بهای طلا تقویت شد

    به دنبال انتشار متن مذاکرات نشست اخیر فدرال رزرو آمریکا قیمت طلا در آخرین روز هفته گذشته در بازارهای جهانی با افزایش نسبی روبه‌رو شده است. به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، متن مذاکرات نشست ماه مارس فدرال رزرو آمریکا نشان می‌دهد که رویکرد محتاطانه‌ای از سوی مقام‌های ارشد بانک مرکزی آمریکا […]

 

 

به دنبال انتشار متن مذاکرات نشست اخیر فدرال رزرو آمریکا قیمت طلا در آخرین روز هفته گذشته در بازارهای جهانی با افزایش نسبی روبه‌رو شده است.

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، متن مذاکرات نشست ماه مارس فدرال رزرو آمریکا نشان می‌دهد که رویکرد محتاطانه‌ای از سوی مقام‌های ارشد بانک مرکزی آمریکا برای افزایش نرخ بهره طی ماه‌های آینده اتخاذ شده است.

بر اساس این گزارش انتشار متن مذاکرات نشست فدرال رزرو آمریکا موجب افزایش قیمت طلا شده است ولی این افزایش تحت تأثیر رشد شاخص سهام در بازارهای بین‌المللی قرار داشته و چندان زیاد نبوده است.

در واقع رشد شاخص سهام مانع از افزایش چشمگیر قیمت طلا شده است. متن مذاکرات نشست ماه مارس نشان می‌دهد که مقام‌های فدرال رزرو آمریکا درباره لزوم افزایش نرخ بهره در نشست آوریل بحث و تبادل نظر کرده‌اند.

در بین مقام‌های ارشد فدرال رزرو آمریکا اجماع کلی درباره اتخاذ رویکرد محتاطانه برای افزایش نرخ بهره با توجه به اوضاع نگران کننده اقتصاد جهانی و نوسانات شاخص سهام در بازارهای بین‌المللی وجود داشته است.

به نظر می‌رسد که فدرال رزرو آمریکا تا پایان امسال تنها دو بار نرخ بهره را افزایش خواهد داد. فدرال رزرو آمریکا در نشست دسامبر برای نخستین بار در ۱۰ سال گذشته نرخ بهره را افزایش داده است.

قیمت هر اونس طلا در این روز با ۰٫۴ درصد افزایش به بیش از ۱۲۲۹ دلار رسیده است. قیمت طلا هم با کاهش ۰٫۷ درصدی روبه‌رو شده بود. قیمت طلا در ۳ ماه نخست امسال بیش از ۱۶ درصد افزایش یافت که این میزان رشد در ۳۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

جیمز استیل تحلیلگر ارشد مؤسسه مالی اچ‌اس‌بی‌سی تأکید کرد: افزایش شاخص سهام در بازارهای بین‌المللی فشار زیادی را بر قیمت طلا وارد می‌کند و این احتمال وجود دارد که قیمت طلا با کاهش بیش‌تری روبه‌رو شود. البته از سوی دیگر تأخیر بیش‌تر در افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا می‌تواند برای قیمت طلا مثبت باشد.

قیمت طلا به شدت در برابر نوسانات نرخ بهره و ارزش دلار آمریکا حساس است و مرتباً تغییر می‌کند. میزان ذخایر طلای صندوق اس‌پی‌دی آر نیز روز چهارشنبه گذشته با ۰٫۵۱ درصد افزایش به بیش از ۸۱۹ تن رسیده است.

 

این نخستین افزایش ذخایر طلای این صندوق در دو هفته اخیر به شمار می‌رود.