قائم مقام وزیر نیرو:وزارت نیرو مصمم به اجرای برنامه‌های کلان آب است

  ستار محمودی با اعلام تشکیل ۱۲ حوضه آبریز در سال ۹۵، گفت: از اولویت‌های وزارت نیرو، عبور از پیک مصرف آب و برق در تابستان امسال است. به گزارش مهر، قائم مقام وزیر نیرو گفت: در برنامه ششم توسعه که به ۳ طرح اصلی آب، محیط زیست و صندوق‌های رفاه اجتماعی نگاه ویژه دارد […]

 

ستار محمودی با اعلام تشکیل ۱۲ حوضه آبریز در سال ۹۵، گفت: از اولویت‌های وزارت نیرو، عبور از پیک مصرف آب و برق در تابستان امسال است.

به گزارش مهر، قائم مقام وزیر نیرو گفت: در برنامه ششم توسعه که به ۳ طرح اصلی آب، محیط زیست و صندوق‌های رفاه اجتماعی نگاه ویژه دارد و بخش آب در صدر برنامه‌های ششم توسعه دیده شده و وزارت نیرو مصمم به اجرای برنامه‌های کلان آب کشور است.

قائم‌مقام وزیر نیرو، یکی از کارهای وزارت نیرو را عمل کردن به تعهدات برنامه‌ای دانست که به دولت و به سازمان برنامه و بودجه و مجلس وعده داده بود و اظهار داشت: این برنامه‌ها شامل پیاده‌سازی نظام مدیریت حوضه‌ای در حوضه‌های آبریز کشور است که از مجموع ۱۸ برنامه پیشنهادی که ۶ برنامه در سال ۹۴ پیاده‌سازی شده تشکیل می‌شود و مابقی جزو برنامه‌های سال ۹۵ خواهد بود.

محمودی پیشبرد طرح عظیم و بزرگ مدیریت و مهار آب‌های کشور و پیشبرد طرح عظیم آبرسانی به روستاهای کشور را از دیگر طرح‌های وزارت نیرو در سال ۹۴ دانست و اضافه کرد: پیشبرد طرح‌های بهداشتی فاضلاب در کشور از دیگر موارد کاری وزارت نیرو است.

وی با اشاره به این‌که در حوضه‌های آب روستایی حدود ۱٫۵ درصد رشد افراد زیر پوشش را داشتیم و به آمار ۷۹ درصد در این زمینه رسیده‌ایم، بیان داشت: در زمینه فاضلاب نیز با رشد حدود یک درصد توانستیم از ۴۰٫۵ به ۴۱٫۵ درصد سطح زیر پوشش رسیده و در برخی کلان‌شهر‌ها مانند تهران رشد قابل توجهی داشته باشیم که این رقم در کلان‌شهر تهران بین ۷ تا ۸ درصد رشد داشته است.

قائم‌مقام وزیر نیرو در خصوص مدیریت آب شهر‌ها در سال ۹۴ گفت: گام‌های بزرگی در این خصوص برداشته شده و حدود ۵۲۷ شهر که در دامنه تنش آبی قرار داشتند و ۵ شهر از مراکز استانی که جزو شهرهای بحرانی کشور بودند به‌ خوبی مدیریت شدند که توانستیم با مدیریت درست بدون این‌که در این شهر‌ها به جیره‌بندی آب برسیم، ‌این بحران را مهار کرده و تابستان را بدون تنش سپری کنیم.

این مقام مسؤول در وزارت نیرو با اشاره به اجرایی شدن طرح تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی در سال ۹۴، گفت: با اعتباراتی نزدیک به ۳ برابر سال ۹۳ وارد عرصه کار شدیم و گام‌های مؤثری را در این راستا برداشتیم که ادامه این طرح در سال ۹۵ با توجه به حدود ۳ برابر شدن بودجه این سال نسبت به سال ۹۴، ادامه خواهد یافت.

محمودی به تشریح طرح تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی پرداخت و آن را نظم و انضباط بخشی، در برداشت آب از دشت‌های کشور معرفی کرد و در ادامه به طرح احیای دریاچه ارومیه اشاره کرد و افزود: در طرح مدیریت و احیای دریاچه ارومیه اقدامات مؤثری انجام گرفت که اگر این اقدامات انجام نمی‌شد، در زمان حاضر اثری از دریاچه ارومیه باقی نمی‌ماند.

وی در خصوص طرح‌های مرتبط با آب شرب شهر‌ها با بیان این‌که حدود ۶۰۰ هزار مشترک جدید وارد چرخه آب شرب بهداشتی شده‌اند، ادامه داد: تلاش‌های وزارت نیرو برای شناساندن عرصه آب در کشور با کمک مجلس، دولت و مسؤولان ارشد نظام و تشریح مسایل بحرانی بودن منابع آب زیرزمینی سرانجام به جایی رسید که در برنامه ششم توسعه آب به صورت موضوع خاصی مد نظر قرار گرفت.

قائم مقام وزیر نیرو، اولویت‌های وزارت نیرو را در سال ۹۵، تکمیل طرح‌های نیمه تمام دانست و افزود: این برنامه‌ها شامل مدیریت آب شهر‌ها و روستاها، مدیریت شبکه‌های برق شهری و روستایی، عبور از پیک مصرف آب و برق در تابستان سال ۹۵ است و در ادامه با اشاره به مدیریت حوضه‌های آبریز کشور گفت: حداقل ۱۲ حوضه آبریز در سال ۹۵ تشکیل خواهیم داد تا بتوانیم مدیریت مشارکتی با ذی‌نفعان در عرصه آبی را ایجاد کنیم.

 

وی با اشاره به این‌که در عرصه تعادل بخشی گام‌های بعدی را در سال ۹۵ برمی‌داریم، نظام اندازه‌گیری و تحویل حجمی آب را از اولویت‌های دیگر وزارت نیرو در سال ۹۵ دانست و ادامه داد: نصب کنتور بر روی چاه‌های کشاورزی و استفاده از کنتورهای هوشمند و دو منظوره می‌تواند ما را در مدیریت بهتر منابع آبی یاری کند.