توافق انصارا… و عربستان برای توقف تدریجی جنگ در یمن

    سخنگوی انصارا… یمن از توافق با عربستان برای ادامه آتش‌بس در طول نوار مرزی و توقف درگیری‌ها در برخی استان‌ها و جبهه‌های داخلی خبر داد. روزنامه الاخبار نیز با اعلام این خبر تأکید کرد دو طرف به ساختار اولیه‌ای برای توقف فراگیر جنگ در یمن دست یافته‌اند که حملات هوایی را نیز شامل […]

    سخنگوی انصارا… یمن از توافق با عربستان برای ادامه آتش‌بس در طول نوار مرزی و توقف درگیری‌ها در برخی استان‌ها و جبهه‌های داخلی خبر داد. روزنامه الاخبار نیز با اعلام این خبر تأکید کرد دو طرف به ساختار اولیه‌ای برای توقف فراگیر جنگ در یمن دست یافته‌اند که حملات هوایی را نیز شامل می‌شود.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه مستقل رأی‌الیوم، محمد عبدالسلام، سخنگوی انصارا… یمن در بیانیه‌ای در صفحه خود در پایگاه اجتماعی فیس‌بوک، نوشت: توافق با ادامه آتش‌بس در طول نوار مرزی یمن با عربستان و توقف درگیری‌ها در برخی استان‌ها و جبهه‌های داخلی در راستای تفاهم‌های اولیه‌ای است که به توقف فراگیر عملیات نظامی در کشور و گشودن افق‌های واضحی برای ورود به مذاکرات سیاسی یمنی کمک می‌کند؛ مذاکراتی که ۱۸ آوریل (۳۰ فروردین) با نظارت سازمان ملل در کویت برگزار می‌شود.

وی افزود: آتش‌بس در نوار مرزی شامل جبهه «میدی» از توابع استان «حجه» در شمال غرب کشور نیز می‌شود. آتش‌بس قبلی شامل این جبهه نبود.

عبدالسلام گفت: توقف عملیات نظامی در برخی استان‌ها به عنوان گام نخست و همزمان با پایان تشدید درگیری‌ها در بقیه محور‌ها است و در نهایت به توقف کامل جنگ منجر خواهد شد.

وی افزود: همچنین با تکمیل پرونده مفقودشدگان و اسرا و جمع‌آوری بیانات درباره آن‌‌ها توافق شده است. عبدالسلام مکانی را که این تفاهم‌‌ها در آن‌جا صورت گرفته ذکر نکرد.

عبدالسلام همچنین زمان اجرای آتش‌بس توافق شده با عربستان را ذکر نکرد. این درحالی است که پیشتر سازمان ملل ۱۰ آوریل را زمان جرای آتش بس در این کشور جنگ زده اعلام کرد.

اخیراً عربستان و انصارا… با آتش‌بس مرزی توافق کردند که از شدت درگیری‌ها در مرزهای دو کشور کاست. همچنین مسؤولان ارشد عربستانی از جمله وزیر خارجه و وزیر دفاع این کشور مدعی شده بودند که هیأتی از انصارا… برای بررسی آتش‌بس در ریاض حضور دارد.

از سوی دیگر، روزنامه الاخبار لبنان نوشت که جنبش انصارا… و ریاض به ساختار اولیه‌ای برای توقف فراگیر جنگ دست یافته‌اند که شامل توقف تدریجی عملیات نظامی در جبهه‌های داخلی است و حملات هوایی را نیز دربرمی‌گیرد. همچنین این اقدام با ادامه آتش‌بس مرزی و ازسرگیری تحویل اسرای دو طرف صورت می‌گیرد.

به نوشته این روزنامه این توافق طی مذاکراتی در منطقه مرزی میان عربستان و یمن بین هیأت انصارا… با ریاست عبدالسلام و هیأت عربستانی صورت گرفت.

به نوشته الاخبار، گام اول این توافق توقف عملیات نظامی در استان‌های «تعز، مأرب و الجوف» است.

همچنین این توافق حل اوضاع در استان تعز به صورت ویژه را شامل می‌شود.

 

منابع اگاه یمنی نیز احتمال دادند که نیروهای وابسته به ائتلاف عربستان در راستای توافق مذکور از شهر تعز خارج شوند. به گفته این منابع، احتمالاً فراخواندن حمودالمخلافی، فرمانده نیروهای متجاوز در تعز به ریاض در راستای همین توافق باشد.