معاون فرهنگی اجتماعی وزارت کشور:آمار تکان‌دهنده۶۰ طلاق از ۱۰۰ ازدواج در برخی از شهرها

  معاون فرهنگی اجتماعی وزارت کشور در اولین جلسه شورای اجتماعی در سال ۹۵، ۵ آسیب اصلی کشور را تشریح کرد. به گزارش مهر، مرتضی میرباقری درباره اولین جلسه شورای اجتماعی در سال ۹۵ گفت: دستور جلسه بررسی آسیب‌ها، مسایل و مشکلات اجتماعی کشور بود. میرباقری حدود ۲۰ عنوان مسأله، مشکل و آسیب مورد توجه […]

 

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت کشور در اولین جلسه شورای اجتماعی در سال ۹۵، ۵ آسیب اصلی کشور را تشریح کرد.

به گزارش مهر، مرتضی میرباقری درباره اولین جلسه شورای اجتماعی در سال ۹۵ گفت: دستور جلسه بررسی آسیب‌ها، مسایل و مشکلات اجتماعی کشور بود.

میرباقری حدود ۲۰ عنوان مسأله، مشکل و آسیب مورد توجه قرار گرفت که از میان آن‌ها ۵ آسیب، مشکل و مسأله به عنوان اولویت اول در کشور تأکید شد.

وی در تشریح این ۵ آسیب اولویت‌دار گفت: حاشیه‌نشینی، اعتیاد، طلاق، مفاسد اخلاقی و اجتماعی و موضوعاتی تحت عنوان نقاط حاد و آسیب‌پذیری که بیش از میانگین کشور هستند، این ۵ اولویت را تشکیل می‌دهند.

معاون فرهنگی اجتماعی وزیر کشور با اشاره به حاشیه‌نشینی، توضیح داد: یکی از گرفتاری‌های ما در سنوات اخیر به ویژه در اطراف کلان‌شهر‌ها به دلیل مهاجرت‌های متعدد، توزیع نامناسب و نامتناسب فرصت‌‌ها و امکانات در کشور، بحث حاشیه‌نشینی است.

وی توضیح داد: ۵ استان بیش از نیمی از امکانات کشور را مصرف می‌کنند و این بی‌تعادلی باعث مهاجرت مردم از مناطق کم‌تر برخوردار به سمت مناطق برخوردار می‌شود. آن‌هایی که مهاجرت می‌کنند، چون توان اقامت در داخل شهر‌ها را ندارند به ناچار در بافت‌های فرسوده یا حاشیه‌ها مستقر می‌شوند که به این دلیل که در این محیط‌‌ها، مراقبت آن‌گونه که باید وجود ندارد، زمینه آسیب و بزه بیش از دیگر مناطق است.

تنها ۱۳ درصد مناطق حاشیه‌نشین را مدیریت کرده‌ایم

معاون فرهنگی اجتماعی وزیر کشور با اشاره به برنامه‌های سوم، چهارم و پنجم توسعه و عدم نتیجه در زمینه حاشیه‌نشینی، گفت: ما در برنامه‌های سوم، چهارم و پنجم توسعه تصمیم گرفتیم هر سال ۱۰ درصد حاشیه‌نشینی کشور را مدیریت کنیم تا دیگر حاشیه‌نشینی نداشته باشیم، اما به دلایل مختلف از جمله عدم سرمایه‌گذاری مناسب، این اتفاق نیفتاد.

میرباقری گفت: آمار‌ها نشان می‌دهد ما نهایتاً ۱۳ درصد مناطق حاشیه‌نشین را مدیریت کرده‌ایم و پهنه حاشیه‌نشینی به لحاظ وسعت و جمعیت دو برابر شده است.

وی افزود: در این زمینه وزارت مسکن و شهرسازی مسؤولیت ساماندهی را دارد و با توجه به بودجه سازمان مدیریت در این زمینه، امیدواریم در برنامه ششم بخش عمده‌ای از حاشیه‌نشینی و بافت فرسوده را مدیریت کنیم.

