طبیعت بهاری حیران و جنگل‌های فندقلو ی اردبیل

    استان اردبیل با برخورداری از جاذبه‌های طبیعی متنوع و منحصر به‌فرد نظیر کوه، جنگل، دریاچه‌، آبشار، رود و تالاب به بهشت گردشگر طبیعتی شناخته می‌شود. به گزارش مهر، در حال حاضر بیش از ۱۰۰ منطقه طبیعی بکر و زیبا برای گردشگری و طبیعت‌نوردی در استان اردبیل شناسایی شده که بسیاری از این مناطق […]

 

 

استان اردبیل با برخورداری از جاذبه‌های طبیعی متنوع و منحصر به‌فرد نظیر کوه، جنگل، دریاچه‌، آبشار، رود و تالاب به بهشت گردشگر طبیعتی شناخته می‌شود.

به گزارش مهر، در حال حاضر بیش از ۱۰۰ منطقه طبیعی بکر و زیبا برای گردشگری و طبیعت‌نوردی در استان اردبیل شناسایی شده که بسیاری از این مناطق سالانه پذیرای میلیون‌ها گردشگر و دوستدار طبیعت است.

این استان از یک طرف مشرف به کوه سبلان (سومین کوه بلند کشور) بوده و از سوی دیگر ۷۰ کیلومتر با دریای خزر فاصله دارد.

جنوب این استان نیز به جنگل‌های بکر و سرسبز ارسباران منتهی شده و شمال آن را نیز دشت‌های حاصلخیز و سرسبز احاطه کرده است.

همین طبیعت متنوع دیدنی‌هایی در خود جای داده است که بی‌شک هیچ گردشگر و طبیعت‌نوردی حاضر به از دست دادن زیبایی‌های آن نیست. با این وجود بسیاری از مناطق گردشگری طبیعی این استان همچنان ناشناخته بوده و نیازمند معرفی است.

جنگل فندقلو، ترکیبی از زیبایی‌های طبیعی

جنگل فندقلو، در فاصله ۲۵ کیلومتری شهرستان اردبیل و ۱۰ کیلومتری جنوب شهر نمین قرار گرفته و این منطقه به خاطر داشتن جاذبه‌های منحصر به‌فرد جنگلی و اکوتوریسمی و همجوار بودن با گردنه زیبای حیران با جذابیت‌های طبیعی متنوع، قابلیتی بسیار ممتاز برای توسعه صنعت گردشگری، حتی گردشگری آموزشی، کشاورزی و پزشکی را داراست.

مساحت این جنگل و طبیعت سرسبز فندقلو ۴ هزار و ۴۲۲ هکتار بوده که بخشی از جنگل‌های شرق استان اردبیل به شمار می‌رود. آب و هوای این منطقه به علت قرارگرفتن در ارتفاعات، دارای تابستانی بسیار خنک و مطبوع و زمستانی پربرف و سرد و مرطوب تحت تأثیر رطوبت دریای مازندران است. ریزش باران‌های فصلی و وجود مه‌های دائمی، رطوبت منطقه را به حد کافی تأمین می‌کند.

از زیبایی‌های دیگر منطقه فندقلو، داشتن گونه‌های جانوری مختلف از جمله گرگ، روباه، خوک وحشی، خرگوش، خرس قهوه‌ای و پرندگانی همچون عقاب طلایی، بلدرچین، هدهد، قرقاول، کبک، چکاوک، کلاغ ابلق و… است.

ساختار جنگل فندقلو از لحاظ آمیختگی شامل فندق، سیب وحشی، گوجه سبز، ازگیل، به، تمشک و توت فرنگی است. در داخل جنگل هم یک استخر آب گرم، به نام «مشه سویی» وجود دارد که آب آن خاصیت درمانی دارد و افراد زیادی به همین دلیل به این منطقه سفر می‌کنند.

این منطقه تفرجگاهی بسیار دلپذیر برای مسافران و گردشگران و همچنین مردم استان اردبیل است. از جمله امکانات موجود در منطقه فندقلو تله کابین و پیست اسکی روی چمن است که گردشگران را به سمت خود جذب می‌کند.

دریاچه نئور؛ منطقه حفاظت شده زیست‌محیطی

دریاچه نئور در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به ‌طرف خلخال قرار دارد. وسعت دریاچه بیش از ۲۲۰ هکتار و مشتمل بر دو دریاچه کوچک و بزرگ است که در فصل پر آب به هم می‌پیوندند و دریاچه‌ای واحد را به وجود می‌آورند. بیش‌ترین عمق دریاچه ۵٫۵ متر و میانگین ژرفای آن ۳ متر است.

