نیاز ۵۵ میلیارد دلاری پتروشیمی برای سرمایه‌گذاری

  مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: ایران نیازمند حدود ۵۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری جدید در صنعت پتروشیمی است. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی مرضیه شاهدایی در حاشیه کنفرانس اقتصادی ایران و آلمان در برلین در یک نشست مطبوعاتی با تأکید بر این که ایران نیازمند حدود ٥٥ […]

 

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: ایران نیازمند حدود ۵۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری جدید در صنعت پتروشیمی است.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی مرضیه شاهدایی در حاشیه کنفرانس اقتصادی ایران و آلمان در برلین در یک نشست مطبوعاتی با تأکید بر این که ایران نیازمند حدود ٥٥ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری جدید در صنعت پتروشیمی است، اظهار داشت: ایران و آلمان در گذشته، حتی در زمان تحریم‌ها روابط بسیار خوبی داشتند، بیش‌تر تجهیزات خریداری شده و لایسنس‌های در صنعت پتروشیمی ایران از شرکت‌های آلمانی بوده است.

معاون وزیر نفت افزود: انتظار داریم که سازندگان و شرکت‌های آلمانی با توجه به فرصت‌های خوبی که برای صنعت پتروشیمی در ایران وجود ‏دارد، فعالیت خود را از سرگیرند و در کشور ما سرمایه‌گذاری کنند.

وی گفت: امیدواریم که در کنفرانسی که به‌زودی برگزار ‏می‌شود، راه‌حل‌های خوبی برای مسایل مربوط به فاینانس و سرمایه‌گذاری پیدا کنیم.

شاهدایی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر این که آیا میان ایران و کشورهای عربی در زمینه پتروشیمی رقابت وجود دارد، ‏گفت: ایران نسبت به کشورهای عربی مزیت‌های بهتری دارد، عربستان فقط خوراک مایع و قطر فقط خوراک گاز دارد.

وی ادامه داد: قطر همه ‏خوراک گاز خود را برای تولید انرژی مصرف می‌کند و خوراکی برای پتروشیمی ندارد، اما در ایران ما مقدار زیادی گاز و ‏انواع خوراک‌های مایع داریم که خیلی از آن‌ها اکنون صادر می‌شوند و خوراک‌های مطلوبی برای صنعت پتروشیمی ‏هستند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی همچنین به نیروی کار جوان تحصیل کرده و متخصص و نیز پیمانکارهای ‏مجرب که در داخل کشور رشد کرده‌اند و آماده کار هستند، به عنوان قابلیت‌های دیگر ایران اشاره کرد.

شاهدایی گفت: سازندگان و کارخانه‌هایی در ایران وجود دارند که ‏تجربه خوبی در ساخت تجهیزات صنعت پتروشیمی دارند و مزیت‌های ایران نسبت به کشورهای همسایه به شمار می‌روند. ‏

وی در ادامه در پاسخ به خبرنگاری درباره روابط ایران و ژاپن در زمینه پتروشیمی گفت: ما در دو دهه پیش روابط بسیار مطلوبی با ژاپن ‏داشتیم، ژاپن در سال ١٩٩٩ در زمان جنگ، ایران را ترک کرد و ما را تنها گذاشت و ما به تنهایی مجتمع پتروشیمی بندر ‏امام (پروژه ایران و ژاپن) را تکمیل کردیم، اما در دو دهه گذشته در خرید لایسنس‌ها و دیگر نوع قرارداد‌ها روابط خوبی با ‏شرکت‌های ژاپنی در زمینه صنایع پتروشیمی و نفت و گاز برقرار کرده‌ایم و امیدواریم که همکاری‌های خود را با شرکت‌های ژاپنی ‏همچون گذشته ادامه دهیم.

در این کنفرانس مطبوعاتی که پیش از آغاز نشست طرف‌های ایرانی و آلمانی برگزار شد، بورکهارد دامن، معاون رییس اتحادیه بازرگانی خاور نزدیک و میانه آلمان (نوموف) با تأکید بر ‏علاقه‌مندی شرکت‌های آلمانی به تجارت و سرمایه‌گذاری در ایران، گفت: عنصری که اکنون باید بر آن تمرکز ‏داشته باشیم، مسأله تأمین فاینانس و نیاز به احیای پوشش بیمه‌ای هرمس است. ‏

وی افزود: احیای پوشش بیمه‌ای هرمس به پرداخت بدهی‌های سابق به همراه میزان بهره آن به دلیل تأخیر در پرداخت، بستگی دارد. ‏برای تأمین فاینانس پروژه‌های بزرگ متعدد ما نیازمند احیای پوشش بیمه‌ای هرمس هستیم.

 

دامن در ادامه ابراز امیدواری کرد که مسأله احیای پوشش بیمه‌ای هرمس بتواند در جریان سفر ماه مه زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد و انرژی و ‏معاون صدراعظم آلمان به ایران حل و فصل شود.