چین معادلات بازار فلزات را برهم زده است

  بررسی روند قیمت‌های سرب و روی در بازار جهانی نشان می‌دهد این دو فلز همچون مس با دست‌اندازهای زیادی در مسیر قیمتی خود روبه‌رو هستند. به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، حتی باوجود چشم‌اندازهای بعضاً مثبت درمورد آینده بازار مس و پیش‌بینی بازگشت قیمت‌های فلز سرخ، بسیاری از کارشناسان روند قیمتی سرب و […]

 

بررسی روند قیمت‌های سرب و روی در بازار جهانی نشان می‌دهد این دو فلز همچون مس با دست‌اندازهای زیادی در مسیر قیمتی خود روبه‌رو هستند.

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، حتی باوجود چشم‌اندازهای بعضاً مثبت درمورد آینده بازار مس و پیش‌بینی بازگشت قیمت‌های فلز سرخ، بسیاری از کارشناسان روند قیمتی سرب و روی را همچنان کاهشی می‌دانند.

سرب و روی نظیر سایر فلزات اساسی صعودی را در هفته نخست آوریل به ثبت رساندند و میانگین قیمتی آن‌ها مثبت شد، اما با ادامه روند رو به نزول اقتصاد چین و کاهش نرخ ارز این کشور، افت قیمت این دو فلز برای دومین بار در یک ماه اخیر شدت گرفت.

ناگفته نماند انتشار اطلاعاتی در خصوص عملکرد تولید کارخانه‌های چین که حاکی از کاهش شاخص بوده نگرانی کارشناسان را نسبت به وخامت شرایط در چین بیش‌تر کرده و اطمینان به بازار‌ها را از بین برده است.

کاهش قیمت‌ها به گونه‌ای بود که در اولین روز از هفته گذشته بهای روی به ۱۸۵۵ دلار سنت و سرب به ۱۷۵۵ دلار در هر تن رسید که قیمت‌ها در هفته جاری نسبت به ابتدای هفته گذشته حدود دو درصد افت را تجربه کرده‌اند هم اکنون نیز این دو فلز در بازارهای جهانی به ترتیب با قیمت‌های یک هزار ۱۸۰۱ و ۱۶۹۸ دلار در هر تن به فروش می‌رسد.

البته بخشی از این کاهش نرخ را می‌توان به مشکلات موجود در اقتصاد چین نسبت داد؛ چراکه به دلیل خروج تجار چینی از بازار، خرید کاهش یافته و با افت تقاضا باید شاهد کاهش بیش‌تر نرخ‌ها نیز بود.

 

بعد از افت یک ماهه بازارهای جهانی و اصلاح برخی از این روند کاهشی، به نظر می‌رسد قیمت‌های جهانی مس، سرب و روی همچنان روند نزولی باشد چراکه براساس پیش‌بینی‌ها، احتمال ریزش‌های جدی در شاخص بورس‌های عمده دنیا تقویت شده است.