رشد ۸۵ درصدی تقاضای وام مسکن

  تقاضای وام مسکن از ۱۳۵ مورد در زمان اعلام رسمی به ۲۵۰ مورد در اسفندماه رسید که رشدی ۸۵ درصدی را نشان می‌دهد. به گزارش ایسنا، هنگام اعلام رسمی افزایش تسهیلات خرید مسکن روزانه ۱۳۵ نفر در بانک سپرده‌گذاری می‌کردند که در اسفندماه سال گذشته این رقم به ۲۵۰ سپرده در روز رسید. با […]

 

تقاضای وام مسکن از ۱۳۵ مورد در زمان اعلام رسمی به ۲۵۰ مورد در اسفندماه رسید که رشدی ۸۵ درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش ایسنا، هنگام اعلام رسمی افزایش تسهیلات خرید مسکن روزانه ۱۳۵ نفر در بانک سپرده‌گذاری می‌کردند که در اسفندماه سال گذشته این رقم به ۲۵۰ سپرده در روز رسید. با این وجود به نظر می‌رسد اگر سود ۱۷٫۵ درصدی تسهیلات کاهش یابد استقبال از وام مسکن بالا برود که در این خصوص حامد مظاهریان، معاون وزیر راه و شهرسازی از برنامه‌های وزارت متبوع خود را کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن و افزایش مدت بازپرداخت اقساط عنوان کرده است.

یکی از سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن در سال گذشته افزایش توان خرید مسکن برای خانوارهای ایرانی با پرداخت تسهیلات مسکن تا ۵۰ درصد قیمت واقعی عنوان شد که با مصوبه شورای پول و اعتبار در اواخر سال ۹۴ شاهد افزایش تسهیلات خرید مسکن از ۳۵ به ۱۶۰ میلیون تومان در شهرهای بزرگ، ۱۲۰ میلیون تومان در شهرهای میانی و ۸۰ میلیون تومان در شهرهای کوچک بودیم.

با این‌که برخی مسؤولان وام ۱۶۰ میلیون تومانی را در افزایش قدرت خرید مسکن مؤثر می‌دانند، پورابراهیمی، نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است این تسهیلات در شهرهای بزرگ و کلان‌شهرهایی همچون تهران که قیمت متوسط خانه‌ها متری دو تا ۳ میلیون تومان است به‌طور کامل پاسخگو نخواهد بود.

او می‌گوید: اقشار مختلف جامعه در طبقات متوسط و پایین کشور به دلایل شرایط اقتصادی گذشته و حال، امکان بازپرداخت تسهیلات خرید مسکن را ندارند و باید برای این موضوع چاره‌اندیشی شود. در حال حاضر سالانه ۷۰۰ هزار ازدواج در کشور انجام می‌شود که برای این میزان باید مسکن با قیمت پایین تأمین و عرضه شود.

یک کارشناس مسکن نیز میزان تأثیرگذاری وام ۱۶۰ میلیونی را مستلزم کاهش شرایط محدودکننده آن دانست و گفت: خطوط محدودکننده وام‌های مسکن از جمله وام ۸۰ میلیون تومانی به نحوی است که شامل افراد بسیار کمی می‌شود؛ مثلاً وام به افرادی تعلق می‌گیرد که برای اولین بار از این تسهیلات استفاده می‌کنند، خانه اولی باشند یا از تسهیلات دولتی استفاده نکرده باشند.

 

وی افزود: از سوی دیگر کسانی که مشمول این طرح می‌شوند قشری از جامعه هستند که توان مالی بازپرداخت ندارند. اقساط وام ۸۰ میلیونی حدود یک میلیون تومان است؛ در حالی که این رقم از عهده بسیاری از خانواده‌ها خارج است و دیدیم که پس از گذشت ۹ ماه از اعلام این تسهیلات ۳۷ هزار نفر از این وام استقبال کردند که رقم چندان بالایی محسوب نمی‌شود.