دیابت عامل ۱٫۵ میلیون مرگ در سال

  دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی بهداشت(۷ آوریل ۲۰۱۶ برابر با ۱۹ فروردین ماه جاری) گفت: با وجود آن که ابزارهای پیشگیری و درمان دیابت وجود دارد، این بیماری سالانه موجب حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار مرگ می‌شود. به گزارش تسنیم، متن کامل پیام بان‌کی‌مون به شرح زیر […]

 

دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی بهداشت(۷ آوریل ۲۰۱۶ برابر با ۱۹ فروردین ماه جاری) گفت: با وجود آن که ابزارهای پیشگیری و درمان دیابت وجود دارد، این بیماری سالانه موجب حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار مرگ می‌شود.

به گزارش تسنیم، متن کامل پیام بان‌کی‌مون به شرح زیر است: «دیابت بیماری دیرینه‌ای است که تلفات فزاینده‌ای را در دنیای امروزی می‌‌گیرد. تعداد ۱۰۸ میلیون بزرگسال در ۱۹۸۰با دیابت زندگی می‌‌کردند. این تعداد به ۴۲۲ میلیون یعنی ۸٫۵ درصد بزرگسالان در ۲۰۱۴ افزایش یافت که نمایانگر رشدی جهانی در عوامل خطر مانند اضافه وزن یا چاقی است. با وجود آن که ما ابزارهای پیشگیری و درمان دیابت را داریم، این بیماری در حال حاضر موجب حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزارمرگ در سال می‌‌شود. قند خون بالا باعث دو میلیون و ۲۰۰ هزارمرگ بیش‌تر می‌‌شود.

سازمان جهانی بهداشت امسال اولین گزارش جهانی دیابت را منتشر و با ترسیم مقیاس مشکل، راه‌‌هایی را برای تغییر روندهای موجود پیشنهاد کرده است. بار بیماری دیابت در داخل و مابین کشور‌ها به‌طور برابر تقسیم نمی‌‌شود. مردم کشورهای با درآمد پایین و متوسط، به شکل نامتناسبی تحت تأثیر هستند، اما هرکجا که فقر را بیابیم، بیماری و مرگ زودرس را نیز می‌یابیم.

دیابت از طریق هزینه‌های درمانی افزایش یافته و حقوق از دست رفته، نظام سلامت و اقتصاد کشور‌ها را تحت تأثیر قرار می‌‌دهد. رهبران جهان در ۲۰۱۱ پذیرفتند که بیماری‌های غیرمسری از جمله دیابت، چالش عمده‌ای در برابر دستیابی به توسعه پایدار است. دولت‌‌‌ها سال گذشته آرمان‌های توسعه پایدار را اتخاذ کردند که شامل هدف کاهش مرگ زودرس ناشی از بیماری‌های غیرمسری تا یک سوم است.

ما می‌توانیم از طریق ترویج و اتخاذ شیوه‌های سالم‌تر زندگی خصوصاً در میان جوانان، گسترش و تأثیر دیابت را محدود کنیم. این امر شامل مصرف غذاهای بهتر و فعالیت فیزیکی است. همچنین باید تشخیص دیابت و دسترسی به داروهایی مانند انسولین را بهبود بخشیم. دولت‌ها، ارایه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی، افراد دارای دیابت، جامعه مدنی، تولیدکنندگان غذا، تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان دارو و فن آوری همگی باید در تغییر وضعیت موجود مشارکت کنند.

در روز جهانی بهداشت، اجازه دهید همگی متعهد شویم تا با همکاری یکدیگر رشد دیابت را متوقف کنیم و زندگی کسانی را بهبود بخشیم که با این بیماری خطرناک اما قابل پیشگیری و درمان زندگی می‌کنند».