پرداخت یارانه به فراریان مالیاتی!

  استاد دانشگاه علامه‌طباطبایی با بیان این‌که متأسفانه در ایران با بیش‌ترین فرار مالیاتی روبه‌رو هستیم، گفت: عسکری، رییس سابق سازمان مالیاتی، زمانی گفته بود که ۲۰ درصد فرار مالیاتی در کشور وجود دارد؛ اگر GDP کشور به‌طور مثال هزار میلیارد تومان باشد، ۲۰درصد یعنی ۲۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم. حال آن‌که منابع بودجه […]

 
استاد دانشگاه علامه‌طباطبایی با بیان این‌که متأسفانه در ایران با بیش‌ترین فرار مالیاتی روبه‌رو هستیم، گفت: عسکری، رییس سابق سازمان مالیاتی، زمانی گفته بود که ۲۰ درصد فرار مالیاتی در کشور وجود دارد؛ اگر GDP کشور به‌طور مثال هزار میلیارد تومان باشد، ۲۰درصد یعنی ۲۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم. حال آن‌که منابع بودجه عمومی دولت در سال آینده رقمی در حدود ۱۹۷ میلیارد تومان است، که دولت می‌تواند با بستن راه‌های فرار مالیاتی این منابع را تأمین کند.
مهدی پازوکی، در گفت‌وگو با خبرآنلاین با اشاره به حجم بالای معافیت‌های مالیاتی عنوان ‌کرد: این مشکل را می‌توان با ارایه راه‌حل‌های کارشناسی و انضباط بیش‌تر مالی حل کرد.
وی با تأکید بر این‌که افزایش نرخ مالیات در شرایط رکودی اقدام درستی نیست، افزود: در شرایط کنونی اقتصاد ایران، افزایش نرخ مالیات اثر معکوس دارد؛ این کار باعث تشدید رکود می‌شود. می‌تواند گستره مالیاتی را افزایش داد که از این طریق هم فرار مالیاتی کم می‌شود و هم دامنه مالیات دهندگان گسترده‌تر می‌شود. به گفته پازوکی در کشورهای پیشرفته دنیا وقتی فردی درآمدشان از حدی بالاتر می‌رود، افزایش پرداخت مالیات الزامی است. این تحلیلگر اقتصادی با اشاره به این‌که تمام نهادهای نظامی و عمومی نیز باید مالیات بدهند، عنوان ‌کرد: حال آن‌که می‌بینیم گروه‌هایی که درآمد‌های خوبی در کشور دارند، علاوه بر این‌که مالیات نمی‌دهند یارانه هم دریافت می‌کنند. وی ادامه‌داد: ‌درحالی که با استفاده از قانون پولشویی، باید کسانی که مالیات نمی‌دهند اما درآمد بالا دارند، شناسایی کرد. پازوکی با بیان این‌که باید از اصول علمی استفاده کنیم، گفت: با استفاده از نرم‌افزارهای جدید ICT و طراحی سیستم مالیاتی دقیق می‌توان جلوی فرار مالیاتی را گرفت.