سعید لیلاز:پیش‌بینی رشد تولید خودرو تا ۱۵ درصد

  یک کارشناس اقتصاد سیاسی از تولید ۱۵ درصد انواع خودرو در کشور خبر داد گفت: خودروسازان کشور در سال جاری حداکثر یک میلیون و ۱۰۰ هزار دستگاه انواع خودرو به تولید خواهند رساند چون برای بیش از این تعداد بازاری وجود ندارد. سعید لیلاز با اشاره به استراتژی خودروسازان در قبال بازار طی سال […]

 

یک کارشناس اقتصاد سیاسی از تولید ۱۵ درصد انواع خودرو در کشور خبر داد گفت: خودروسازان کشور در سال جاری حداکثر یک میلیون و ۱۰۰ هزار دستگاه انواع خودرو به تولید خواهند رساند چون برای بیش از این تعداد بازاری وجود ندارد.

سعید لیلاز با اشاره به استراتژی خودروسازان در قبال بازار طی سال جاری گفت: به نظر می‌رسد با توجه به افزایش قدرت خرید مردم، که از طریق رشد اقتصادی ۵ درصدی و کاهش تورم در محدوده ۱۰ درصدی، محقق می‌شود، مردم بتوانند به منظور رفع نیازشان خودرو صفر کیلومتر خریداری کنند. این موضوع سبب خواهد شد تا تولید خودرو در ایران حدود ۱۵ درصد افزایش یابد و به حداکثر یک میلیون و ۱۰۰ هزار دستگاه درسال برسد.

این کارشناس اقتصاد سیاسی افزود: با توجه به سقف نیاز بازار خودرو ایران به یک میلیون ۱۰۰ هزار دستگاه در سال جاری به نظر می‌رسد هرگونه تلاش برای افزایش تولید خودرو در بالاتر از این سقف، با پر شدن پارکینگ‌‌‌ها مصادف خواهد شد.

او گفت: شرکای جدید خودروسازان قادر نخواهند بود سقف بازار را تغییر دهند چرا که ورود هر نوع محصول بر اساس قراردادهای جدید با خروج محصولات قدیمی مواجه خواهد شد از این رو نمی‌توان گفت که قراردادهای جدید غیراقتصادی است یا این‌که منجر به پر شدن پارکینگ‌‌ها می‌شود.

 

لیلاز در خصوص قیمت خودرو در سال ۹۵ گفت: اگر خودروسازان بتوانند با کاهش هزینه‌های تولید که از محل لغو تحریم‌ها صورت می‌گیرد، بر قیمت‌های کنونی خود اضافه نکنند با فروش راحت‌تری روبه‌رو می‌شوند بنابراین کار عاقلانه این است که از هزینه‌های اضافی خود بکاهند و به اندازه تورم افزایش قیمت داشته باشند که در این صورت بهانه‌ای به دست نهادهای ناظر بر قیمت نخواهند داد.