آنومالی D19 نبض حیات چادرملو

  اختلاف میان بخش معدن و سازمان حفاظت محیط‌‌زیست بار‌‌ها منجر به توقف فعالیت‌های معدنی شده یا در مقابل توانسته آسیب‌های جدی به محیط‌‌زیست وارد کند. در واقع این دو بخش بار‌‌ها در مقابل یکدیگر قرار گرفته و هر دو سعی بر آن داشته‌اند تا فعالیت‌های بخش دیگر را زیر سؤال ببرند. به گزارش معدن […]

 

اختلاف میان بخش معدن و سازمان حفاظت محیط‌‌زیست بار‌‌ها منجر به توقف فعالیت‌های معدنی شده یا در مقابل توانسته آسیب‌های جدی به محیط‌‌زیست وارد کند. در واقع این دو بخش بار‌‌ها در مقابل یکدیگر قرار گرفته و هر دو سعی بر آن داشته‌اند تا فعالیت‌های بخش دیگر را زیر سؤال ببرند.

به گزارش معدن ۲۴، این بار بهره‌برداری از آنومالی D19 توسط چادرملو و سنگ‌آهن مرکزی با مخالفت‌های محیط‌زیست روبه‌رو شده و این مخالفت‌‌‌ها توانسته بهره‌برداری از این محدوده را از سال ۸۴ تا به امروز به تعویق بیندازد. معضلی که قرار بود تا پایان سال ۹۴ حل و فصل شود، ولی نشد.

محیط زیست می‌گوید بخشی از آنومالی D19در محدوده حیات وحش قراردارد و امکان بهره‌برداری از این معدن سنگ‌آهن نیست، از طرفی سنگ آنی‌‌ها خود را متعهد می‌دانند تا شرایط زیست اندک جانداران وحشی این منطقه را فراهم سازند و به ازای محدوده تحت بهره‌برداری معدن، حریم زیستگاه جانداران این منطقه را گسترش داده و تحت حفاظت قرار دهند. اما تاکنون این اختلاف حل و فصل نشده است.

محمود نوریان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، درباره بهره‌برداری از آنومالی D19اظهار کرد: بهره‌برداری از آنومالی D19 درحال‌حاضر نیازمند مجوز محیط‌زیست است. درواقع ما با درک دغدغه‌های سازمان محیط‌زیست و تلاش برای رفع آن‌‌ها در حال انجام اقدامات لازم برای اخذ این مجوز هستیم.

وی با اشاره به این‌که آنومالی D19در مجاورت تاسیسات عظیم مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو قرار دارد، گفت: درحال‌حاضر ۳هزار نفر به صورت مستقیم در چادرملو مشغول به‌کار هستند، و بی‌شک دو برابر این تعداد اشتغال غیرمستقیم چادرملو است، اما در صورت عدم موافقت سازمان حفاظت محیط‌زیست با فعالیت در این منطقه و با توجه به رو به پایان بودن ذخیره چادرملو، این معدن تعطیل شده و تعداد زیادی بیکار خواهند شد.

سیدمحمد ابریشمی، مدیر مجتمع معدنی و صنعتی چادرملونیز می‌گوید: همان‌طور که با آغاز بهره‌برداری از معدن چادرملو در دل کویر مرکزی و در فاصله ۱۸۰ کیلومتری یزد اقدام به ایجاد بیش از ۸۰ هکتار فضای سبز کردیم و نه تنها حیات وحش منطقه را برهم نزدیم بلکه امکان امنیت بیش‌تر فراهم کردیم، اکنون نیز در صورت موافقت سازمان محیط زیست ما متعهد به ایجاد محیطی مناسب، منطبق با اکولوژی زیستی منطقه می‌شویم.

وی گفت: ۵ سال دیگر از عمر معدن چادرملو باقی مانده است. به همین دلیل از سال ۱۳۸۴ از مسؤولان کشور بار‌‌ها درخواست کرده‌ایم تا مجوز برای فعالیت در D19 صادر شود. این در حالی است که با وجود تأمین منابع مالی، بهره‌برداری از D19حداقل ۴ سال زمان نیاز دارد.

وی افزود: در صورت ارایه نشدن مجوز از سوی محیط‌ زیست برای آنو مالی D19اشتغال تعداد بسیاری از کارگرانی که در حال حاضردر معدن چادرملو و کارخانه‌های تولید کنسانتره مشغول به‌کار هستند، به خطر می‌افتد. در عین حال فعالیت یک معدن در منطقه محروم؛ آبادانی، توسعه و رفاه و امنیت را به همراه دارد.

 

در نتیجه حیات یک معدن آن هم در مناطق محروم و کم‌تر توسعه یافته موضوعی مهم خواهد بود که باید از سوی مسؤولان مورد توجه قرار گیرد. در واقع اختلاف میان بخش معدن و محیط‌ زیست نباید منجر به رکود در فعالیت‌های اقتصادی و بیکاری شاغلین شود. بلکه باید راهکارهای مناسب برای تعامل هر چه بیش‌تر دراختیار هر دو بخش قرار گیرد. امروز با توسعه فعالیت‌ها معدنی در کشورهایی همچون برزیل، استرالیا و… رعایت الزامات محیط‌زیست بیش از گذشته اهمیت پیدا کرده است. معدنکاران در کنار فعالیت خود به‌دلیل ایجاد توسعه پایدار به‌دنبال جبران خسارت‌های زیست‌محیطی هستند. معادنی هستند که در دل یک جنگل فعالیت می‌کنند اما با اقدامات زیست‌محیطی کم‌ترین آسیب را به محیط وارد می‌کنند.