دریاچه نئور اردبیل با آب شیرین به‌ عنوان یک منطقه حفاظت شده زیست‌محیطی تحت نظارت سازمان حفاظت محیط‌زیست قرار دارد. با بهره‌‌گیری از آب این دریاچه، تعدادی استخر پرورش ماهی نیز در پیرامون اردبیل درست شده‌ است.

دوستداران ماهیگیری علاوه بر بهره‌مندی از طبیعت دست نخورده و کوهستانی منطقه در فصول صید ماهی می‌توانند با اخذ مجوز از دریاچه نئور و شورابیل به صید ماهی بپردازند.

دریاچه شورابیل؛ نگین گردشگری اردبیل

این دریاچه به مساحت ۱۲۰ هکتار یکی از مهم‌ترین مناطق گردشگری اردبیل بوده و اوقات فراغت بسیاری از شهروندان و گردشگران در این مکان تفریحی سپری می‌شود. این دریاچه قبلاً بسیار شور بوده و به دلیل همین شوری و لجن طبی خود در کشور مشهور بوده است.

ولی امروزه با افزوده شدن آب شیرین از شوری آن کاسته شده، به‌طوریکه برخی از انواع ماهیان در آن پرورش داده می‌شود. طی سال‌های اخیر تجهیزات و امکانات تفریحی، ورزشی و فرهنگی بسیاری از جمله باغ وحش، هتل، مجموعه شهر بازی، رستوران، قایقرانی، پیست دو و میدانی، دوچرخه‌سواری و… در آن احداث شده است.

این دریاچه مستعد پیست قایقرانی رویینگ است چرا که اولین شرط برای احداث این پیست، دریاچه‌ای است که حداقل دو کیلومتر مسیر مستقیم داشته باشد و این شرایط دریاچه شورابیل وجود دارد.

آبشار‌ها و چشمه‌های طبیعی

آبشار سردابه: این آبشار در نزدیکی آبگرم معدنی سردابه ۲۴ کیلومتری غرب اردبیل در دامنه شرقی کوه سبلان واقع است. ارتفاع آن حدود ۲۰- ۱۵ متر و حجم جریان آن نسبتاً کم و محدود به خروجی چند چشمه بالادست بوده که البته در مواقع بارش و پیوستن جریان‌های سطحی حوزه آبخیز افزایش می‌یابد. این آبشار از محل‌های دیدنی مجتمع آبگرم سردابه که از نقاط گردشگری اردبیل است، محسوب می‌شود.

آبشار گورگور آلوارس: چشمه گورگور از جمله چشمه‌های مشهور منطقه سبلان بوده و در دره آلوارس یا قزل گوللر که یکی از عریض‌‌ترین و باصفا‌ترین دره‌های سبلان می‌باشد، در ارتفاع دو هزار و ۴۲۰ متری از سطح دریا واقع شده است. آبدهی این چشمه بسیار بالا بوده و آب از خلل و فرج دیواره صخره‌ای مشرف به دره با فشار بیرون می‌آید.

با توجه به شیب تند مسیر تا رسیدن به رودخانه بستر آبشار مانندی را طی می‌کند و باتوجه به موقعیت تفریحی و تفرجی و ورزشی دره قزل گوللر و احداث پیست اسکی روی برف آلوارس در آن چشمه و آبشار گورگور نیز با دارا بودن آب و چشم‌انداز و فضای سبز جالب از نظر گردشگری را دارد.

آبشار آقبلاغ: این آبشار در خلخال و در کوه آق داغ (سفیدکوه) قرار دارد. در دامنه این رشته کوه چشمه سارهای فراوانی وجود دارد که تأمین‌کننده آب جریان‌های چون میان رودان، گلبند رود، رودخانه زال و… می‌باشد. مهم‌ترین چشمه این ناحیه که آبدهی قابل توجهی دارد، چشمه آقبلاغ است.

این چشمه در دامنه شرقی قله مرکزی آق داغ قرار داشته و بلافاصله پس از خروج، آبشار بسیار زیبا و با دورنمای جالب و دیدنی و سفیدرنگ تشکیل می‌دهد. وجود گونه‌های متنوع گیاهی، درختی و علفی در پیرامون این آبشار زیبایی آن را دوچندان کرده است. نزدیک‌ترین راه ارتباطی به آقبلاغ از طریق راه پیاده‌رو از روستای لرد بخش شاهرود خلخال میسر است.

