ممنوعیت اختصاص ارز مبادله‌ای به برخی از تعرفه‌ها

  برخی شماره تعرفه‌ها مشمول ارز متقاضی است و قابلیت استفاده از ارز سیستم بانکی را ندارد. به‌ گزارش خبرگزاری صدا و سیما سازمان توسعه تجارت در نامه‌ای به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها اعلام کرد: شماره تعرفه‌های ۳۹۰۳۱۱۹۰، ۳۹۰۳۱۹۱۰، ۳۹۰۳۱۹۲۰، ۳۹۰۳۱۹۹۰، ۳۹۰۹۰۰۰، ۹۶۱۹۰۰۱۰ و۹۶۱۹۰۰۹۰ مشمول ارز متقاضی است و قابلیت استفاده از ارز […]

 

برخی شماره تعرفه‌ها مشمول ارز متقاضی است و قابلیت استفاده از ارز سیستم بانکی را ندارد.

به‌ گزارش خبرگزاری صدا و سیما سازمان توسعه تجارت در نامه‌ای به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها اعلام کرد: شماره تعرفه‌های ۳۹۰۳۱۱۹۰، ۳۹۰۳۱۹۱۰، ۳۹۰۳۱۹۲۰، ۳۹۰۳۱۹۹۰، ۳۹۰۹۰۰۰، ۹۶۱۹۰۰۱۰ و۹۶۱۹۰۰۹۰ مشمول ارز متقاضی است و قابلیت استفاده از ارز سیستم بانکی را ندارد.

بر این اساس ثبت سفارش این تعرفه‌ها، صرفاً از محل ارز متقاضی امکان‌پذیر است و از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل در ۸ فروردین‌، اختصاص ارز مبادله‌ای به هر میزان به منظور واردات تعرفه‌های مذکور ممنوع است.

پلی استایرن، معمولی(GPPS)، مقاوم در برابر ضربه (HIPS)، پوشک کامل بزرگسالان به‌طوری که طول پوشش خارجی آن ۶۶۰ میلی‌متر باشد، حوله‌های بهداشتی (Pads) و تامپون‌ها، پوشک و پوشک کامل بچه و اشیای مشابه از هر جنس از جمله کالاهای تعرفه‌های یاد شده است.

سازمان توسعه تجارت در نامه دیگری نیز که در ۸ فروردین به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها ارسال شده اعلام کرده است که ثبت سفارش فویل آلومینیم به ضخامت حداکثر ۷ میکرون نیز از ارز متقاضی به ارز مبادله‌ای تغییر کرده و واردات این کالا با ارز مبادله‌ای بلامانع است.

 

بنا‌براین گزارش، اوایل اسفند ۹۴ نیز در نامه‌ای اختصاص ارز مبادله‌ای به هر میزان به منظور واردات کالاهایی همچون فولادهای تندبر، فولاد فنری کم‌سیلیکون، فولاد فنری کرم وانادیوم و مفتول‌های ممزوج سرد کشیده، آنبل و فسفاته شده به صورت کلاف به قطر ۵ تا ۳۵ میلی‌متر ممنوع اعلام شده بود.