تولید مواد نانوکامپوزیتی حساس به نور برای تسریع فرایند تصفیه‌ آب

  محقق دانشگاه اراک با همکاری شرکت‌های صنایع فرش فرهی کاشان، نرمینه بافت کاشان و شرکت بخارگستر آتیه، اقدام به سنتز یک نانوکامپوزیت حساس به نور مورد استفاده در تصفیه‌ آب کردند، که می‌توان از آن در تولید پوشش‌های خود تمیزشونده و ضد میکروب بهره برد. به گزارش ایرنا، فرید میرحسینی ازمحققان این طرح گفت: […]

 

محقق دانشگاه اراک با همکاری شرکت‌های صنایع فرش فرهی کاشان، نرمینه بافت کاشان و شرکت بخارگستر آتیه، اقدام به سنتز یک نانوکامپوزیت حساس به نور مورد استفاده در تصفیه‌ آب کردند، که می‌توان از آن در تولید پوشش‌های خود تمیزشونده و ضد میکروب بهره برد.

به گزارش ایرنا، فرید میرحسینی ازمحققان این طرح گفت: این نانوکامپوزیت پلیمری که مبتنی بر اصول شیمی سبز تهیه شده، قادر است به کمک نورخورشید سرعت فرایند حذف و تخریب آلاینده‌های آلی را به‌طور قابل توجهی افزایش دهد.

وی بیان کرد: امروزه موضوع آلودگی آب در کشور به یک معضل اساسی تبدیل شده است، تصفیه‌ آب آشامیدنی و پساب‌های صنعتی پیش از رهاسازی در طبیعت، ازجمله‌ این موضوعات به شمار می‌روند، از طرفی پیش‌تصفیه‌ آب مورد استفاده در سیستم‌های تأسیسات کارخانه‌ها و مراکز صنعتی به میزان زیادی از تشکیل رسوبات آهکی و زنگ‌زدگی تجهیزات جلوگیری به عمل می‌آورد، ازاین‌رو، معرفی و توسعه‌ موادی که فرایند تصفیه و نرم‌سازی آب را تسریع می‌کنند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

میرحسینی افزود: هدف از انجام این طرح سنتز یک نانوکامپوزیت دارای خاصیت فتوکالیستی به‌منظور پیش‌تصفیه آب مورد استفاده در سیستم‌های تأسیساتی بود، در ادامه سعی بر آن شد که سیستمی را طراحی کنیم که از قابلیت همزمان جذب و تخریب فتوکاتالیستی رنگ‌دانه‌های موجود در پساب صنایع نساجی برخوردار باشد و فاکتورهای مورد نظر سازمان محیط ‌زیست را بهینه کند.

وی گفت: عدم وابستگی عملکرد این نانوکامپوزیت‌ها به pH آب، حفظ کیفیت مطلوب عملکرد علی‌رغم استفاده مکرر، کاهش اثرات مخرب زیست‌محیطی در مقایسه با سیستم‌های فعلی، بازدهی بالای این نانوکامپوزیت‌ها و حذف فرایندهای شیمیایی در تصفیه پساب‌ها، از مزایای عمده‌ استفاده از این نانوکامپوزیت‌های فتوکاتالیستی به‌شمار می‌روند.

میرحسینی با اشاره به عملکرد بهتر مواد فتوکاتالیستی در مقیاس نانومتری در مقایسه با شکل بالک این مواد گفت: همان‌گونه که به اثبات رسیده است، ابعاد نانومتری فتوکاتالیست، موجب افزایش بیش‌تر سرعت و بازدهی بالاتر فرایند تخریب آلاینده‌ها و میکروارگانیسم‌‌ها می‌گردد، به‌علاوه حضور نانوذرات فتوکاتالیستی به‌عنوان پرکننده در کامپوزیت‌ها موجب ایجاد یک سطح مناسب با بیش‌ترین ظرفیت جذب نور مرئی و متعاقب آن بهبود عملکرد آن‌‌ها را در تسریع فرایند تخریب خواهد شد.

 

این طرح در قالب رساله‌ دکتری و پایان‌نامه مورد نیاز صنعت به تأیید داوران ستاد ویژه‌ توسعه‌ فن‌آوری نانو رسیده است.