آبشار گورگور خیاوچای: این آبشار در مسیر رودخانه خیاو مشگین شهر با بلندی حدود ۱۰- ۱۲ متر و از نظر حجم جریان قابل توجه است. بنا به گذشت زمان و ریزش آب حوضچه‌ای دایره‌ای شکل در محل ریزش آب ایجاد شده که زیبایی خاصی به طبیعت آبشار بخشیده است.

آبشار گورگور به علت منظره جالب طبیعی و وجود ماهی قزل آلای قرمز در رودخانه و حوضچه و برخورداری از موهبت آبگرم معدنی ملک سویی و چشم‌اندازی از کوهستان سبلان ارتفاعات دلی آلی، آیتار، هرم و کسری جذاب و دیدنی است.

چشمه بوشلی: چشمه معدنی بوشلی به فاصله ۴٫۵ کیلومتری جاده اردبیل به سراب و در ۴۵ کیلومتری باختر اردبیل واقع شده است. مظهر چشمه بوشلی در مجاور رسوب‌های آهکی سختی است که آثار خروج آب در برخی نقاط آن در گذشته وجود دارد.

آب چشمه بوشلی از دسته آب‌های کلرور، سدیک و بی‌کربنات کلسیک گرم به همراه گاز است. از این چشمه برای استحمام استفاده می‌شود. حرارت آن ۴۹ درجه است و آب آن صاف و زلال و مزه‌‌اش نمکی و گزنده است. اهالی محل برای درمان رماتیسم و درد مفاصل و رفع خستگی از آن استفاده می‌کنند.

تالاب‌ها و رودهای پذیرای گردشگران

تالاب گنج‌گاه: این منطقه گردشگری در ۸۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر اردبیل قرار داشته و زیستگاه پرندگانی چون چنگر، آبچلیک و… است.

تالاب نوشار: تالاب فصلی نوشار در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر اردبیل قرار داشته و در زمستان و بهار زیستگاه گونه‌های پرندگان نادری است و در فصل‌های دیگر چراگاه دامداران رمه گردان است.

تالاب شور گل: این تالاب در۳ کیلومتری جنوب شرقی شهر اردبیل قرار دارد و در بهار، زیستگاه پرندگان مهاجر است.

تالاب قره‌گل: تالاب قره‌گل در شمال غربی دامنه‌های هرم و جنوب زیستگاه هوشنگ میدانی در بلندی دو هزار و ۸۲۰ متر از سطح دریا قرار گرفته و آبراه خروجی ندارد. این تالاب گرد به قطر حدود ۳۰۰ متر از گرد آمدن آب برف‌ها و سیلاب‌ها به وجود آمده است.

بیش‌ترین ژرفای آن ۳ متر تخمین زده شده و افزوده شدن آثار پدیده آتشفشانی، خاکستر آتشفشانی به خاک بستر تالاب، دور نمای سیاه رنگی به آب تالاب بخشیده که به همین جهت به قره‌گل سرشناس شده است. این تالاب زیستگاه برخی از پرندگان مهاجر و زیستگاه تابستانی آنقوت است.

رود گیلوان: رود گیلوان از کوه «وناو» در ۴۲ کیلومتری جنوب غربی هروآباد خلخال سرچشمه می‌گیرد. طول این رود ۱۲ کیلومتر بوده و در مسیر جنوب باختری جریان دارد و در حوضه دریای مازندران قرار می‌گیرد.

رود مشکین چای: این رود از دامنه‌های شمالی کوه سبلان، در ۲۳ کیلومتری جنوب باختری مشگینشهر سرچشمه می‌گیرد و با شیب تند به سوی شمال جریان می‌یابد. در یک کیلومتری شمال باختری روستای احمد بیگلو با ریزابه بزرگی که آن نیز از دامنه‌های سبلان سرچشمه می‌گیرد، می‌آمیزد و همچنان رو به سوی شمال باختری روان می‌گردد و سرانجام در ۴٫۵کیلومتری باختر کوه ایلانی داغ، به اهر چای وارد می‌شود.

