تلاش دولت برای واگذاری طرح‌های عمرانی نیمه‌تمام به مردم

    رییس‌جمهور گفت: دولت با وجود همه مشکلات مسکن مهر را تکمیل می‌کند و تحویل می‌دهد.به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی در دیدار معاونین و مدیران ارشد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، به مناسب سالروز تأسیس بنیاد مسکن ضمن انتقاد از پروژه مسکن مهر، اظهار کرد: این‌که تنها یک ساختمان دیواردار و سقف‌دار ساخته شود، […]

    رییس‌جمهور گفت: دولت با وجود همه مشکلات مسکن مهر را تکمیل می‌کند و تحویل می‌دهد.به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی در دیدار معاونین و مدیران ارشد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، به مناسب سالروز تأسیس بنیاد مسکن ضمن انتقاد از پروژه مسکن مهر، اظهار کرد: این‌که تنها یک ساختمان دیواردار و سقف‌دار ساخته شود، بدون آن که نیازمندی‌هایی مثل امنیت، بهداشت، آموزش، آب، برق، گاز و غیره در نظر گرفته شود درست نیست و مردم چطور می‌توانند از ساختمانی که در بیابان ساخته و ر‌ها شده استفاده کنند، بنابراین برای حل مسأله مسکن باید راه صحیح را انتخاب کنیم.

وی ادامه داد: در دولت یازدهم در زمینه مسکن برنامه‌های مختلفی در نظر گرفته شده و دولت می‌داند که مسأله مسکن اهمیت خاصی دارد و به هر حال مسکن مهر را هم با هر مشکلی که دارد تکمیل می‌کند و تحویل مردم می‌دهد. از طرفی تلاش دولت بر این است که طرح‌های عمرانی نیمه تمام را ولو با قیمت صفر به مردم واگذار کند که اجرای آن می‌تواند تحول خوبی در زمینه ساخت و ساز و خروج از رکود مسکن به وجود بیاورد.

روحانی بااشاره به فراز و فرودهای مسکن در سال‌های اخیر یاد آور شد: در این سال‌ها مسأله مسکن فراز و فرودهایی داشته، سرمایه‌گذاری کشور در این زمینه که حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد در مسکن صرف می‌شد یک دفعه در اواخر دهه‌۸۰ و اوایل دهه ۹۰ به دو برابر رسید و بخش بزرگی از آن برای خانه‌های مجلل، لوکس و مراکز تجاری صرف شد. از طرفی تورم به شدت بالا رفت و از طرف دیگر سود پس از آن به صورت دستوری کاهش یافت و سرمایه‌گذاری برای تولید نیز به دلیل صادرات بی‌رویه دچار معضل شد.

وی اضافه کرد: در زمانی که سود بانکی کم‌تر از تورم بود و به دلیل واردات زیاد تولید صرفه اقتصادی نداشت یکی از راه‌هایی که مردم برای پس‌انداز پیدا کرده بودند مسکن بود آن هم نه به عنوان جایی برای زندگی، بلکه جایی برای تفنن. به همین دلیل مسکن حالت خاصی پیدا کرد. لذا سرمایه‌گذاری بزرگی به این سمت رفت و قیمت مسکن نیز به‌طور مداوم در حال افزایش بود.

وی ادامه داد: در این زمان می‌بینیم که در سال ۹۱ و اوایل ۹۲ با مسکن فراوان و شروع رکود، خانه‌های خالی، مراکز تجاری و برج‌های نیمه تمام مواجه می‌شویم.

رییس دولت یازدهم با بیان این که در این دولت تلاش شد تورم مهار شود، افزود: از زمانی که کاهش تورم شروع شد به دلیل این که با مسکن اضافی روبه‌رو بودیم می‌بینیم که در دو ۳ سال اخیر تقریباً قیمت مسکن رشد نداشته و اخیراً تغییراتی در آمار به وجود آمده است. در دولت گذشته برای جبران این شکاف از مسیر خطرناکی از پول بانک مرکزی برای ساخت مسکن استفاده شد. در حالی که دست زدن به پول بانک مرکزی برای پروژه‌های بزرگ ریسک بزرگی است.

وی ادامه داد: از پول بانک مرکزی تنها در شرایط اضطرار و آن هم به صورت محدود می‌توان استفاده کرد، اما وقتی پول بانک مرکزی وارد مسکن شد یکی از عوامل بزرگ تورم شد. از طرفی ارزش پول مردم هم یک دفعه کاهش یافت؛ چرا که برداشت از بانک مرکزی برداشت از جیب مردم و عامل تورم می‌شود.