۲۵ درصد معتادان به سمت مواد مخدر پرخطر رفته‌اند

معاون فرهنگی اجتماعی وزیر کشور با اشاره به موضوع دوم اولویت‌دار یعنی اعتیاد، گفت: در این موضوع باید در ۴ حوزه فعالیت کنیم؛ اول مقابله با عرضه مواد مخدر در کشور، دوم پیشگیری، سوم درمان و چهارم کاهش آسیب.

میرباقری با اشاره به حوزه درمان گفت: ما ۶۵۰۰ مرکز درمانی تحت ماده ۱۵ داریم که بخش غیردولتی آن‌ها را مدیریت می‌کند اما متأسفانه ۸۰ درصد معتادان بازپروری شده، دوباره معتاد می‌شوند.

وی اضافه کرد: در این مراکز بیش‌تر از دارو درمانی استفاده می‌شود که حرکت و توجه ما باید به سمت روان‌درمانی و درمان اجتماعی باشد تا شاهد پایداری در ترک باشیم.

معاون فرهنگی اجتماعی وزیر کشور با اشاره به کاهش آسیب‌‌ها نیز گفت: متأسفانه در یک دهه گذشته مواد مخدر از سمت مواد سنتی به سمت مواد صنعتی رفته که بسیار خطرناک است. اگر قبلاً ۴ درصد از معتادان مواد مخدر پرخطر مصرف می‌کردند، این آمار اکنون به ۲۵ درصد رسیده است.

در برخی شهر‌ها به ازای هر ۱۰۰ ازدواج، ۶۰ طلاق داریم

میرباقری با اشاره به موضوع سوم نیز که در اولین جلسه مطرح شد به بحث رشد طلاق اشاره کرد و گفت: نسبت طلاق و ازدواج به گونه‌ای است که در قبال هر ۱۰۰ ازدواج ۲۲ طلاق ثبت می‌شود.

وی افزود: البته این آمار میانگین است. ما در برخی استان‌ها به ازای هر ۱۰۰ ازدواج، ۳۷ طلاق داریم. در برخی شهرستان‌ها به ازای هر ۱۰۰ ازدواج، بیش از ۵۰ طلاق ثبت می‌شود و متأسفانه در برخی از شهر‌ها به ازای هر ۱۰۰ ازدواج، ۶۰ مورد طلاق داریم.

معاون فرهنگی اجتماعی وزیر کشور تأکید کرد: هم کمیت طلاق بسیار بالاست و هم مسیر آن به سویی است که در حال افزایش است.

میرباقری با تأکید بر این‌که شورای عالی انقلاب فرهنگی کارهایی انجام و گزارش‌هایی ارایه داده است، گفت: برنامه‌های پیشنهادی برای این‌که جلوی رشد طلاق گرفته شود، مطرح شده است و ما در استان‌های یزد و خراسان‌رضوی تجربیاتی را پیاده کرده‌ایم که باید پیگیر نتایج آن بود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به این‌که جلسات شورای اجتماعی در سال ۹۵ به صورت ماهانه تشکیل می‌شود، گفت: در یک ماه آینده جلسه شورای اجتماعی با حضور رییس‌جمهور تشکیل می‌شود که ارتقای حضور افراد در آن می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد.

معاون فرهنگی اجتماعی وزیر کشور تأکید کرد: در ۴ سال دولت پیشین، ۸ جلسه شورای اجتماعی تشکیل شد اما در ۲٫۵ سال دولت جدید تاکنون ۱۷ جلسه شورای اجتماعی تشکیل شده است.

 

میرباقری افزود: این دولت گزارشی را به مقام معظم رهبری ارایه داد و برای اولین بار یک فهم روشن از مسایل اجتماعی با تأکید بر آسیب‌‌ها و با صحه رهبر انقلاب و رؤسای قوه ارایه شد. ما به فهم مشترکی رسیدیم. تاکنون آسیب‌‌ها یکسری دیدگاه‌های پراکنده و اطلاعات ناقص بود اما خوشبختانه اولین بار گزارشی را تهیه کردیم که به صورت روندی است.