پیست اسکی آلوارس؛ طبیعت برفی

این پیست اسکی یکی از زیبا‌ترین نقاط استان از لحاظ گردشگری در فاصله ۱۲کیلومتری روستای آلوارس و ۲۴ کیلومتری سرعین قرار گرفته و از آن‌جایی که در ارتفاع ۳۲۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد به سبب بارندگی برف فراوان در طول پاییز و زمستان و به جهت دیر ذوب شدن برف‌های این منطقه می‌تواند در حدود ۶ الی ۸ ماه از سال مورد استفاده قرار گیرد.

از ویژگی‌های بارز منطقه‌ای که مجتمع ورزش‌های زمستانی آلوارس در آن واقع شده، علاوه بر جاذبه‌های زمستانی می‌توان به جاذبه‌های بهاری و تابستانی آن از جمله روی آوردن عشایران با گله‌های خود به مناطق حوالی آن، هوای خنک و معتدل در اوج تابستان، پوشش گیاهی و گل‌های رنگارنگ به صورت دشت‌های وسیعی از شقایقهای کوهی، گل ختمی، گون و غیره همچنین قرار گرفتن مسیرهای صعود به قله سبلان و قلل دیگر از فاصله نزدیک کمپ مجتمع و مشرف بودن آن به شهرهای سرعین، نیر، اردبیل اشاره کرد.

این مجتمع در فاز اول دارای جاده‌ای آسفالت، یک خط اسکی به طول ۱۴۰۰مترجهت آموزش و استفاده علاقه‌مندان، تله سیژ و یک باب ایستگاه کلاس‌های آموزشی، مهمانسرا، رستوران و… است که در صورت تکمیل بزرگ‌ترین پیست اسکی کشور مطابق با استانداردهای جهانی خواهد بود.

ویند کلخوران؛ دهکده‌ای طبیعی و تاریخی

این روستا دهکده‌ای سنگی با مجموعه‌ای از خانه‌های سنگی منفرد به صورت یک پدیده معماری تاریخی و باستانی استثنایی وجود دارد که شکل کنده شدن این منازل در زیر تپه‌های سنگی و رسوبی و نوع کنده شدن آن‌ها که نهایتاً منجر به آفرینش چنین آثاری شده است، در نوع خود کم نظیر است.

دهکده صخره‌ای باستانی ویند در ۵ کیلومتری جنوب و جنوب غربی سرعین و در نزدیکی جاده اردبیل – نیر قرار دارد و مناطقی که خانه‌های سنگی در آن قرار گرفته‌اند. قوردی قیه، تپه چله خانه، قره قیه و مسجدیری نامیده می‌شود.

بررسی‌های محدود و سفال‌های پراکنده در سطح و داخل خانه‌های سنگی مربوط به ادوار مختلف بوده و سفال‌هایی مربوط به دوره اشکانی، سفال‌ها و قوس‌های جناغی در کنده‌های صخره‌ای شبیه به آثار ساسانیان همچنین آثار و علائمی مربوط به دوران‌های اسلامی مانند سلجوقی، تیموری و صفوی که حکایت از استمرار استفاده از این خانه‌های سنگی در طول تاریخ دارد.

سرعین و بیله درق؛ ییلاق طبیعت گردان

این دهکده ییلاقی با آب و هوای مطبوع و دلپذیر دومین قطب توریستی منطقه سرعین می‌باشد که به سبب برخورداری از مواهب طبیعی مانند آب‌های معدنی جهت استعمال داخلی و خارجی، دره‌ای زیبا با درختان و چمنزارهای پر از گل و گیاه، کندوهای عسل که در چمنزار‌ها گسترانیده شده، جلوه و جذابیت خاصی به این دهکده بخشیده است.

وجود محل‌های اقامتی، کافه‌ها و رستوران‌هایی با تخت‌های سنتی و میز و صندلی‌های چیده شده در زیر برگ‌های درختان به صورت چتری بزرگ و سایه بانی طبیعی باعث استقبال گردشگران از جاذبه‌های این روستا می‌شود. از جاذبه‌های طبیعی این دهکده می‌توان به وجود آبشارهایی در طول مسیر رودخانه بیله درق اشاره کرد.

 

این روستا همچنین دارای غارهای بزرگ و کوچک در دل کوه‌ها و صخره‌ها هست که هرکدام از آن‌ها دارای جاذبه‌های خاص است، از میان این غارها، غاری با دهانه بزرگ و عریض که از فراز تپه بیله درق نمایان می‌باشد، مکانی طبیعی و مناسب جهت استراحت گردشگران است.