رویدادهای نجومی سال ۱۳۹۵ خورشیدی

  مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: دو خورشید گرفتگی حلقوی و ۳ ماه گرفتگی نیم سایه (خسوف غیرمریی) از مهم‌ترین رخدادهای آسمانی سال ۹۵ هستند، هر چند ایران جزو مناطق قابل مشاهده گرفت‌های مذکور نیست. مهندس مسعود عتیقی در گفت‌وگو با ایرنا گفت: دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۵، یک گذر نادر از سیاره تیزپای تیر […]

 

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: دو خورشید گرفتگی حلقوی و ۳ ماه گرفتگی نیم سایه (خسوف غیرمریی) از مهم‌ترین رخدادهای آسمانی سال ۹۵ هستند، هر چند ایران جزو مناطق قابل مشاهده گرفت‌های مذکور نیست.

مهندس مسعود عتیقی در گفت‌وگو با ایرنا گفت: دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۵، یک گذر نادر از سیاره تیزپای تیر از مقابل خورشید واقع می‌شود.

وی با اشاره به این‌که در این زمان سیاره تیر، مستقیماً بین زمین و خورشید در فضا جابه‌جا می‌شود، گفت: لازم است رصدگران با تلسکوپ‌های مجهز به فیلتر مخصوص رصد خورشید برای مشاهده این پدیده اقدام کنند.

عتیقی ادامه داد: با توجه به تکرار نشدن واقعه گذر سیاره تیر تا سال ۱۴۹۶ خورشیدی، بهتر است شیفتگان آسمان این فرصت را از دست ندهند؛ رصد ابتدای این رخداد در کشور ما امکان‌پذیر است و ادامه این پدیده با غروب خورشید در ایران همراه خواهد بود.

انقلاب تابستانی

وی ادامه داد: ۳:۴ دقیقه بامداد روز اول تابستان، خورشید در وضعیت انقلاب تابستانی قرار می‌گیرد. در این زمان در حالی که تابستان در نیمکره شمالی آغاز می‌شود، ساکنان نیمکره جنوبی در ابتدای فصل سرد زمستان قرار می‌گیرند.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: پنجشنبه ۲۱ مرداد بارش شهابی پرساووشی روی می‌دهد و این بهترین بارش سالیانه است که رخ می‌دهد.

عتیقی بهترین شرایط زمانی برای رصد را در این تاریخ عنوان کرد و گفت: انتظار می‌رود بین ۶۰ تا ۹۰ شهاب در این ساعت مشاهده شود.

وی ادامه داد: شنبه ششم شهریور ۹۵ ساعت ۲:۳۰ دقیقه بامداد ملکه آسمان سیاره ناهید در نیمه شب جدایی به اندازه ۴ دقیقه کمان با سیاره برجیس خواهد داشت و این کم‌ترین فاصله زاویه بین دوسیاره و قابل مشاهده با چشم غیرمسلح است.

به گفته مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، انتظار می‌رود در شامگاه ۶ شهریور این دو جرم را به اندازه‌ای به هم نزدیک ببینیم که برای تفکیک و عکسبرداری از آن‌ها به دوربین دو چشمی نجومی یا تلسکوپ نیاز داشته باشیم.

عتیقی خاطرنشان‌کرد: در روز پنجشنبه ۱۱ مرداد خورشید گرفتگی حلقوی در انتظار ساکنان شرق سواحل آفریقای مرکزی، گابن، کنگو، تانزانیا و ماداگاسکار است و این خورشید گرفتگی در اقیانوس هند پایان می‌یابد.

وی افزود: این گرفت ساعت ۸:۹ دقیقه صبح آغاز می‌شود ولی در ایران قابل مشاهده نیست.

به گفته وی، در روز جمعه ۲۶ شهریور باز هم خسوف غیرمریی یا همان ماه گرفتگی نیمسایه در ساعت ۱۷:۵۵ دقیقه به وقت جهانی رخ خواهد داد.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: در روز پنجشنبه اول مهر ساعت ۱۷:۵۱ دقیقه، پاییز در نیمکره شمالی آغاز و همزمان فصل شکوفه بهار در نیمکره جنوبی از راه می‌رسد.

عتیقی گفت: در این موقع از سال، مرکز خورشید به نقطه اعتدال پاییزی منطبق می‌شود و خورشید بر استوا به‌طور کامل عمود می‌تابد و طول شب و روز در کره زمین با هم برابر است.

وی ادامه داد: پنجشنبه ۲۲ مهر، یکی از وقایع جذاب ۹۵ در ساعت ۲۱:۳۴ دقیقه به وقت کشور رخ می‌دهد.

به گفته عتیقی، در این واقعه سیارک « آدورا ۲۶۸»، ستاره پرنور دل شیر (قلب الاسد) را که با چشم غیرمسلح در آسمان اکثر نقاط، حتی شهرهای بزرگ قابل مشاهده است در پشت خود مخفی می‌کند و یک اختفای جذاب از یک ستاره پرنور در پشت یک سیارک مشاهده می‌شود. امکان عکسبرداری و کارهای پژوهشی از این واقعه وجود دارد.

عتیقی ادامه داد: در روز دوشنبه ۲۴ آبان پدیده ابرماه را خواهیم داشت؛ در این تاریخ ساعت ۱۷:۲۲دقیقه ماه به وضعیت بدر می‌رسد و حدود دو و نیم ساعت بعد به کم‌ترین فاصله با زمین رسیده و تنها ۳۵۶ هزار و ۵۳۶ کیلومتر با زمین فاصله خواهد داشت.

وی افزود: زمانی که ماه این مقدار به زمین نزدیک شود، انتطار می‌رود دامنه جزر و مد اقیانوس‌ها در این زمان بالا رود.

به گفته مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، در روز چهارشنبه اول دیماه ساعت ۱۴: ۱۴ دقیقه زمستان در نیمکره شمالی از راه می‌رسد .

عتیقی ادامه داد: در این روز خورشید به نیمکره شمالی مایل می‌تابد و به دلیل کمان کوچکی که در طول روز در آسمان جنوبی طی می‌کند، مدت زمان گرم شدن نیمکره شمالی کوتاه و در نتیجه فصل سرما از راه می‌رسد.

سال ۹۵، سال گرفت‌های نیمسایه ماه

وی با اشاره به این که سال ۹۵ را باید سال ماه گرفتگی‌های نیمسایه (خسوف غیرقابل مشاهده) نامید، گفت: ماه گرفتگی و باز هم از نوع نیمسایه در اول دی‌ماه به وقوع می‌پیوندد. این گرفت ساعت ۱۸:۵۵ دقیقه و در مناطق جنوب شرق آمریکا، اقیانوس اطلس، اروپا و غرب آسیا رخ خواهد داد.

عتیقی ادامه داد: در روز یکشنبه ۸ اسفند خورشید گرفتگی حلقوی رخ می‌دهد. ساکنان جنوب کشورهای شیلی و آرژانتین و جنوب اقیانوس اطلس در قاره امریکا و کشورهای آنگولا و کنگو در قاره آفریقا این پدیده را مشاهده خواهند کرد.

 

وی افزود: این گرفت زمانی حاصل می‌شود که ماه در اوج زمینی قرار دارد و نمی‌تواند خورشید را به‌طور کامل بپوشاند. جنوب کشور آمریکا و جنوب غرب آفریقا این گرفت را به صورت جزیی مشاهده خواهند کرد. این گرفت در ایران قابل مشاهده نیست.