتشر شده است.

سیالات چرخشی کوانتومی حالت مرموزی از ماده به حساب می‌آید که تصور می‌شود در مواد مغناطیسی به خصوصی پنهان می‌مانند اما به روشنی در طبیعت دیده نمی‌شوند و به همین دلیل مشاهده یکی از ویژگی‌های مهم آن یعنی جداشدن الکترون‌ها در یک ماده واقعی اتفاقی مهم در علوم جدید به حساب می‌آید.

 

این دستاورد از آن جهت نیز مهم ارزیابی می‌شود چون دانشمندان بر این باورند که می‌توان از Majorana fermions به عنوان واحدهای سازنده رایانه‌های کوانتومی بهره گرفت. این دسته از رایانه‌ها از حیث سرعت و قدرت با رایانه‌های فعلی قابل مقایسه نیستند.