ممنوعیت مبادلات مالی سنگاپور با ایران لغو شد

  رگولاتور مالی سنگاپور اعلام کرد این کشور از ۲۸ ژانویه ممنوعیت مبادلات مالی با دولت و مؤسسات مالی ایرانی را لغو کرده است. به گزارش ایسنا، ممنوعیت مبادلات مالی سنگاپور از ۱۸ ژوئن ۲۰۱۲ به دنبال وضع تحریم‌های غربی علیه برنامه هسته‌ای ایران به اجرا در آمد و تحت آن اشخاص و مؤسسات مالی […]

 

رگولاتور مالی سنگاپور اعلام کرد این کشور از ۲۸ ژانویه ممنوعیت مبادلات مالی با دولت و مؤسسات مالی ایرانی را لغو کرده است.

به گزارش ایسنا، ممنوعیت مبادلات مالی سنگاپور از ۱۸ ژوئن ۲۰۱۲ به دنبال وضع تحریم‌های غربی علیه برنامه هسته‌ای ایران به اجرا در آمد و تحت آن اشخاص و مؤسسات مالی این کشور اجازه تجارت با دولت، بانک مرکزی، مؤسسات مالی ایرانی و شعبه یا زیرمجموعه‌های آن‌ها را نداشتند.

همچنین وزارت خارجه سنگاپور در ژانویه سال ۲۰۱۲ شرکت‌های این کشور را تشویق کرد به تحریم‌های آمریکا علیه اشخاص و شرکت‌های معامله‌کننده با ایران به دقت توجه کنند با این همه تحریم‌های آمریکا فراتر از تحریم‌های سازمان ملل بود و در داخل خود این کشور اجرایی نبود.

سنگاپور با ظرفیت پالایش روزانه حدود ۱٫۳ میلیون بشکه نفت، یکی از قطب‌های بزرگ تجارت و پالایش نفت به‌شمار می‌رود و صنعت نفت حداکثر ۵ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد.

این کشور همچنین بزرگ‌‌ترین بازار نفت کوره در جهان از نظر حجم بوده و برای ۶ درصد از کل واردات نفت کوره خود در فاصله سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ به ایران متکی بوده است.

پس از گذشت بیش از یک سال که سنگاپور واردات نفت از ایران نداشت، نفت کوره مجدداً در آوریل سال ۲۰۱۲ به این کشور وارد شد. پیش از آن، سنگاپور ۳۶۲ هزار و ۴۴۸ تن نفت کوره در هفته منتهی به ۹ فوریه ۲۰۱۱ از ایران وارد کرده بود.

پیش از این‌که تحریم‌ها تشدید شوند سنگاپور در ۶ ماه اول سال ۲۰۱۲ حدود ۸۲۶ هزار تن نفت کوره وارد کرده بود.

طبق آمار رسمی، سنگاپور ۱٫۸ میلیون تن میعانات ایرانی در فاصله ژوییه ۲۰۰۶ تا مه سال ۲۰۱۲ و همچنین ۹۴۴ هزار تن نفت خام ایرانی در فاصله اوت سال ۲۰۰۶ تا آوریل ۲۰۱۲ وارد کرده بود.

براساس گزارش پلاتس، برداشتن تحریم‌های سنگاپور در پی اجرایی شدن برجام و لغو ممنوعیت‌های آمریکا و اتحادیه اروپا در ۱۶ ژانویه صورت می‌گیرد.

ژاپن در ۲۲ ژانویه تحریم‌های کلیدی علیه ایران از جمله ممنوعیت سرمایه‌گذاری‌های جدید در بخش نفت و گاز با استفاده از اعتبار صادرات را لغو کرد. با لغو تحریم‌های ایران شرکت‌های بیمه ژاپنی قادر خواهند بود معاملات تجاری با ایران انجام دهند. ژاپن علاوه بر این می‌تواند سرمایه‌گذاری‌های جدید در بخش نفت و گاز ایران انجام دهد. دولت کره جنوبی هم یکشنبه هفته گذشته رفع تحریم‌ها علیه ایران را اعلام کرد و نهادهایی دولتی مسؤول محدودیت‌های بازرگانی و سرمایه‌گذاری شامل وزارت استراتژی و دارایی، وزارت امور خارجه، وزارت بازرگانی، صنعت و انرژی و بانک کره با برگزاری کنفرانس خبری اعلام کردند محدودیت‌ها علیه صادرات و واردات با ایران برداشته خواهند شد.