معاون وزیر نفت خبر داد:جهش تولید بازار پتروشیمی با استارت ۱۴ پروژه

  مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اولویت‌های این شرکت در سال ٩٥، گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال با راه‌اندازی ١٣ تا ١٤ پروژه، ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی حدود ۷ میلیون تن افزایش یابد. مرضیه شاهدایی در گفت‌و‌گو با شانا با اشاره به نامگذاری سال ٩٥ به عنوان «سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» […]

 

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اولویت‌های این شرکت در سال ٩٥، گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال با راه‌اندازی ١٣ تا ١٤ پروژه، ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی حدود ۷ میلیون تن افزایش یابد.

مرضیه شاهدایی در گفت‌و‌گو با شانا با اشاره به نامگذاری سال ٩٥ به عنوان «سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» از سوی مقام معظم رهبری اظهار کرد: توسعه صنعت پتروشیمی مثال بارز اقتصاد مقاومتی در کشور است.

وی به تحقق تحول عظیمی در اقتصاد کشور با توجه به رفع تحریم‌ها اشاره کرد و با بیان این که صنعت پتروشیمی نیز از این تحول بی‌نصیب نخواهد ماند، گفت: توسعه این صنعت در چند سال گذشته با مشکلاتی درباره انتقال پول، فاینانس، انتقال فن‌آوری و خرید تجهیزات روبرو بود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به این که با اجرایی شدن برجام، مشکلات و تنگنا‌ها به تدریج برطرف می‌شود، افزود: این شرکت در حال مذاکره با شرکت‌های خارجی به منظور همکاری در بخش فروش و صادرات محصولات و همچنین اخذ یا انتقال فن‌آوری‌های مورد نیاز است.

شاهدایی به تمایل شرکت‌های اروپایی و آسیای شرقی برای سرمایه‌گذاری و فاینانس در طرح‌های صنعت پتروشیمی ایران اشاره کرد و گفت: شرکت‌هایی که در زمان پیش از تحریم‌ها رابطه خوبی با ما داشتند و به دلیل مسایل تحریم از کشور رفته بودند نیز برای همکاری در تکمیل طرح‌ها و انجام پروژه‌های جدید اعلام آمادگی کرده‌اند که هم اکنون مذاکرات در حال انجام است.

وی با بیان این که صنعت پتروشیمی، صنعتی است که از خام فروشی جلوگیری می‌کند، ادامه داد: این صنعت علاوه بر تبدیل فرآورده‌های صنایع بالادست به محصولات پتروشیمی، می‌تواند از خام فروشی تولیدات مجتمع‌های پتروشیمی به جهان با استفاده آن‌ها در صنایع پایین دست جلوگیری کند.

شاهدایی با اشاره به این که امیدوارم در سال جدید مشکلی برای تأمین مواد اولیه صنعت پتروشیمی وجود نداشته باشد و زیرساخت‌های لازم برای توسعه صنایع پایین دستی گسترش یابد، اظهار کرد: با توسعه صنایع پایین دستی در سال ٩٥ می‌توان اشتغال‌زایی قابل توجهی را نیز به وجود آورد.

معاون وزیر نفت دسترس بودن خوراک و ظرفیت‌های بسیار خوب موجود در ایران را به عنوان مزیت‌هایی دانست که شرکت‌های خارجی با وجود پایین آمدن قیمت نفت هنوز مشتاق به سرمایه‌گذاری در کشور هستند، تصریح کرد: ایجاد زیرساخت‌های لازم برای سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران خارجی در طرح‌ها از جمله وظایف صنعت پتروشیمی به شمار می‌روند.

افزایش ٧ میلیون تنی ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی در سال ٩٥

وی راه‌اندازی حدود ١٣ تا ١٤ پروژه صنعت پتروشیمی را از اولویت‌های امسال عنوان کرد و گفت: برآورد می‌شود با تحقق این امر، حدود ٦ تا ٧ میلیون تن به ظرفیت تولید این صنعت افزوده شود.

شاهدایی با بیان این که با افزایش تولید در فازهای پارس جنوبی، خوراک بیش‌تری نیز برای مجتمع‌های پتروشیمی تأمین می‌شود، اظهار کرد: با تأمین خوراک، واحدهای معطل وارد مدار تولید شده و در نتیجه ظرفیت‌های این صنعت نیز افزایش می‌یابد.

وی تکمیل ٥٥ طرح نیمه تمام صنعت پتروشیمی را نیز از دیگر اولویت‌های این شرکت دانست و تصریح کرد: این شرکت افزون بر این که به طرح‌هایی که نیاز به فاینانس ندارند کمک می‌کند تا زودتر به مرحله بهره‌برداری برسند، رفع موانع موجود در طرح‌هایی که نیاز به فن‌آوری و فاینانس از منابع خارجی دارند را نیز در دستور کار دارد.

معاون وزیر نفت با اشاره به بهبود روابط شرکت ملی صنایع پتروشیمی با شرکت‌های خارجی گفت: مذاکراتی با شرکت‌های خارجی به منظور انتقال و به روزرسانی فن‌آوری‌های مورد نیاز شده است تا مشکلات واحدهای تولیدی در این زمینه رفع و ظرفیت مجتمع‌ها افزایش یابد.

شاهدایی به اهمیت ارتقای فن‌آوری در داخل کشور اشاره کرد و گفت: شرکت پژوهش و فن‌آوری پتروشیمی با افزایش فعالیت خود می‌تواند با شرکت‌های خارجی برای انتقال دانش فنی همکاری کنند.

معاون وزیر نفت با بیان این که زمینه و زیرساخت‌های پروژه‌های آینده و جدید در شرکت ملی صنایع پتروشیمی تعریف شده است که هنوز سرمایه‌گذار ندارد، افزود: این شرکت در نظر دارد این پروژه‌ها را به سرمایه‌گذار صاحب صلاحیت واگذار کند.

 

شاهدایی با اشاره به این که شرکت ملی صنایع پتروشیمی با محوریت بخش خصوصی به توسعه طرح‌ها کمک می‌کند، گفت: این شرکت توسعه منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر و بخشی از منطقه جاسک که به این صنعت اختصاص داده شده و ایجاد منطقه‌ای جدید پتروشیمی در منطقه عسلویه را در برنامه دارد.