نگاهی به رتبه‌بندی شرکت‌های بورسی

  رتبه‌بندی شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران، براساس امتیاز کیفیت افشا و اطلاع‌رسانی برای دوره دوازده‌ ماهه منتهی به پایان اسفند ماه ۹۴ اعلام شد. به گزارش فارس، تازه‌‌ترین اطلاعات دریافتی از اداره نظارت بر ناشران بورسی سازمان بورس و اوراق بهادار حاکی از انتشار رتبه‌بندی شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران، […]

 

رتبه‌بندی شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران، براساس امتیاز کیفیت افشا و اطلاع‌رسانی برای دوره دوازده‌ ماهه منتهی به پایان اسفند ماه ۹۴ اعلام شد.

به گزارش فارس، تازه‌‌ترین اطلاعات دریافتی از اداره نظارت بر ناشران بورسی سازمان بورس و اوراق بهادار حاکی از انتشار رتبه‌بندی شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران، براساس امتیاز کیفیت افشا و اطلاع‌رسانی برای دوره ۱۲ ماه منتهی به پایان اسفند ماه ۹۴دارد.

سازمان بورس معیار و امتیاز رتبه‌بندی کلیه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار را براساس وضعیت اطلاع‌رسانی آن‌‌ها از نظر قابلیت اتکاء و به‌موقع بودن ارسال اطلاعات محاسبه کرده است.

بر این اساس در این گزارش، معیار به ‌موقع بودن بر اساس زمان ارسال اطلاعات توسط شرکت از جمله پیش‌بینی‌ درآمد هر سهم، صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای حسابرسی‌نشده، صورت‌وضعیت پرتفوی، اظهارنظرهای حسابرس نسبت به پیش‌بینی درآمد هر سهم اولیه و ۶ماهه و صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای ۶ماهه، صورت‌های مالی حسابرسی‌نشده و شده پایان دوره مالی و برنامه ‌زمان‌بندی پرداخت سود سهامداران در مقاطع تعیین‌شده در دستورالعمل افشای اطلاعات و با لحاظ نمودن میزان تأخیر در ارسال اطلاعات، مورد محاسبه قرار گرفته است.

گفتنی است، میزان نوسانات و تغییرات در پیش‌بینی‌های ارسالی شرکت‌های بورسی و همچنین تفاوت‌های میان مبالغ پیش‌بینی شده و عملکرد واقعی حسابرسی شده معیار قابلیت اتکاء در این محاسبات بوده است.

سازمان بورس اعلام کرده از آن‌جا که شرکت‌های سرمایه‌گذاری براساس دستورالعمل‌های جدید، ملزم به ارایه پیش‌بینی درآمد هر سهم نیست، لذا امتیاز مربوط به این شرکت‌ها به‌طور جداگانه مورد محاسبه قرار گرفته و اطلاعات مقایسه‌ای مربوط به این شرکت‌ها تنها نسبت به سایر شرکت‌های سرمایه‌گذاری‌ ارایه شده است.

شایان ذکر است، از میان ۲۹۸ شرکت مورد بررسی رتبه‌های اول تا سوم از لحاظ به موقع بودن و قابلیت اتکاء اطلاعات ارسالی به لابراتورهای سینا، فرآورده‌های تزریقی ایران و موتورسازان تراکتور‌سازی ایران اختصاص یافته است.

شرکت‌های داروسازی امین، رینگ‌سازی مشهد، بانک انصار، معدنی املاح ایران، باما، گروه سرمایه‌گذاری مسکن و صنایع پتروشیمی کرمانشاه رتبه‌های چهارم تا دهم را به نام خود ثبت کردند.

از سوی دیگر شرکت‌های کاشی اصفهان، پالایش نفت تبریز، پارس الکتریک، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت اصفهان، بانک پارسیان، تولیدی لنت ترمز ایران، پارس پامچال، پست بانک ایران و سیمان کارون به ترتیب پایین‌‌ترین رتبه‌بندی به لحاظ کیفیت شفافیت اطلاع‌رسانی به خود اختصاص داده‌اند.

همچنین از شرکت‌های هلدینگ مجموعه‌هایی همچون گروه سرمایه‌گذاری مسکن، سرمایه‌گذاری سایپا، گروه دارویی سبحان، سرمایه‌گذاری صنعت نفت و سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی رتبه‌های اول تا پنجم را به خود اختصاص دادند.

 

این در حالی است که در میان شرکت‌های سرمایه‌گذاری مورد بررسی، شرکت‌های سرمایه‌گذاری پردیس، سرمایه‌گذاری بهمن، سرمایه‌گذاری توسعه ملی، سرمایه‌گذاری سپه و سرمایه‌گذاری نیرو رتبه نخست تا پنجم را از آن خود کردند.