کارشناس بازار کار مطرح کرد:قاچاق کالا نتیجه عدم حمایت از برندهای داخلی

  عبدا… مختاری گفت: اگر امروز تولید داخلی مورد بی‌مهری قرار می‌گیرد برای آن است که از برندهای داخلی حمایت نکردیم و چون از نظر سیاسی واردات کالا به نفعمان بود باب واردات بی‌رویه به کشور را باز کردیم. یک کارشناس بازار کار در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار‌ کرد: وقتی آمار کالای قاچاق اعلام می‌شود […]

 

عبدا… مختاری گفت: اگر امروز تولید داخلی مورد بی‌مهری قرار می‌گیرد برای آن است که از برندهای داخلی حمایت نکردیم و چون از نظر سیاسی واردات کالا به نفعمان بود باب واردات بی‌رویه به کشور را باز کردیم.

یک کارشناس بازار کار در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار‌ کرد: وقتی آمار کالای قاچاق اعلام می‌شود یعنی این‌که جلوی آن گرفته نمی‌شود و به تناسب آن به تولید داخلی بها داده نمی‌شود در حالی که وقتی می‌توان از کاهش آمار قاچاق سخن گفت که به معنای واقعی جلوی واردات آن گرفته و اراده قوی برای مقابله با آن وجود داشته باشد.

وی ادامه‌ داد: تا چند سال قبل بسیاری از برندهای معتبر ایرانی لوازم خانگی و صوتی و تصویری کشور را تولید می‌کردند اما امروز کجا هستند و چرا دیگر نامی از آن‌‌ها برده نمی‌شود؟

به اعتقاد مختاری زمین‌گیر شدن بخش اعظمی از تولیدکنندگان و از رده خارج شدن بسیاری از تولیدات و برندهای داخلی ناشی از سیاست‌گذاری‌های غلطی است که جوانان را بیکار و مردم را به خرید و مصرف کالاهای خارجی ترغیب کرده است.

این کارشناس بازار کار در ادامه تعبیر «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» را قانون‌گرایی و عمل به قانون و مقررات دانست و گفت: بسیاری از مشکلات کشور ناشی از بی‌قانونی و فرار از اجرای قانون است در حالی که اگر در تمام موضوعات قانون و مقررات را رعایت کنیم و مدنظر قرار بدهیم مشکلات مملکت حل می‌شود.

‌‌وی ادامه‌داد: سال‌های سال است که دستگاه‌ها و نهادهای ذی‌ربط درگیر ساماندهی اتباع بیگانه و بازگرداندن اتباع بیگانه غیرمجاز هستند ولی چرا جلوی واردات غیرقانونی آن‌‌ها گرفته نمی‌شود چون عزم و اراده جدی برای مقابله با این موضوع نیست و به قانون عمل نمی‌شود.

 

مختاری خاطرنشان‌ کرد: اگر به دنبال اقدام و عمل هستیم باید قانون را رعایت کنیم؛ اقدام و عمل یعنی وقتی اتباع بیگانه کارت ورود ندارند نباید وارد کشور شوند چون مجوز ندارند و اگر به راحتی در خیابان‌‌ها و انظار ظاهر می‌شوند یعنی غیرقانونی وارد کشور شده‌اند و باید در سریع‌‌ترین زمان ممکن بازگردانده شوند.