رییس دولت تدبیر و امید به فعالیت‌های این دولت برای کنترل تورم اشاره کرد و افزود: ما در دولت بر پایه پولی و عدم بهره‌برداری در روزهای سخت از پول بانک مرکزی تأکید کردیم. البته از این بگذریم که بانک مسکن هم در دولت معضلی پیش پای دولت بود؛ چرا که به هر حال دولت قبلی قولی به مردم داده بود و دولت جدید را موظف می‌کرد که آن قول‌‌ها را عملی کند.

رییس‌جمهور در ادامه اظهار کرد: در بسیاری از کشورهای دنیا بخش خصوصی عهده‌دار مسأله مسکن است. و در ساخت، حفظ، کاهش انرژی، بهره‌برداری از فضا، و نوع مصالح پیشرفت‌های زیادی در دنیا وجود داشته است. امروزه انواع مصالح و سبک‌های مختلف در زمینه مسکن در دنیا در حال تولید است و ما هم باید در زمینه تحقیقات جلو برویم. تا بتوانیم مسکن ارزان، مقاوم در برابر حوادث غیرمترقبه و کاهنده مصرف انرژی داشته باشیم و حتی دراین زمینه جنبه‌های فرهنگی را نیز باید در نظر بگیریم.

وی افزود: ما در دولت برای کل مسکن صندوق پس از انداز قرار می‌دهیم که افراد به ویژه زوج‌های جوان و مسکن اولی‌‌ها بتوانند با پولی که پس‌انداز می‌کنند و وامی که معادل آن را از بانک مسکن می‌گیرند مسکن خود را تأمین کنند. البته تأمین مسکن در محدوده شهر که امکانات دارد خیلی با مسکن مهر وسط بیابان تفاوت می‌کند.

روحانی در ادامه تصریح کرد: شاید با صرفه‌‌ترین کار این بود که به بافت فرسوده رسیدگی می‌شد، چون آن‌جا امکانات وجود دارد و تنها باید بافت فرسوده را ترمیم کرد. در بسیاری از کشور‌ها نیز در این زمینه بخش خصوصی فعالیت می‌کند. ما هم در این زمینه خیلی نیاز به سرمایه داریم که باید از طریق بخش خصوصی داخلی و خارجی جذب شود و حتی می‌تواند در همین تهران ظرف دو سال اگر مشکلات حقوقی حل و فصل شود مسأله‌ بسیاری از بافت‌های فرسوده را حل کرد.

رییس‌جمهور همچنین بیان کرد: اگر بنیاد مسکن در این امور طرح‌هایی داشته باشد مشروط بر این که بخش خصوصی را جذب کند و هدف حل و فصل مشکل مردم در زمینه مسکن باشد، دولت از آن استقبال می‌کند. به هر حال بودجه دولت محدود است و می‌توان در محدوده خاصی حرکت کرد در حالی که نیاز جامعه زیاد است.

رییس دولت تدبیر و امید ادامه داد: کار دیگری که می‌توان در زمینه مسکن انجام داد آماده کردن مکان‌هایی برای ساخت شهرک و شهر است؛ چرا که خیلی فرق می‌کند یک شهر از ابتدا طراحی شود و اگر بتوانیم مکان‌های مناسبی پیدا و آب و امکان آن را تأمین کنیم تحول بزرگی درزمینه مسکن به وجود می‌آید. که البته فعالیت‌هایی هم در این زمینه صورت گرفته باید توجه کرد که رکود مسکن بخش بزرگی ازرکود ما را دربر می‌گیرد و اگر حل شود می‌تواند بخشی از مشکل اشتغال را حل کند.

روحانی در ادامه گفت: دولت امسال بیش از پارسال به بنیاد مسکن کمک می‌کند و من هر جایی که فعالیت‌های بنیاد مسکن را دیده‌ام تحسین برانگیز بوده که به‌طور مثال می‌توان به بازسازی حرم حضرت احمدبن‌موسی شاه چراغ که خود من از آن بازدید کردم اشاره کرد. به هر حال بخش بزرگی از تمدن یک ملت را آثار و ابنیه آن‌ها معرفی می‌کند. در طرح تحول بافت‌های فرسوده نیز اگر بنیاد مسکن طرحی دارد به شرطی که با کمک بخش خصوصی باشد دولت از آن استقبال می‌کند.

وی افزود: دراین زمینه یکی از مسؤولیت‌های دولت خروج از رکود است. البته آمار‌ها نشان می‌دهد که حرکتی برای خروج از رکود در مسکن آغاز شده است، اما هنوز مسیر زیادی در پیش داریم.

 

روحانی در پایان اظهار کرد: امیدواریم بتوانیم حساب ۱۰۰ امام و آرمانی که در ذهن حضرت امام بود را برآورده کنیم و امسال در زمینه‌ مسکن پیشرفت داشته باشیم.