آزادسازی قیمت آب‌وبرق شرط پایان خصوصی‌سازی

  رییس سازمان خصوصی‌سازی گفت: یکی از مشکلات پیش روی این سازمان برای پایان واگذاری‌ها در سال جاری موضوع آزادسازی قیمت آب‌وبرق است تا بتوانیم برخی از شرکت‌های این حوزه را واگذار کنیم و تا زمانی که این موانع برداشته نشود خصوصی‌سازی در کشور ادامه خواهد داشت. به گزارش تسنیم، علی اشرف پوری عبدا… حسینی […]

 

رییس سازمان خصوصی‌سازی گفت: یکی از مشکلات پیش روی این سازمان برای پایان واگذاری‌ها در سال جاری موضوع آزادسازی قیمت آب‌وبرق است تا بتوانیم برخی از شرکت‌های این حوزه را واگذار کنیم و تا زمانی که این موانع برداشته نشود خصوصی‌سازی در کشور ادامه خواهد داشت.

به گزارش تسنیم، علی اشرف پوری عبدا… حسینی با بیان این‌که در سال گذشته قرار بود ۱۸۱۰۰ میلیارد تومان از محل واگذاری‌ها به خزانه دولت واریز شود که ۱۱۳۰۰ میلیارد تومان محقق شد، گفت: همچنین نام ۱۲۰ شرکت در فهرست واگذاری‌های سال گذشته قرار داشت که حدود ۳۰ شرکت واگذار شد.

رییس کل سازمان خصوصی‌سازی با بیان این‌که امیدواریم در سال ۹۵ و در دوران پساتحریم شاهد شرایط بهتری برای واگذاری‌ها در کشورمان باشیم، تصریح کرد: همه شرکت‌هایی که در لیست سازمان خصوصی‌سازی برای عرضه قرار دارد از ارزش یکسانی برای این سازمان برخوردار است و از نظر اندازه چه بزرگ باشند و چه کوچک، انرژی یکسانی از این سازمان مصرف می‌کند.

وی در باره هدفگذاری این سازمان برای سال ۹۵ گفت: برای اعلام لیست واگذاری‌ها سازمان خصوصی‌سازی در سال جاری باید منتظر تشکیل هیأت واگذاری باشیم تا با تأیید اعضای این هیأت، اسامی شرکت‌های قابل عرضه مشخص شود، با وجود این، هر شرکتی که تا به امروز در فهرست واگذاری‌های این سازمان بوده اما به فروش نرسیده است، به هیأت واگذاری برای عرضه در سال جدید پیشنهاد خواهد شد.

رییس کل سازمان خصوصی‌سازی با اعلام این‌که سال ۹۵ به‌دلیل آزادسازی سهام عدالت، سال سرنوشت‌سازی برای این سازمان است، اظهار داشت: در سال جاری باید سود سهام شرکت‌های سرمایه‌پذیر را پس از برگزاری مجامع در تیر و شهریور ماه بگیریم و پس از بررسی میزان اقساط پرداخت شده سهام عدالت، سازوکار خرید و فروش این سهام را برای مشمولان فراهم کنیم و از این حیث سال پرکاری برای سازمان خصوصی‌سازی پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: یکی از دغدغه‌های این سازمان اثرات تورمی آزادسازی سهام عدالت بود که برای حل این مشکل کارشناسی زیادی انجام شد؛ بر این اساس در لایحه آزادسازی سهام عدالت تدابیری برای حل این مشکل اندیشیده شده است و به مشمولین نیز توصیه می‌کنیم در صورت آزادسازی سهام عدالت اقدام به فروش سهام خود نکنند تا از سود این سهام بهره‌مند شوند.

پوری حسینی با بیان این‌که ارزش ریالی شرکت‌های باقی‌مانده در فهرست واگذاری‌های سازمان خصوصی‌سازی به‌دلیل غیربورسی بودن به‌صورت دقیق مشخص نیست، گفت: بیان عدد دقیق ارزش واگذاری‌های باقی‌مانده این سازمان نیاز به‌کار کارشناسی و ارزشگذاری سهام دارد؛ با وجود این، با احتساب سهام عدالت و رد دیون تا کنون حدود ۱۴۵هزار میلیارد تومان سهم دولتی واگذار شده است و حدود ۱۰۰هزار میلیارد تومان سهم دولتی نیز برای عرضه و فروش باقی مانده که واگذاری این میزان سهام به عزم و اراده جدی و همچنین فراهم آمدن بسترهای لازم نیاز دارد.

 

وی ادامه داد: یکی از مشکلات پیش روی سازمان خصوصی‌سازی برای پایان واگذاری‌ها در سال جاری، موضوع آزادسازی قیمت آب و برق است تا بتوانیم برخی از شرکت‌های این حوزه را واگذاری کنیم و تا زمانی که این موانع برداشته نشود اجرای سیاست خصوصی‌سازی در کشور ادامه خواهد داشت.